۱۷۰۰ مگاوات نیروگاه خودتامین صنایع تا تابستان وارد مدار می شوند

زیپو کالا: مجری طرح راه اندازی نیروگاههای خود تامین صنایع از راه اندازی و بهره برداری از ۵ واحد نیروگاهی از طرف صنایع کشور به ظرفیت ۸۷۱ مگاوات تا حالا آگاهی داد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از توانیر، سید زمان حسینی مشاور مدیرعامل توانیر و مجری طرح راه اندازی نیروگاههای خود تامین صنایع با اشاره به ناترازی شایان توجه تامین برق در آغاز دولت سیزدهم و امضای تفاهم نامه وزارت نیرو و وزارت صمت در مهر ۱۴۰۰ در خصوص راه اندازی حداقل ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خود تامین از طرف صنایع گفت: این تفاهم نامه شامل راه اندازی حداقل ۹ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی و هزار مگاوات نیروگاه تجدید پذیر است که در ماده ۴ قانون مانع زدایی از صنعت برق از طرف مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و بخشنامه اجرائی آن نیز تدوین شده و تا حالا موافقت اصولی برای ۴۳ شرکت متقاضی راه اندازی نیروگاه به ظرفیت حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ هزار مگاوات صادر شده که در مراحل اولیه و اجرا قرار دارند.
وی نیروگاههای حرارتی ذکر شده را از نوع چرخه ترکیبی و با راندمان حداقل ۵۵ درصد عنوان نمود که در ۱۵ استان راه اندازی می شوند.
وی با اشاره به سرعت عمل ۱۱ شرکت متقاضی، از ورود ۶ هزار مگاوات نیروگاه صنایع به مرحله اجرائی آگاهی داد که از این مقدار تا حالا عملیات اجرائی ۵ واحد نیروگاهی شرکت های فولاد مبارکه، چادرملو، آلومینیوم المهدی، شهید باکری سمنان و فولاد غرب آسیا در مجموع به ظرفیت حدود ۸۷۱ مگاوات به پایان رسیده و به شبکه برق کشور متصل شده که باتوجه به پیشرفت عملیات اجرائی آنها، ۷ واحد نیروگاهی صنایع، تا تابستان ۱۴۰۳ ظرفیت متصل شده به شبکه سراسری نیروگاههای صنایع به ۱۷۰۰ مگاوات خواهد رسید.
حسینی درباب صنایع پیش رو در راه اندازی نیروگاه اظهار داشت: فولاد مبارکه ۱۶۰۰ مگاوات نیروگاه را در دست راه اندازی دارد که ۶۰۰ مگاوات خورشیدی و هزار مگاوات حرارتی است و از این مقدار یک واحد گازی به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات به بهره برداری رسیده و ۳۰۷ مگاوات دیگر نیز طی روزهای آینده به شبکه سراسری برق متصل خواهد شد.
وی افزود: شرکت های چادرملو یزد، گل گهر سیرجان و آلومینیوم المهدی هرکدام ۵۴۶ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی در دست اجرا دارند که دو واحد گازی چادرملو و گل گهر سیرجان و یک واحد گازی آلومینیوم المهدی در تابستان ۱۴۰۳ به بهره برداری می رسند.
حسینی اضافه کرد: برخی دیگر از صنایع نیز مانند پارسیان، فولاد شادگان، فولاد کاوه، جاجرم، جنوب کیش و فولاد هرمزگان درحال برگزاری مناقصه و گرفتن مجوز سوخت هستند که امیدواریم تا تابستان ۱۴۰۴، واحدهای گازی این نیروگاه ها نیز به مدار بیاید.
مجری راه اندازی نیروگاههای خود تامین صنایع، هزینه راه اندازی یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی چرخه ترکیبی، مشتمل بر ۲ واحد گازی و یک واحد بخار را حدود ۲۵۰ میلیون یورو اعلام نمود که باتوجه به ارائه بسته های حمایتی از صرفه اقتصادی مطلوبی برخوردارست.
حسینی اشاره کرد: صنایع می توانند برق مازاد نیاز خودرا به قیمت توافقی به سایر صنایع و یا بوسیله بازار برق و بورس انرژی به فروش برسانند.
وی همین طور از راه اندازی حدود ۶۰۰ مگاوات نیروگاه تجدید پذیر از طرف صنایع آگاهی داد که تا حالا عملیاتی شده و عمدتا نیروگاههای بادی و خورشیدی را شامل می شود.
حسینی اظهار داشت: شرکت فولاد مبارکه راه اندازی ۶۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی را پیگیری می کند که ۴۰ مگاوات آن تا تابستان ۱۴۰۳ به مدار می آید همین طور ۳۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی نیز از طرف شرکت ملی مس در تابستان آینده بهره برداری می شود و باقی نیروگاههای مذکور تا سقف هزار مگاوات در مرحله برگزاری مناقصه قرار دارد.

منبع: