كارشناس بازار سرمایه مطرح كرد؛ فاصله سرمایه گذاری کم ریسک و پرریسک در بورس ایران نازک تر از مو

به گزارش زیپو کالا، علی اسفندیاری اظهار داشت: فاصله ی بین تبدیل شدن از یک سرمایه گذار کم ریسک به سرمایه گذاری که بی محابا پذیرای ریسک می شود از یک تار مو بشدت نازک تر است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، علی اسفندیاری تحلیل گر بازار سرمایه در قسمت دوم مصاحبه خود با خبرگزاری مهر به مبحث روانشناسی بازار پرداخت چونکه که مبحث روانشناسی در معاملات پس از آشنایی با بازار و تحلیل های تکنیکال مهم ترین موضوعی است که یک فعال بازار باید آنرا بداند.
آقای اسفندیاری در رابطه با ریسک پذیری برای ما توضیحاتی را می دهید؟
هر سرمایه گذاری در بازار سرمایه با عنایت به میزان ریسک پذیری و شناختی که از خود دارد، دارایی ای را خریداری می کند. سرمایه گذار با خود عهد بسته که سهام بنیادی خریداری کند، یا با چینش سبد سهام در صنایع مستعد و مختلف توزیع ریسک کند، یا در بازار مشتقه فعالیت کند، یا ارزان بخرد و گران بفروشد، یا خلاف روند معامله نکند، یا سرمایه گذاری غیر مستقیم کند، یا…
کسب سود و سرمایه گذاری چه نسبتی با هم دارند؟
هرچند که اغلب افراد میزان واریزی به حساب معاملاتی شأن بیشتر از میزان برداشت شأن است و برآیند پرتفوی آنها در سود نیست، اما جالب اینجاست که کار سرمایه گذار به کسب سود ختم نمی گردد. سود کردن فقط مرحله اول این بازی است و قصه سرمایه گذاری از آن جایی آغاز می شود که ما باید سودی که کسب کردیم را کجا سرمایه گذاری کنیم؟
بهترین بازار برای سرمایه گذاری در شرایط فعلی کدام بازار است؟
عده ای معتقدند سود به دست آمده را باید تبدیل به ملک کرد، عده ای دیگر معتقدند میتوان با سود به دست آمده در طلا و سکه سرمایه گذاری کرد.
شما به تعداد انسان های روی زمین عقاید متفاوت می توانید پیدا کنید. این صحبت ها اشتباه نیست اما فقط روی کاغذ قشنگ به نظر می آید، امکان دارد افرادی بتوانند با نظمی سختگیرانه به عقیده خود پایبند بمانند اما در عمل اتفاقی متفاوت رخ می دهد.
یک مثال در این رابطه می زنید؟
فرض کنید شما با این که دانش تحلیلی دارید تصمیم گرفته اید سرمایه گذاری غیر مستقیم انجام دهید، به علت این که میزان موفقیت این نوع سرمایه گذاری را نسبت به زمانیکه خودتان معامله می کنید را بیشتر می دانید و مقرر است سودی که به دست آمده را بر فرض مثال در طلا سرمایه گذاری نماییم. پس از اینکه سود به دست آمد، یک موقعیت اختیار معامله برای شما جذاب به نظر می رسد، شما فرد کم ریسکی بودید که با شناخت خودتان سرمایه گذاری غیرمستقیم را برگزیده بودید اما هم اکنون اختیارمعامله ای خریداری می کنید که جزو پرریسک ترین معاملات در بازارهای مالی است.
فاصله سرمایه گذاری پر ریسک و کم ریسک چقدر است؟
فاصله ی بین تبدیل شدن شما از یک سرمایه گذار کم ریسک به سرمایه گذاری که بی محابا پذیرای ریسک می شود از یک تار مو بشدت نازک تر است.
کافی است پا بذارید روی عقاید و اصول خودتان تا با چشم خود شاهد قطره قطره آب شدن سرمایه تان باشید. هر زمانیکه حس کردید دارید وارد معامله ای می شوید که بر اثر هیجان به دور از شخصیت معاملاتی تان هست بهتر است چند روزی از بازار فاصله بگیرید، اصول و عقاید مکتوب شده خویش را مرور کنید. صفر کردن سرمایه کار بسیار راحتی است، اما به دست آوردن هر هزار تومان شما را به زحمت زیادی می اندازد، در سرمایه گذاری جایی برای تصمیمات عجولانه نیست. در بازار سرمایه هیچ راز مگویی وجود ندارد، تنها راز قصه سرمایه گذاری خودشناسی است.

منبع: