۵۱ درصد شهروندان تهرانی مستاجر هستند

به گزارش زیپو کالا، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن اظهار داشت: میانگین حدود ۳۱ درصد از مردم ایران مستأجر و بقیه مالک اند و ۸ درصد هم در خانه های سازمانی زندگی می کنند و در شهر تهران ۵۱ درصد شهروندان مستأجران هستند

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، ابوالفضل نوروزی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، اظهار داشت: در کشور ما حدود ۳۱ درصد از مردم مستأجر هستند و بقیه مالک هستند و ۸ درصد هم در خانه های سازمانی زندگی می کنند، در حالیکه این عدد در کشورهای دیگر بیشتر از کشور ما است؛ البته ۳۱ درصد متوسط کشوری است و در کلان شهر تهران بالغ بر ۵۱ درصد از شهروندان تهران مستأجر هستند.
به گفته نوروزی، همینطور بعضی از مستاجران، موجر هم هستند، یعنی امکان دارد خانه ای که مالک آن هستند را اجاره داده باشند و در خانه دیگری مستأجر باشند.
جرایم سنگین برای محتکران و سوداگران بازار مسکن
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن در ادامه به «قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها» اشاره نمود و اظهار داشت: این قانون، جرایم سنگینی برای محتکران و سوداگران بازار مسکن در نظر گرفته است و همچنین برای موجران معافیت های مالیاتی در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: مخاطب دیگر این قانون مشاوران املاکی هستند که امکان دارد سبب اختلال بازار مسکن شوند و در تلاش هستیم عرضه واحدهای مسکونی را بیشتر نماییم و هم اکنون حدود ۲.۵ میلیون واحد مسکونی در مراحل مختلف ساخت قرار دارند.
سامانه برآورد قیمت منطقه ای مسکن ایجاد می شود
نوروزی ضمن اشاره به قیمت سازی کاذب در بازار مسکن اظهار داشت: در این قانون برای پیشگیری از این اتفاق قرار شد سامانه ای ایجاد شود تا به صورت منطقه ای برآورد قیمت صورت گیرد و دیگر قیمت سازی توسط مشاوران املاک یا دلالان نخواهد بود.
وی با بیان پیشگیری از انتشار آگهی غیرواقعی توسط دلالان اضافه کرد: هم اکنون حتما باید پیش از انتشار آگهی از سامانه ملی املاک و اسکان استعلام گرفته شود.