جزئیات واگذاری بلوک ۵۱ درصدی سرخابی ها

به گزارش زیپو کالا، وزارت اقتصاد درباره ی واگذاری بلوک ۵۱ درصدی استقلال و پرسپولیس اعلام نمود: پروسه واگذاری این دو باشگاه با تمام ملاحظات درباره ی اهلیت سنجی، توسعه و درآمدزایی این دو بنگاه در حال انجام می باشد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی با انتشار مطلبی اعلام نمود: سال ۱۴۰۰ پروسه آماده سازی دو باشگاه برای بورسی شدن در یک ستاد مرکزی با نمایندگانی از همه مجموعه های مرتبط بصورت شبانه روزی انجام شد که با مشارکت مردم در افزایش سرمایه و واگذاری حدود ۱۰ درصد سهام آنها، مسیر خصوصی سازی این دو شرکت شروع و منابع آن در اختیار دو باشگاه قرار گرفت و کمیته ای با عنوان کمیته مصارف متشکل از رییس کل سازمان خصوصی سازی، معاون وزیر ورزش و مدیرعامل هر باشگاه، تشکیل شد و چارچوب هزینه کرد این منابع را تعیین کرد.
البته سازمان خصوصی از تخلف باشگاه استقلال در رعایت این چارچوب آگاهی داده بود، سال قبل اعلام گردید که در گام بعدی بمنظور تحقق حکمرانی شرکتی مطلوب در این دو باشگاه، پیگیری تحقق درآمد پایدار این دو باشگاه از محل پخش تلویزیونی با همکاری نمایندگان مجلس، سازمان صداوسیما، وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و نمایندگان باشگاه ها اقدام خواهدنمود.
در دی ماه سال قبل در هیأت واگذاری بررسی شرکت های «فرهنگی ورزشی استقلال» و «فرهنگی ورزشی پرسپولیس» بوسیله بازار سرمایه مطرح و موضوع که ۵۱ درصد از سهام استقلال و ۵۱ درصد از سهام پرسپولیس به تشخیص سازمان خصوصی سازی (اینکه بصورت سه ۱۷ درصد همزمان ارائه شود یا یک ۵۱ درصد بصورت یکجا عرضه شود)، مصوب شد و این اختیار به سازمان خصوصی سازی داده شد که در ۱۰ روز پس از آن مصوبه به این جمع بندی برسند که کدام یک از این دو حالت را استفاده نمائیم.
به طور معمول در واگذاری حصه نقدی ۳۰ درصد است، اما استثنائاً برای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، به جهت اینکه رقابت جذابیت داشته باشد حصه نقدی ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است.
یکی از مهم ترین مشکلات این دو باشگاه که سبب شد مجوز حرفه ای این دو باشگاه صادر نشود و پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۲ حذف شوند، مالکیت مشترک این دو باشگاه و البته دولتی بودن آنها است.
بر اساس قوانین، هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی تواند در یک تورنمنت، مالکیت دو باشگاه را در اختیار داشته باشد تا شائبه هرگونه تبانی از بین برود. بر این اساس، قرار بود مزایده بلوک های ۵۱ درصدی سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به ترتیب در ایام ۷ و ۱۰ اسفند امسال صورت گیرد.
شرایط واگذاری ۵۱ درصدی سهام دو باشگاه اینطور به تصویب رسیده بود که قیمت ۵۱ درصد از سهام استقلال ۲ هزار و ۸۳۶ میلیارد تومان و قیمت ۵۱ درصد از سهام پرسپولیس ۲ هزار و ۷۳۶ میلیارد تومان بود، طبق تصمیم قبلی، خریدار باید ۲۰ درصد قیمت را حدود ۲۰ روز کاری پس از تاریخ معامله به شرکت سپرده گذاری مرکزی پرداخت می کرد.
مدت اقساط شش سال و فاصله اقساط نیز شش ماهه در نظر گرفته شده بود. بار دیگر هیأت عالی واگذاری مقرر کرد مزایده دوم بلوک ۵۱ درصدی باشگاه های استقلال و پرسپولیس با شرایط آسان تر از مزایده اول صورت گیرد.
سازمان خصوصی سازی در نظر دارد به استناد اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، مصوبه هیأت واگذاری و سایر قوانین و مقررات مربوطه، سهام قابل واگذاری در دو مؤسسه فرهنگی ورزشی استقلال و پرسپولیس را با رعایت دستورالعمل اجرائی روش انتخاب مشتریان راهبردی و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری ها و بوسیله فرابورس عرضه و واگذار نماید.
بر اساس تعداد ۵ میلیارد و ۵۰۳ میلیون و ۴۸۶ هزار و ۵۰۰ سهم معادل ۵۱ درصد از کل سهام مؤسسه فرهنگی ورزشی استقلال ایران به قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه (معادل قیمت پایانی روز پیش از عرضه) به اضافه ۱۱۰ درصد به شرط آنکه از مبلغ ۳.۳۶۲ ریال کمتر نباشد به ارزش کل ۱۸ هزار و ۵۰۲ میلیارد و ۷۲۱ میلیون و ۶۱۳ هزار ریال مطابق اطلاعیه عرضه فرابورس روانه میز فروش این بازار می شود.
همچنین تعداد ۵ میلیارد و ۳۶۲ میلیون و ۶۵۷ هزار و ۶۵۰ سهم معادل ۵۱ درصد از کل سهام مؤسسه فرهنگی ورزشی پرسپولیس به قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه معادل قیمت پایانی روز پیش از عرضه به اضافه ۱۱۰ درصد به شرط آنکه از مبلغ ۳.۹۴۶ ریال کمتر نباشد به ارزش کل ۲۱ هزار و ۱۶۱ میلیارد و ۴۷ میلیون و ۸۶ هزار و ۹۰۰ ریال مطابق اطلاعیه عرضه فرابورس روانه میز فروش این بازار می شود. شرایط تسویه ثمن معامله برای هر دو شرکت بصورت پرداخت ۱۰ درصد حصه نقدی در مهلت ۲۰ روز کاری و اقساط شش ساله به فاصله شش ماه با نرخ سود فروش اقساطی ۲۳ درصدی است. در قسمتی از شرایط معامله آمده است؛ خریدار موظف است در برنامه تقدیمی خود برای اداره و توسعه بنگاه، این محورها را هدف گذاری کند: پیش بینی منابع درآمدی جدید و پایدار و افزایش درآمد از محل منابع فعلی، مدیریت هزینه و راهبرد جذب بازیکنان و کادر فنی، کاهش بدهی های معوق، خروج از زیان انباشته و سودآوری پایدار شرکت، برنامه تقویت و توسعه تیم های پایه و کسب درآمد از این محل به هدف گذاری جایگاه و رتبه تیم در میان باشگاه های ایران و آسیا.
این برنامه که باید شامل اهداف کمی و در دوره های یک ساله باشد جز تعهدات خریدار بوده و بطور منظم مورد پایش قرار خواهد گرفت. در صورت عدم ایفای تعهدات این بند، سازمان خصوصی سازی حق فسخ قرارداد واگذاری را خواهد داشت.

منبع: