بهار روابط تجاری ایران – تاجیکستان

زیپو کالا: معاون وزیر حمل و نقل تاجیکستان بر علاقه مندی دولت این کشور برای سرمایه گذاری لجستیکی در بندر چابهار تاکید نمود.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، شایسته مراد زاده معاون وزیر حمل و نقل تاجیکستان در دیدار با علی اکبر صفای مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بر علاقه مندی دولت این کشور برای سرمایه گذاری لجستیکی در بندر چابهار تاکید نمود.
معاون وزیر حمل و نقل تاجیکستان در این جلسه اضافه کرد: روابط دو جانبه تجاری و اقتصادی بین تهران و دوشنبه در سطح خوبی قرار دارد.
وی با اشاره به سوابق تاریخی و فرهنگی مشترک بین ایران و تاجیکستان، گفت: در ۲ سال قبل سطح روابط اقتصادی و جابه جایی کالا بین دو کشور رو به رشد بوده و بالا رفته است.
مراد زاده همین طور از علاقه تاجیکستان برای ساخت محوطه لجستیکی در بندر چابهار آگاهی داد.
اهتمام دولت سیزدهم برای گسترش روابط تجاری با کشورهای فارسی زبان
در این دیدار همین طور علی اکبر صفایی، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نیز با اشاره اهتمام دولت سیزدهم برای توسعه همکاریهای اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه خصوصاً با کشورهای فارسی زبان، اشاره کرد: رویکرد تهران در توسعه همکاریهای حمل ونقلی و ترانزیتی با کشورهای همسایه، منافع برد- برد و اشتراکی برای همه فعالان اقتصادیست.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده و اهتمام وزیر راه و شهرسازی ایران برای اتصال بندر چابهار به راه آهن سراسری کشور در یک سال آینده، اشاره کرد: با حضور دولت هند و سرمایه گذاری یک شرکت هندی در بندر چابهار، علاوه بر ارتقای ظرفیتهای زیرساختی و تجهیزاتی این بندر، عملکرد تخلیه و بارگیری بندر چابهار نیز به بالای پنج میلیون تن بالا رفته است.
صفایی با اعلان اینکه آینده تجاری و تجاری بسیار خوبی در انتظار بندر چابهار است، اضافه کرد: اکنون کشتی های لاینر بصورت مستقیم از هند و چین در بندر شهید بهشتی چابهار پهلوگیری می کنند.
وی با استقبال از سرمایه گذاری زیرساختی دولت و شرکت های خصوصی مورد تأیید تاجیکستان در بندر چابهار برای ساخت محوطه لجستیکی در این بندر اشاره کرد: مدل اقتصادی و تجاری مد نظر دولت تاجیکستان، میزان و مدت قرارداد سرمایه گذاری این کشور در بندر اقیانوسی چابهار را تعیین خواهدنمود.
به گفته صفایی، سرمایه گذار تاجیکی این امکان را دارد با ساخت محوطه لجستیکی در بندر چابهار، از آن برای ترانزیت کالاهای کشورش و کالاهای سایر کشورها استفاده نماید و از تسهیلات و تخفیف های ترانزیتی بندر چابهار بهره ببرد.

منبع: