اجرای یک پروژه بزرگ برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه تا یک ماه دیگر

به گزارش زیپو کالا، وزیر نیرو در رابطه با وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات و برنامه های دولت، اظهار داشت: یک پروژه بزرگ برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه تا یک ماه آینده اجرا خواهد شد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، علی اکبر محرابیان بامداد امروز (پنجشنبه ۲۳ فروردین) در آئین بهره برداری از طرح های آب و فاضلاب استان تهران، اظهار داشت: امروز ما شاهد بهره برداری ۱۷ هزار میلیارد تومان طرح در قسمت آب و هم در قسمت فاضلاب هستیم. بعضی از طرح ها، طرح های منحصر به فردی است که به بهره برداری می رسد. بزرگترین نیروگاه بیوگاز کشور درحال بهره برداری است.
وی عنوان کرد: کل ظرفیت نیروگاه های زیست توده تا شروع دولت ۹ مگاوات بوده که امروز به ۲۱ مگاوات رسید و حدود ۱۸ مگاوات هم درحال اجراست. این طرح ها هم از نظر اقتصادی و هم از نظر محیط زیستی طرح های بشدت اقتصادی و مفیدی است.
وزیر نیرو در رابطه با نیروگاه زیست توده ای که امروز بهره برداری شد اظهار داشت: این نیروگاه ۷.۲ مگاواتی از نظر محیط زیست معادل ۳۶۰۰ هکتار فضای سبز، گازهای آلاینده محیط و شهر را جمع آوری می کند. همینطور معادل ۲۴ میلیون متر مکعب گاز به ما انرژی برق می دهد؛ یعنی اگر می خواستیم یک نیروگاه بزنیم با سوخت فسیلی باید ۲۴ میلیون متر مکعب گاز تخصیص می دادیم که هم از نظر اقتصادی باید هزینه قابل توجهی می کردیم و هم سبب آلودگی محیط زیست می شد. هم اکنون نه تنها آلودگی نداریم بلکه از نظر اقتصادی هم بسیار مؤثر و مفید می باشد.
محرابیان همینطور اظهار داشت: پروژه هایی که امروز قرارداد آنها منعقد گردید، فرمودند ۱۵، ۲۰ و ۲۵ ساله است. منظور از این سال ها، مدتی است که این ها از این پساب دارند استفاده می نمایند. اجرای پروژه ها در لحظه است؛ خیلی از این پروژه ها تمام شده و فقط کافیست که شیر باز شود و از پساب استفاده نمایند. آنهایی هم که اجرا نشده نهایتا تا یک سال و نیم آینده افتاده از پساب در آنها به بهره برداری می رسد.
وزیر نیرو اعلام نمود: بسیاری از این صنایع هم مثلا می گوئیم راجع به انتقال پساب بهداشتی شهر اصفهان یا شهر شازند یا اراک یا سایر مناطق؛ خب این هم اکنون موجود است. صنایع می توانند هم اکنون از آن استفاده نمایند. قراردادی که منعقد گردید، این امکان را ایجاد کرد و این تعهد را برای طرفین ایجاد کرد که شرکت آب و فاضلاب تأمین پساب بهداشتی کند و صنعت هم از آن استفاده نماید و از محل سرمایه گذاری خودش بتواند آب مطمئنی را تأمین کند.
محرابیان همینطور در رابطه با وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات و برنامه های دولت برای آن اظهار داشت: ما در مبحث دریاچه ارومیه خودمان را متعهد کردیم که این دریاچه با اجرای پروژه های مختلف و با مدیریت منابع آب احیا شود.
وی اضافه کرد: پروژه های گوناگونی که برای تأمین آب دریاچه اجرا شده و آخرین پروژه هم در دریاچه ظرف یک ماه آینده ان شاءالله با دستور ریاست محترم جمهور به بهره برداری خواهد رسید.

منبع: