ما در مقابل محرومان مسوولیم

به گزارش زیپو کالا، رئیس بنیاد مستضعفان اظهار داشت: یکی از نتایج فقر فرورفتگی و پذیرش فقر در محرومان است و ما باید آنرا نکوهش نماییم. ما در مقابل آنها مسئولیم و پذیرش فقر از جانب محرومان و مسؤلان، قابل قبول نیست.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، بنا بر اعلام بنیاد مستضعفان، حسین دهقان در نشست سراسری اعضای شبکه آبادانی و پیشرفت بنیاد مستضعفان با انتقاد از سیاست تمرکزگرایی در برنامه ریزی های سیستم اداری کشور اظهار نمود: تمرکزگرایی بالاترین آفت برای سیستم اداری ما است و ما برای پرهیز از این آفت در بنیاد مستضعفان، مقرر است این دفعه با نگاهی از پایین به بالا، شناختی جامع از پتانسیل ها و ظرفیتهای مناطق و محرومین و همینطور نیازهای آنها کسب نماییم و بر مبنای همین استعدادها و ظرفیت ها، برای پاسخگویی به نیازهای این مناطق، تحولی بزرگ را با هدف رسیدن به شرایطی قابل اطمینان رقم بزنیم.
رئیس بنیاد مستضعفان، سرمایه معنوی بنیاد را بزرگترین سرمایه موجود برشمرد و اضافه کرد: امروز بنیاد دارای یک اعتبار و اعتماد در مناطق محروم کشور است و ما برای تقویت این سرمایه معنوی، باید اطمینان پیدا نماییم که ورود ما به هر منطقه محروم، فردایی بهتر را برای آن منطقه و ساکنان آن رقم می زند. این یعنی امیدآفرینی که موتور محرک است.
وی تصریح کرد: این تصور که تنها با «پول و حضور فیزیکی» ما در مناطق محروم کشور، قادر به متحول کردن این مناطق هستیم، یک اشتباه بزرگ است چون که هم مطالبات فزاینده است و هم منابع، محدود؛ بنابراین حضور ما در مناطق محروم باید نقشی اهرمی برای پای کار آوردن ظرفیتهای دولتی، خیرین، علاقمندان و مردم داشته باشد تا با تجمیع قوا، بتوانیم تحول در مناطق محروم را رقم بزنیم.
دهقان با تکیه بر ضرورت هویت بخشی و سهم دهی به ساکنان مناطق محروم در اجرای مأموریت های محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان اظهار داشت: ما باید چتری بشویم تا همه کسانی که ذیل این هدف مقدس می خواهند کار کنند، گردهم آیند. بنابراین اگر به دنبال متوقف کردن چرخه فقر در مناطق محروم هستیم، باید به انسان ها دقت کنیم و ضروری است برنامه های فردی و اجتماعی توأمان را برای توانمندسازی محرومان مدنظر قرار دهیم.
دهقان ضمن اشاره به آمایش و مدنظر قرار دادن اقلیم و جغرافیا، منابع، استعدادهای انسانی در مأموریت های محرومیت زدایی اظهار داشت: باید بتوانیم ترکیبی معنادار از این موارد استخراج نماییم و بتوانیم از بعضی از این عناصر بعنوان یک اهرم بهره بگیریم. بنابراین نخستین نکته مورد توجه ما باید شناسایی استعدادهای انسانی موجود و سرمایه گذاری برای رشد و تعالی آنها باشد و در ادامه، درگیر کردن این استعدادها با مأموریت های ما مد نظر قرار گیرد.
رئیس بنیاد مستضعفان ایجاد حس مشارکت و مسئولیت پذیری در مناطق محروم را از دیگر اولویت های حوزه محرومیت زدایی برشمرد و اضافه کرد: اهالی هر یک از مناطق باید در عرضه خدمات ما مشارکت داشته باشند و حس مالکیت و مسئولیت در کارها باید در تک تک افراد مناطق ایجاد شود و حتی گروههای جهادی که در مناطق محروم حضور دارند نباید به جای ساکنان این مناطق کار کنند، بلکه نقش آنها اینست که مردم این مناطق را برای کار و تلاش و رسیدن به شرایط پایدار، توانمند کنند.
وی تصریح کرد: ما امروز وظیفه داریم از بالاترین سطوح فناوری که امروز می تواند در خدمت فعالیتهای ما باشد استفاده نماییم و ما مواردی از این دست را حتی در حوزه آموزش رزمندگان در دوره دفاع مقدس تجربه کردیم؛ بنابراین باید حضور فیزیکی مان را بر فضای نرم افزاری و هوش مصنوعی سوار نماییم و چند مرکز قوی برای عرضه خدمات درمانی، بهداشتی، آموزشی و … با بهره مندی از بهترین متخصصین به ساکنان مناطق محروم راه اندازی نماییم.
رئیس بنیاد مستضعفان «ارتقا بازدهی در عرضه خدمات و کاهش هزینه ها» در روش های فناورانه را از مهم ترین مزیت های این روش در مقابل روش های سنتی دانست و اضافه کرد: ما ضمن حضور فیزیکی، باید سیستم های پشتیبان و نظاماتی را برای دسترسی بهتر و عرضه خدمات مطلوب تر به محرومان راه اندازی نماییم.
دهقان ضمن اشاره به ضرورت برنامه ریزی برای رشد دادن استعدادهای جوانان در مناطق محروم کشور اظهار داشت: ما این گونه فکر می نماییم که بتوانیم در سنوات آتی، عمده رتبه های برتر زیر ۱۰۰۰ کنکور، از بچه های مناطق محروم کشور باشند و این یک هدف قابل تحقق است.
وی با تکیه بر لزوم برنامه ریزی برای زنده کردن فعل خواستن در محرومان اظهار داشت: یکی از نتایج فقر، فرورفتگی و پذیرش فقر در محرومان است و ما باید این پذیرش را نکوهش نماییم نه تقدیر؛ ما در مقابل این محرومان مسئولیم و پذیرش فقر در جامعه چه از جانب محرومان و چه از جانب مسؤلان، قابل قبول نیست.