مدیریت ۲۰۰ میلیارد دلار تجارت خارجی توسط نظام بانکی

به گزارش زیپو کالا، رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: سیستم بانکی ۲۰۰میلیارد دلار تجارت خارجی کشور را در دنیا کنترل می کند و در مذاکره با برخی کشورهای دنیا هم دیده می شود که سیستم بانکی در ابعاد مختلف ظرفیت بالایی دارد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی در چهاردهمین گردهمایی رؤسای موفق شعب بانکهای کشور، اظهار داشت: باتوجه به اهمیت صنعت بانکداری در کشور موضوع انتخاب مدیران برتر و این کاری که سال ها است که به انجام می رسد، بسیار عالی است و فرصتی است تا در کنار دیدار با مدیران موفق نظام بانکی به آنها خدا قوت بگوییم.
رئیس کل بانک مرکزی اشاره کرد: امروزه پایه های اقتصاد کشور در نظام بانکی است و ۹۰ درصد تامین مالی کشور برعهده نظام بانکی است. از طرفی نیز حجم بالایی از عبور از تحریم ها توسط نظام بانکی به انجام می رسد و تمام امورات بانکی و مالی کشور به خوبی در حال انجام می باشد.
وی تصریح کرد: متأسفانه بی مهری هایی در کشور نسبت به نظام بانکی وجود دارد؛ بارها دیده شده در فضاهای مختلف زحمات همکاران ما در نظام بانکی نادیده گرفته می شود و اهتمام در فضاسازی نسبت به نظام بانکی دارند.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: تمام بخش ها در کشور ضعف هایی دارند اما در انتقاد از یک مجموعه باید بدانیم نسبت به چه تعداد افراد و چه مقدار کار و چه میزان عملکرد مثبت صحبت می نماییم و باید این موارد را نیز در نظر گرفت.
فرزین اعلام نمود: تجارت خارجی و نقل انتقالات داخلی و خارجی کشور به همت نظام بانکی کشور به خوبی جریان دارد و در حقیقت یکی از نقاط قوت کشور نظام بانکی است.
پیشتازی در بانکداری الکترونیک
فرزین با اعلان اینکه از نظر بانکداری الکترونیک از خیلی از کشورهای اروپایی همچون روسیه بسیار جلوتر هستیم اشاره کرد: باید زحمات همکاران نظام بانکی اعلام گردد تا به افرادی که اطلاعات کافی ندارند اجازه زیر سوال بردن خدمات نظام بانکی داده نشود.
فرزین اظهار داشت: نظام بانکی یکی از نقاط قوت اقتصاد کشور است و اگر متوجه نباشیم، دشمن این نقطه قوت را به یک نقطه صعف تبدیل می کند؛ بنا بر این دشمن نظام بانکی و مالی کشور را مورد هدف قرار داده است. نباید نسبت به این مسئله غافل باشیم و وظیفه داریم به امورات اطلاع رسانی و روابط عمومی و همین طور ارائه خدمات و کارهایی که به انجام می رسد توجه ویژه ای داشته باشیم.
وی اضافه کرد: عملکرد مدیران موفق کشور باید به یک الگوی آموزشی تبدیل گردد و مدیران موفق باید معرفی شوند و از آنها قدردانی شود.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: تکنولوژیهای جدید بانکداری باعث شده نیاز جامعه نسبت به بانکها افزایش پیدا کند و هر چه جوامع به سمت تکنولوژی پیش می روند، نیاز جامعه به بانکداری بیشتر می شود، اما نوع خدمات تغییر پیدا می کند.
هوش مصنوعی و صنعت بانکداری
به گفته فرزین، هوش مصنوعی تأثیرات بسیار زیادی در صنعت بانکداری خواهد داشت و در بانک مرکزی نیز متوجه این مسئله شده ایم و اداره جدیدی برای توسعه این فناوری ها در بانک مرکزی به وجود آمده است.
او تصریح کرد: البته اقدامات بانک مرکزی بیش از منظر بانکداری مرکزی بوده است و نه از نظر بانکداری تجاری، اما بنظر می رسد باید در عرصه بانکداری تجاری نیز برنامه ریزی بیشتری صورت بگیرد.
رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: قسمتی از این مسئله به حوزه آموزش برمی گردد و آموزش نقش مهمی دارد. نباید به سبب عدم آموزش از تکنولوژی عقب بمانیم و آموزش نقش مهمی در توسعه فناوری ها در صنعت بانکداری و حرکت این صنعت در کشور پیشگام با تغییرات جهان دارد. هوش مصنوعی و فناوری جدید نیاز به شعب را می کاهد، اما خدمات غیرحضوری نیز نیاز به مشاوره دارد. ممکنست شکل ارائه خدمات متفاوت شود، اما همیشه نیاز به این خدمات وجود خواهد داشت. ارائه این خدمات نیاز به دانش خواهد داشت و باید برای آن برنامه ریزی نماییم.
وی اظهار داشت: در همایش امروز بیشتر مدیران موفق کشور جوان بوده اند و کمتر از ۵ سال سابقه مدیریت داشته اند و بنظر می رسد هر چه سن بالاتر رفته انگیزه ها برای موفقیت کاهش پیدا کرده است. بنظر می رسد این مسئله نقطه ضعفی است که باید به آن دقت کنیم و باید برنامه ریزی برای افزایش انگیزه افراد با تجربه بالاتر در عرصه امورات منابع انسانی داشته باشیم. استفاده از تجربه افراد با سابقه بالا بسیار اهمیت دارد و امیدواریم در آینده تعداد افراد باسابقه بیشتر در بین مدیران موفق بیشتر شود.
وی همین طور با یادی از مدیرعامل فقید بانک ملت اضافه کرد: آقای دولت آبادی فردی بودند که حتما در دسته بهترین مدیران نظام بانکی کشور قرار داشتند و شخصیت حرفه ای ایشان در نظام بانکی متمایز بود و جای ایشان در چنین همایشی خالی است. نام نیک مرحوم دولت آبادی همیشه در نظام بانکی باقی خواهد ماند. مدیران موفق نظام بانکی همچون مرحوم دولت آبادی باید به عنوان الگویی در صنعت بانکداری کشور قرار بگیرند و باید برنامه ای برای ارائه کارهایی که افراد موفق نظام بانکی انجام داده اند، در نظر داشته باشیم.