صدور ۲۳۰ هزار فقره چک الکترونیکی در شبکه بانکی

به گزارش زیپو کالا، معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی در مورد پروژه چک الکترونیک اظهار داشت: تا کنون ۲۳۰ هزار فقره چک الکترونیکی توسط مشتریان بانکها صادر شده که ۲۰۰ هزار فقره آن در شبکه بانکی کارسازی شده است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، مهران محرمیان، معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی، ارتقا و تقویت سامانه های نظارتی بانک مرکزی در امتداد انجام وظایف اصلی بانک یعنی کنترل تورم را از با اهمیت ترین اقدامات حوزه تکنولوژی های جدید در سال ۱۴۰۲ برشمرد و اظهار داشت: برای کنترل تورم، بانک مرکزی نیازمند کنترل خلق نقدینگی توسط بانکها است و دراین زمینه از سامانه های نظارتی متنوعی بهره می برد که در سال ۱۴۰۲ با ارتقا این سامانه ها، بانک مرکزی از ظرفیت نظارتی آنها برای نظارت بر بانکها و روند خلق پول بهره برد.
وی اضافه کرد: از آثار استفاده این سامانه ها در کنار برنامه ها و سیاست های بخش های نظارتی و اقتصادی بانک مرکزی می توان به کنترل خلق نقدینگی در محدوده هدف گذاری شده اشاره نمود که در نهایت به روند کاهنده نرخ تورم نیز منجر گردید.
معاون بانک مرکزی همین طور از بهره گیری از سامانه های نوین بانک مرکزی برای مقابله برخط با تراکنش های شبکه قمار و جلوگیری از سایر جرایم بانکی و راه اندازی آزمایشی ریال دیجیتال از دیگر اقدامات بانک مرکزی در عرصه تکنولوژی های جدید نام برد.
محرمیان درباب دستاوردهای بین المللی حوزه تکنولوژی های جدید اظهار داشت: پروژه اتصال شبکه پرداخت شتاب کشور به شبکه پرداخت میر روسیه در سال قبل عملیاتی شد تا برای تبادلات بین المللی و همین طور رفاه گردشگران بین دو کشور مورد استفاده قرار می گیرد. همین طور اتصال سامانه پیامرسان سپام به سامانه SPFS که در تبادل پیام های مالی بین دو کشور و عرصه بین الملل مورد استفاده است در سال ۱۴۰۲ عملیاتی شد.

معاون بانک مرکزی از سامانه سیاق به عنوان دستاورد مهم دیگر این حوزه در سال ۱۴۰۲ نام برد و اظهار داشت: قبل از این اجرائی شدن حکم توقیف اموال فرد محکوم، ۲۰۰ روز به طول می انجامید اما هم اکنون با سامانه سیاق طی چند دقیقه تمام دارایی فرد در همه بانکها قابل شناسایی و ضبط شدن است که این مساله تحولی بزرگ در عرصه قضائی بشمار می رود.

چک الکترونیک در سال ۱۴۰۳ فراگیر می شود
معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی درباب پروژه چک الکترونیک اشاره کرد: هم اکنون ۱۲ بانک مجهز به سیستم صدور چک الکترونیکی هستند و به تدریج همه بانکها به این سیستم مجهز می شوند و همین طور تمام بانکها هم اکنون مجهز به سیستم پذیرش چک الکترونیک هستند. برمبنای برنامه ریزی انجام شده چک کاغذی تا سه سال آینده در شبکه بانکی حذف و چک الکترونیکی جایگزین می گردد.

وی ادامه داد: تا کنون ۲۳۰ هزار فقره چک الکترونیکی توسط مشتریان بانکها صادر شده که ۲۰۰ هزار فقره آن در شبکه بانکی کارسازی شده است.

محرمیان اظهار داشت: چک های الکترونیک درحال حاضر در بانک صادر کننده قابل پذیرش است، اما به تدریج با پیاده سازی کامل فرآیندها امسال در سایر بانکها نیز چک های الکترونیک نقد پذیر خواهد شد.

