شناسایی و مدیریت ۲۰۰ نقطه گرفتار تنش آبی در کشور

به گزارش زیپو کالا، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اظهار داشت: حدود ۲۰۰ نقطه دارای تنش آبی در فصول مختلف کشور شناسایی و خوشبختانه به واسطه انجام تلاشهای ویژه، ایثارگرانه و جهادی این امر به خوبی مدیریت شد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از وزارت نیرو، ” محمد جوانبخت”در نشست تخصصی وزیر نیرو با مدیران صنعت آب و فاضلاب کشور، ضمن اشاره به توجه ویژه وزیر نیرو به بخش آب کشور، اظهار داشت: در سال آبی گذشته تلاشهای فراوانی برای رفع مشکلات در ارتباط با حوزه آب و فاضلاب همچون در مشهد، تبریز و تهران و بسیاری شهر های دیگر صورت گرفت که در این خصوص شرکت مهندسی آب و فاضلاب و شرکتهای استانی پای کار بودند.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در همین زمینه اضافه کرد: حدود ۲۰۰ نقطه دارای تنش آبی در فصول مختلف کشور شناسایی و خوشبختانه به واسطه انجام تلاشهای ویژه، ایثارگرانه و جهادی این امر به خوبی مدیریت شد.
وی با اشاره به اینکه گستره مأموریتی آب و فاضلاب کل کشور بوده و همه شهرها و روستاها را در بر می گیرد، عنوان کرد: در این راستا، مدیران بعنوان نقطه عطف و تماس این مجموعه با مصرف کنندگان هستند.
جوانبخت در ادامه پروژه های اجرایی بخش آب و فاضلاب را به دو دسته کلی تأمین منابع آب و توزیع منابع آب تقسیم و خاطرنشان کرد: این امر در ادامه یک زنجیره ای شامل تأمین آب، خطوط انتقالی، تصفیه خانه ها، شبکه های توزیع شهری، ایستگاه های پمپاژ و مواردی از این دست را می سازند.
وی خاطرنشان کرد: دراین میان پروژه های زیربنایی و اساسی با در نظر گرفتن اهداف و شرایطی که مناطق مختلف دارند پایش و پیشبینی و از جهات مختلف کنترل می شوند که بخشی از آنرا پروژه های اضطراری می سازند.
معاون وزیر نیرو تصریح کرد: ضروری است این پروژه ها هرچه سریع تر به تصویب برسند، منابع اعتباری مورد نیاز، به منظور پیشبرد آنها پیشبینی شود و مجموعه ظرفیت ها به کار گرفته شود. معمولا این طرح ها یک ساله بوده و برای عبور از سال آبی جاری باید تدوین شوند.
وی در ادامه به مبحث هدر رفت آب در شبکه ها پرداخت و آنرا بسیار مهم عنوان نمود و اظهار داشت: این مورد از جانب خیلی از مراکز پژوهشی کشور، مراجع برنامه ریزی و نظارتی مورد سوال قرار می گیرد.
جوانبخت تصریح کرد: مدیریت هدر رفت آب، امر واجبی است و باید مدیران آبفا در سرتاسر کشور نسبت به این موضوع، حساسیت لازم را داشته باشند.
وی به سرانه ی مصرف آب در کشور اشاره و بیان نمود: اعداد و ارقام اعلامی به نظر بالا و نیازمند مدیریت تقاضا و مصرف به شکل ویژه است و اصلاح الگو و مدیریت مصرف در این حوزه خیلی مهم است.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اجرای بند “ع” تبصره هشت (استفاده از منابع آب نامتعارف در صنایع آب بر) را لازم و ضروری برشمرد و اضافه کرد: بعضاً در بعضی از استان ها به واسطه ایجاد شرایطی، بین توزیع، تأمین و مصرف آب در قسمت صنعت، تعادلی شکل گرفته است و بر هم زدن این تعادل به علت تغییراتی با هزینه همراه خواهد بود. اهداف این طرح تاثیر قابل توجهی در صیانت از آب کشور دارد و ضروری است استان ها آنرا با جدیت بعنوان مأموریت وزارت نیرو مورد توجه قرار دهند.
وی تصریح کرد: بحث هایی مانند نصب آب شیرین کن در مناطق ساحلی از موضوع هایی است که باید به آن توجه گردد. بعضاً چندصد کیلومتر خط لوله از مناطق مرکزی به مناطق ساحلی با هزینه فراوان هدایت می شود، در حالیکه خود مناطق با مشکلات آبی روبرو هستند؛ تأمین آب در خود مناطق ساحلی بسیار منطقی تر و اقتصادی تر به نظر می آید، ازاین رو نصب آب شیرین کن در نوار ساحل کشور باید مورد توجه قرار گیرد.
جوانبخت با اشاره به اینکه مدیریت آب کشور، امری ساده و بدون تنش نیست، اضافه کرد: در کل شبانه روز مخاطبان در دسته های گوناگون، مطالبه گر خدمات آب و فاضلاب هستند و برای پاسخگویی باید به صورت جهادی فعالیت شود.

منبع: