ریزش بورس این دفعه به بهانه افزایش نرخ سود گواهی سپرده

به گزارش زیپو کالا، شاخص کل بورس امروز با ریزش ۹۹۳۱ واحدی مواجه گردید و فعالان بازار سرمایه معتقدند افزایش نرخ گواهی سپرده دلیل این ریزش است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، شاخص کل بورس امروز ریزش ۹۹۳۱ واحدی را تجربه کرد، فعالان بازار سرمایه می گویند افزایش سود بانکی علت اصلی هیجان بازار امروز بود: «بر اساس دستورالعمل انتشار گواهی سپرده خاص که به شبکه بانکی ابلاغ گردیده است بانکها می توانند برای تامین سرمایه در گردش طرح های با بازدهی بالا مبادرت به انتشار این اوراق نموده و در آخر دوره مشارکت، سود قطعی نیز علاوه بر سود علی الحساب ۳۰ درصدی به خریداران این گواهی سپرده در شعب بانکها پرداخت می شود.» ارزش معاملات خرد عدد ۵، ۲۶۶ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است که نسبت به میانگین هفتگی و ماهانه، کاهش قابل توجهی نداشته است. در یک هفته گذشته برآیند معاملات در بازار سهام، خروج نقدینگی حقیقی (فروش حقیقی به حقوقی) به ارزش ۱، ۳۹۰ میلیارد تومان را نشان میدهد. امروز نیز روند خروج نقدینگی حقیقی برای دومین روز متوالی با ثبت رقم ۴۹۶ میلیارد تومان همچنان ادامه دارد. در یک هفته گذشته بر شدت خروج هم نسبت به میانگین ماهانه افزوده شده است. برآیند معاملات صندوق های درآمد ثابت نیز در یک هفته گذشته حاکی از ۲۶۶ میلیارد تومان خروج نقدینگی حقیقی از این صندوق ها است. خروج نقدینگی از این صندوق می تواند نکته مثبتی برای بازار سهام باشد. امروز نیز روند خروج نقدینگی حقیقی از صندوق های درآمد ثابت برای چهارمین روز متوالی با ثبت رقم ۳۷۵ میلیارد تومان همچنان ادامه دارد. در یک هفته گذشته شیب خروج از این صندوق ها هم نسبت به میانگین ماهانه درحال افزایش است. ارزش صف های خرید ۲۰۳ میلیارد تومان است که نسبت به میانگین هفتگی ۳۳ میلیارد تومان افزایش داشته است.
از طرف دیگر ارزش صف های فروش با کاهش ۳۳ میلیارد تومانی نسبت به میانگین هفتگی، در محدوده ۲۰۲ میلیارد تومان قرار دارد. بیشترین ارزش معاملات را گروه انبوه سازی با ثبت رقم ۶۵۳ میلیارد تومان (۱.۳ برابر میانگین هفتگی) به خود مختص کرده است. بعد از آن گروههای فلزات اساسی با ارزش معاملات ۴۳۶ میلیارد تومان (۱ برابر میانگین هفتگی) و خودرویی با ارزش معاملات ۴۱۶ میلیارد تومان (۱.۲ برابر میانگین هفتگی) قرار دارند. گروه زراعت با ارزش معاملات ۱۸۱ میلیارد تومان (۲.۴ برابر میانگین هفتگی) بیشترین ارزش معاملات را نسب به میانگین هفتگی داشته است. بعد از آن گروه کامپیوتر با ارزش معاملات ۶۹ میلیارد تومان (۱.۹ برابر میانگین هفتگی) و گروه عرضه برق و گاز با ارزش معاملات ۵۹ میلیارد تومان (۱.۷ برابر میانگین هفتگی) قرار دارند.