قیمت نفت تا انتهای سال به ۱۰۰ دلار می رسد؟

زیپو کالا: زیپو کالا: تقاضای جهانی قوی برای نفت به ویژه از طرف چین به همراه گزارشهایی از کاهش ذخایر نفت در سرتاسر جهان، ممکنست به مفهوم آن باشد که قیمت نفت می تواند قبل از پایان سال ۲۰۲۳، به مرز ۱۰۰ دلار صعود کند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، اوپک به سبب کاهش داوطلبانه تولید عربستان سعودی و اختلال موقتی در بارگیری نفت در پایانه فورکادوس نیجریه به سبب خطر نشت، ماه میلادی گذشته، نفت کمتری ساخته است. این آمار برمبنای منابع مختلف، متفاوت می باشد، اما نظرسنجی رویترز نشان میدهد که این گروه در ژوییه، ۸۴۰ هزار بشکه در روز کمتر از ژوئن، نفت ساخته است و هیچ سیگنالی از اینکه در کاهش تولید خود بازبینی خواهد کرد، نشان نمی دهد.

نتایج از همین حالا هم دیده می شود؛ قیمت نفت بالا رفته و از این هم بالاتری می رود، بطوریکه قیمت نفت برنت اوایل هفته جاری، به بالای ۸۵ دلار در هر بشکه رسید و نفت وست تگزاس اینترمدیت هم به ۸۲ دلار در هر بشکه صعود کرد. حالا سؤال این است که قیمتهای نفت قبل از این که اوپک تسهیل محدودیت عرضه را شروع کند، تا چه سطحی خواهند رسید؟ سوال دیگر این است که آیا در صورت لزوم، اوپک قادر خواهد بود تولید خودرا به سرعت افزایش دهد؟

تحلیلگران قبل از این گفته بودند که عربستان سعودی برای پیشبرد طرحهای بلندپروازانه خود که برنامه متنوع سازی افق ۲۰۳۰ را تشکیل می دهد، به نفت ۹۰ دلار در هر بشکه نیاز دارد. با این وجود، اگر نرخها بیش از اندازه بالا برود، به تقاضا لطمه می زند و اثر بومرنگی خواهد داشت که نه سعودی ها و نه دیگر اعضای اوپک نمی خواهند چنین چیزی را تجربه کنند.

در عین حال، این ممکنست سرآغاز روند صعودی قیمت نفت باشد، برای اینکه در صورتیکه عربستان سعودی عمدا تولید خودرا کاهش داده است، نیجریه و آنگولا نتوانسته اند طبق سهمیه تعیین شده از طرف اوپک، نفت تولید کنند و تولید لیبی باردیگر مختل شده و همزمان، رشد تولید در مناطق نفت شیل آمریکا کند شده است.

اگر تمام پیش بینی های که از رشد تقاضا خبر می دهند و در روند صعودی اخیر قیمتها موثر بوده اند، محقق شوند، این به مفهوم آنست که نفت می تواند پیش از پایان سال، باردیگر به ۱۰۰ دلار صعود کند. این چشم انداز به ویژه در پی گزارشهایی در خصوص کاهش ذخایر نفت در بعضی از نقاط جهان، قابل قبول شده است.

تحلیلگران بانک جی پی مورگان هفته جاری اعلام نمودند که تا قبل از این، سطح ذخایر جهانی نفت و سوخت تاثیر چندانی بر قیمت های بین المللی نفت نداشت، اما وضعیت حالا به سبب تحریم های غرب مقابل روسیه تغییر کرده است برای اینکه خرید و فروش نفت و سوخت، بیشتر به ارزهایی غیر از دلار آمریکا به انجام می رسد.

با توجه به تنوع ارزی، میزان عرضه فیزیکی واقعی کالاهای مورد معامله، به عنوان عامل موثر بر قیمت آنها، اهمیت پیدا کرده و تقاضا حالا به کانون توجه معامله گران بازگشته است.

اوپک و هم آژانس بین المللی انرژی هر دو نرخ رشد سالانه تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۳ را بیش از دو میلیون بشکه در روز برآورد کرده اند. اوپک میزان رشد تقاضا را ۲.۴ میلیون بشکه در روز و آژانس بین المللی انرژی، ۲.۲ میلیون بشکه در روز پیش بینی کرده است. با این وجود، آژانس هشدار داده است که رشد تقاضا برای نفت در بین مدت به میزان قابل توجهی آهسته خواهد شد.

جدیدترین آمار واردات و ذخایر چین، تاییدکننده تقاضای قوی این کشور برای نفت است؛ چنان که تقریباً همه، این کشور را بزرگترین محرک تقاضا برای نفت در جهان می دانند. واردات چین نزدیک به رکوردهای بالای اخیر است و نفت در مخازن این کشور به سرعت درحال افزایش است. این وضعیت به چین، اهرمی برای تاثیرگذاری روی نرخها در صورت افزایش بیش از اندازه آنها می دهد. مفسرین می گویند که به محض اینکه پکن از نرخها ناراضی شود، فروش نفت خام از ذخایر خودرا شروع خواهدنمود که اساسا مشابه برداشت نفت از ذخایر نفت راهبردی آمریکا توسط جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در سال قبل خواهد بود.

همه چیز به این بستگی خواهد داشت که عربستان سعودی تا چه مدتی تمایل دارد به کاهش داوطلبانه تولید خود ادامه دهد. طبق تازه ترین آمار تولید ناخالص داخلی، اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم با کاهش قیمت نفت، کند شده است. حالا که نرخها رو به بهبود هستند، احتمالاً اقتصاد عربستان هم بهبود پیدا خواهدنمود و به ریاض دلیل خوبی برای ادامه محدود کردن تولید نفت می دهد.

در این بین، داده های گردآوری شده توسط بلومبرگ حاکی از رکوردزنی حفاری برای استخراج نفت در روسیه است. تعداد چاه های تولیدی جدید حفاری شده در نیمه اول سال ۶.۶ درصد بیش از برنامه ریزی شده و ۸.۶ درصد بیش از میزان حفر شده در نیمه اول سال ۲۰۲۲ بوده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این به مفهوم عرضه بالقوه اضافی است که می تواند به کاهش قیمتها کمک نماید، همانطور که رکورد صادرات نفت روسیه به چین در اوایل امسال، به تعدیل قیمتها کمک کرد. با این وجود، از آنجائیکه روسیه و عربستان سعودی در یک کمپ هستند، این عرضه تا آن زمان که دو راس اصلی اوپک پلاس صلاح ندانند، بالقوه باقی خواهد ماند.