چرا گوشت قرمز گران شد؟

به گزارش زیپو کالا، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک اظهار داشت: سال ۱۳۹۸ وزارت جهاد کشاورزی سامانه بازارگاه را راه اندازی نمود که برای تولید گوشت سهمیه نهاده دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفته نشد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، افشین صدر دادرس، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور درباره ی افزایش نرخها در بازار گوشت قرمز به مهر اظهار داشت: اتفاقی که در اواخر سال ۱۴۰۱ رخ داد و در حقیقت باید گفت در نیمه دوم سال قبل خودش را نشان داد و در سال ۱۴۰۲ هم بر شدت و حدت آن اضافه گردید در حقیقت ریشه آن از سال ۱۳۹۸ شروع شده است.
وی اضافه کرد: سال ۱۳۹۸ وزارت جهاد کشاورزی سامانه بازارگاه را راه اندازی نمود. در این سامانه برای تولید گوشت، سهمیه نهاده دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفته نشد.
وی افزود: طبق گزارش ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در این سال ها، کمتر از ۱۰ درصد نهاده مورد نیاز دام سبک از محل ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین شد. برای پروار بندها هم اصلاً سهمیه نهاده در نظر گرفته نشد.
وی توضیح داد: قیمت تمام شده گوشت از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ بالا بود برای اینکه دامدار باید نهاده مورد نیاز خودرا از بازار آزاد تامین می کرد. افزایش قیمت هم روزانه رخ می داد. در مقابل برای برخورد، قیمت دستوری اعمال می شد.
صدر دادرس اشاره کرد: در این دوره تولید دام زیاد بود و بازار تقاضا هم تغییری نداشت بدین جهت قیمت تمام شده خودش را نشان نمی داد. نرخ دام زنده ۸۰ تا ۸۵ هزار تومان بود.
افزایش قیمت گوشت کجا رقم خورد؟
مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در نیمه اول سال ۱۴۰۱ دو تا اتفاق افتاد؛ نخست صادرات بی موقع بود که وزارت جهاد کشاورزی مجوز آنرا صادر کرد و تعدادی دام از کشور خارج شد. دوم، جمعیت زیادی دام را شرکت پشتیبانی امور دام خریداری کرد و قرار بود دو ماه بعد پول آنرا بپردازد که این پول تا ۱۰ یا ۱۱ ماه به تأخیر افتاد.
این فعال بازار گوشت قرمز اظهار داشت: در ادامه این روند، تعداد دام کاهش پیدا کرد و دیگر این که این رسمی است بین دامدارها که دام شأن را در اواخر تابستان به فروش می رسانند و درآمد آنرا صرف تولید، پروار و نگهداری دام برای بازار شب عید و اگر مصادف با ماه مبارک رمضان باشد برای آن زمان، برنامه ریزی می کنند؛ تأخیر در پرداخت پول دام، مشکل تولید را حادتر کرد.
وی عنوان کرد: دامدارانی که باقی مانده بودند یعنی از سال ۱۳۹۸ توانسته بودند خودرا نگه دارند و تا سال ۱۴۰۱ حذف نشده بودند، در این مقطع زمانی یک ضربه کاری خوردند و بخش زیادی از دامداران از چرخه تولید خارج شدند.
تیر خلاص
مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور افزود: از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ کرارا هشدار می دادیم که دامداران درحال خارج شدن از چرخه تولید هستند. دام مولد کشتار می شود؛ اما متأسفانه توجهی به این هشدارها و اعلام خطری که فعالان این حوزه می دادند، نشد.
صدر دادرس اضافه کرد: در ادامه به مقطع حذف ارز ترجیحی رسیدیم. در این زمان دیگر تیر خلاص زده شد. نهاده های دامی با حذف ارز ترجیحی بیش از ۶ برابر شدند. نتیجه این شد که تعداد بیشتری از دامدارانی که می توانستند سرمایه در گردش خودرا تامین کنند نیز حذف شدند. بدین سان تمام این عوامل سبب شد عرضه زیادی که قیمت تمام شده را در سالهای ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ خودش را نشان نمی داد، با کاهش جمعیت دامی امسال نمود پیدا کرد.

منبع: