مدیرعامل شركت ملی صنایع مس ایران خبر داد تولید سالیانه سه هزار تن مس کاتد در مجتمع مس سونگون آذربایجان شرقی

به گزارش زیپو کالا، آذربایجان شرقی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، ضمن اشاره به این که پروژه ی هیپ لیچینگ مجتمع مس سونگون از سال ۱۳۹۶ آغاز به کار کرده، اظهار نمود: همکاران با تلاش شبانه روزی حتی در زمستان بسیار سرد هم این پروژه را جلو بردند و الان آماده ی افتتاح است که برای آن، بیشتر از یکهزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و سالیانه سه هزار تن مس کاتد برای نخستین بار در آذربایجان شرقی تولید می شود که یکی از آرزوهای دیرین این استان است.
علی رستمی در نشست هم اندیشی مدیران و فعالان بازار سرمایه در رابطه با ظرفیتهای شرکت ملی صنایع مس ایران در آذربایجان شرقی، ضمن اشاره به این که معدن مس سونگون آذربایجان شرقی امروز با اکتشافاتی که دارد بزرگترین معدن مس منطقه اقتصادی منا شده است، تصریح کرد: در غرب آسیا و شمال آفریقا معدنی به بزرگی معدن مس سونگون با ظرفیت کشف شده نداریم بگونه ای که بیشتر از پنج میلیارد تن ماده ی معدنی با اعیار خوب در شرکت ملی مس ایران به ثبت رسیده است.
وی افزود: به واسطه ی این معدن و اکتشافاتی که سال قبل انجام گرفته شد، بیشتر از دو میلیارد تن به کشفیات ملی مس اضافه شده و شرکت ملی مس ایران را از رتبه هفت جهانی به پنج جهانی ارتقا داد.
وی ادامه داد: این معدن با داشتن ۵۴ میلیون تن مس محتوا در معادن که قبلا بزرگترین معدن، معدن سر چشمه بود ولی امروز با اکتشافاتی که انجام می گیرد معدن مس سونگون بعنوان بزرگترین معدن شناخته شده و طی یک سال قبل کشفیات خوبی از آن انجام گرفته شده است.
رستمی ضمن اشاره به این که سال جاری شرکت ملی مس در ۵۱ امین سال تاسیس خود قرار دارد، اظهار داشت: در سال ۱۳۶۱ سوم خرداد ماه مصادف با روز آزاد سازی خرمشهر نخستین مس آند در ایران تولید شد، آند تولیدی در دو جبهه به دهن استکبار یاوه گو مشت محکمی زد، نخستین مورد آزادسازی خرمشهر در جنگ تحمیلی و دومین مورد در حوزه ی اقتصادی بوده که این رویداد مهم در شرکت ملی مس صورت گرفت.
وی بیان نمود: در سال گذشته، ۲۸۵ هزار تن مس کاتد در کشور ساخته شده است، این در شرایطی است که در سال ۱۳۶۱، ۱۵۰ هزار تن کاتد ساخته شده بود که نسبت به ۴۰سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش ظرفیت داشته و الان به ۳۰۰هزار تن رسیده است.
وی افزود: در طول یک دهه ی گذشته یعنی از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۴۰۱، مس کاتد ساخته شده از ۲۳۵ هزار تن به ۳۰۰هزار تن رسیده است که این نشان داده است که در این مدت حتی نتوانسته ایم ۱۰۰هزار تن به تولید شرکت مس اضافه نماییم.
وی معدن مس سونگون را صنعت با حاشیه سود بالا، اکتشاف مواد معدنی ارزشمند، سازگار با محیط زیست و کم مصرف در انرژی عنوان نمود.
وی به بعضی از برنامه های شرکت ملی مس ایران اشاره نمود و اظهار داشت: برنامه ریزی های لازم انجام گرفته تا سال ۱۴۰۶، مس کاتد تولیدی به یک میلیون تن ارتقا پیدا کند یعنی نزدیک به سه برابر افزایش تولید داشته باشد.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: مقرر شده صادرات تولید مس را از یک و شش دهم به بیشتر از ۱۰میلیارد دلار و سود خالص پنج میلیارد دلار برسانیم، حالا در شرکت ملی مس ایران ۱۸ هزار نفر به صورت قراردادی و ۱۲هزار نیروی پیمانی مشغول به کار هستند که امیدواریم این تعداد اشتغال زایی را به ۸۰ هزار نفر برسانیم که برای تحقق این برنامه ها به ۱۵میلیارد دلار سرمایه نیاز است.
وی ضمن اشاره به این که تنها در هفت درصد زمین ها اکتشاف صورت گرفته، اظهار نمود: ما روی یکی از کمربندهای اصلی مس جهان قرار داریم و با اکتشاف هفت درصد از زمین ها به رتبه ی پنج جهانی رسیده ایم حالا اگر بتوانیم ۳۰درصد اکتشاف روی زمین ها انجام دهیم این رتبه به رتبه ی دو دنیا ارتقا پیدا می کند.
رستمی با اشاره به اینکه این اکتشافات در آذربایجان شرقی از هفت درصد هم کمتر است، تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰، در این استان ۲۰هزار متر حفاری و در سال ۱۴۰۱، ۳۴ هزار متر اکتشاف صورت گرفته که حالا ۱۰۰هزار متر حفاری اکتشافی هم باید انجام گیرد برای این مقدار پنج هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم است.
وی ادامه داد: ما در هفت معدن، غیر از معدن سونگون دستور اکتشاف داریم و بیشتر از ۱۲۰هزار متر حفاری اکتشافی خواهیم داشت که رهبر معظم انقلاب هم به ما دستور اجرای توسعه اکتشافات را داده اند.
وی از فعال بودن ۱۶ دستگاه حفاری در استان آذربایجان شرقی اطلاع داد و اظهار داشت: شرکت ملی مس ایران در تولید کنسانتره رتبه ۱۴ جهان و در تولید مس کاتد رتبه ی ۱۸ جهان را به خود اختصاص داده که هدفمان رساندن رتبه ی ۱۸ به پنج جهانی است.
وی ضمن اشاره به این که نخستین شرکت سهامی عام پروژه در مس سونگون تبریز افتتاح می گردد اضافه کرد: این پروژه با ۲۵هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری که یک کارخانه تغلیظ ۴۵۰هزار تنی است و هم اکنون ۲۵درصد پیشرفت داشته است.
وی با اشاره به اینکه هر متر حفاری باید نمونه ی ازمایشگاهی داشته باشد، اظهار داشت: نخستین لابراتوار مرجع معدنی با کمک دانشگاه تبریز در این استان راه اندازی شده که حالا درحال فعالیت است داشتن این لابراتوار بزرگترین سرمایه برای استان به حساب می آید که به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات نیاز دارد تا به صورت کامل راه اندازی شود.
وی ضمن اشاره به عملکرد مس سونگون در خصوص تولید کنسانتره تولیدی، خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰، ۳۲۵ هزار تن کنسانتره ساخته شده و پارسال با ۹ درصد رشد به ۳۳۲ هزار تن رسیده، این مجتمع برای ۲۸۰ هزار تن طراحی شده و الان بالاتر از ظرفیت خود کار می کند.
وی ادامه داد: با برنامه ای که شرکت ملی مس ایران طراحی نموده نهضت پیشرفت و تحول صنعت مس بعنوان اصلی ترین پیشران های توسعه اقتصادی ایران است که با سه هدف افزایش تولید، افزایش درآمد ارزی و افزایش اشتغال درحال اجرایی شدن است.
وی افزود: این صنعت در ۲۰سال گذشته حاشیه سود ۵۰درصد داشته و هیچ موقع این حاشیه سود از ۵۰ درصد کمتر نشده است.
وی ضمن اشاره به برخی پروژه های درحال انجام شرکت ملی مس ایران، اظهار داشت: در پروژه های درحال توسعه، چهار کارخانه تغلیظ مس درحال راه اندازی است که دو مورد آن در مس سونگون آذربایجان شرقی عملیاتی می شود و دو کارخانه ذوب اسید سولفوریک هم در این مجتمع راه اندازی خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه با هفت درصد اکتشاف حدود ۶۰ سال ماده ی معدنی داریم، اظهار نمود: اگر اکتشافات زیادی صورت گیرد ۲۵۰ سال از مواد معدنی برخوردار می شویم در هیچ کجای جهان ذخایر معدنی به ذخایر که در کشور ما وجود دارد نمی رسد.
او در آخر خاطرنشان کرد: مس جزو معدود محصولاتی است که کاتد آن قابلیت ارزش افزوده تا ۵۰ هزار دلار را دارد.