نظام اعتبارسنجی در سال ۱۴۰۳ اجرائی می شود
محرمیان در مورد اعتبارسنجی مشتریان شبکه بانکی اظهار داشت: این امر برمبنای شمول مالی و میزان بهره مندی مردم از خدمات مالی و بطور خاص استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک مورد بررسی است. هم اکنون به گواه بانک جهانی ایران در حوزه استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک ایران جز کشورهای سرآمد در دنیا بشمار می رود اما در حوزه ارائه تسهیلات الکترونیکی کشورمان دارای رتبه خوبی نیست.

وی ادامه داد: برنامه بانک مرکزی تسهیل دسترسی آحاد جامعه به تسهیلات خرد است و این نیازمند نظام اعتبارسنجی است تا افراد بتوانند بدون نیاز به ضامن و.. به تسهیلات خرد دسترسی داشته باشند و همین طور ریسک نکول وام بانکها نیز کم شود چونکه عدم بازپرداخت اقساط از عوامل افزایش خطر اعتباری افراد است، بدین سبب مشتریان تلاش می کنند اقساط وام خودرا بموقع پرداخت کنند.

معاون تکنولوژی های جدید بانک اظهار داشت: نظام اعتبارسنجی که طراحی شده برمبنای هوش مصنوعی است و اطلاعات را از منابع اطلاعاتی مختلف مانند سازمان امور مالیاتی، وزارت رفاه، قوه قضائیه پلیس راهنمایی و رانندگی و … جمع آوری می کند و در اوایل سال جاری این مدل عملیاتی خواهد شد و به افزایش رتبه اعتبارسنجی برای دریافت خدمات بانکی ارائه می شود.

محرمیان در مورد وثیقه الکترونیکی برای دریافت تسهیلات نیز خاطرنشان کرد، وثیقه الکترونیکی هم اکنون هم اجرا می شود و امسال دریافت تسهیلات با توثیق الکترونیکی با شمولیت بیشتری صورت خواهد گرفت.

معاون بانک مرکزی در مورد امکان استفاده از سامانه املاک و اسکان برای احراز هویت محل سکونت مشتری بانک، اظهار داشت: در مرحله اول برای صدور دسته چک، احراز هویت با ثبت در این سامانه به انجام می رسد، در مورد ثبت تراکنش ثبت کارت بانکی در سامانه شاپرک بصورت هشدار برای احراز سکونت نیز عملیاتی شده است.

راه اندازی آزمایشی ریال دیجیتال
محرمیان در مورد ریال دیجیتال نیز اظهار داشت: هم اکنون تراکنش های بانکی مردم در بستر الکترونیک به انجام می رسد، ولی پول در بانک قرار دارد، ریال دیجیتال همان اسکناس است که فاقد فیزیک اسکناس است، اما همه اطلاعات آن در گوشی موبایل مشتری خواهد بود. اسکناس را نمی توان به واحدهای کوچک تر تبدیل کرد، اما در ریال دیجیتال ارقام ریز هم قابل پرداخت می باشد.

وی ادامه داد: طرح ریال دیجیتال اول در جزیره کیش به شکل آزمایشی اجرا می شود و به تدریج در سایر نقاط کشور هم اجرا می گردد.

معاون بانک مرکزی درباره ی تجمیع کارت های بانکها نیز اظهار داشت: عملیات تجمیع کارت ها در قالب یک اپلیکیشن از سال ۱۳۹۹ شروع شده اما بمنظور تجهیز زیرساخت های لازم در شبکه پرداخت عملیات اجرائی گرفتار مشمول زمان شده است. اکنون نخستین عملیات تجمیع کارت ها ازطریق یک شرکت خدمات PSP با همکاری چند بانک به ویژه بانک تجارت شروع شده است و الان برخی از کارت خوان ها در کشور به این خدمت مجهز شده اند و این تراکنش قابل انجام است به عبارت دیگر این امکان فراهم شده تا اطلاعات کارت های بانکی که الان بصورت فیزیکی در اختیار افراد است در گوشی تلفن همراه افراد در قالب یک اپلیکیشن ثبت گردد و فرد در هنگام خرید وقتی به فروشگاه مراجعه می کند گوشی تلفن همراه فرد تبدیل به هر یک از کارت های بانکی وی می شود. کافی است یکی از کارت ها بصورت پیش فرض انتخاب گردد و بعد از باز شدن قفل گوشی تلفن همراه بارکد خوان مقابل گوشی قرار گیرد و پول کالای خریداری شده جا به جا شود.

منبع: