تعیین وضعیت اشتغال اتباع افغانستانی کلید خورد

زیپو کالا: وزارت کار طرح ملی تعیین وضعیت اشتغال اتباع افغانستانی را از ۹ اسفندماه ۱۴۰۱ در ۱۶ استان کشور آغاز نموده است. به سبب این طرح اقامت مجاز این افراد منوط به روشن شدن وضعیت شغلی آنان خواهد بود و افراد شرکت کننده از مزایای قانونی این طرح برخوردار خواهند شد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی شهریورماه امسال از طرف معاونت اشتغال وزارت کار در ۱۶ استان افتتاح شد. به سبب این سامانه از شروع مهرماه تمام واحدهای اجرائی در استانها موظف شدند درخواست های مرتبط با بهره گیری از خدمات اشتغال اتباع خارجی را فقط در سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی ثبت و رسیدگی کنند.

کارفرمایان حقیقی و حقوقی متقاضی استفاده از خدمات اتباع خارجی نیز وفق ماده ۱۲۱ قانون کار جمهوری اسلامی ایران بعد از ثبت نام و ایجاد پرونده شخصی الکترونیکی در سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی می توانند نسبت به ثبت درخواست در قالب روادید ورود با حق کار، صدور، تمدید، تجدید و یا ابطال پروانه کار اقدام نمایند.

برابر قانون کار شهروندان خارجی ای که فاقد پروانه کار، پروانه کار موقت یا کارت کار موقت باشند، اجازه اشتغال در کشور را ندارند و درصورت اشتغال و بکارگیری کارفرمای آنها متخلف و مشمول جریمه خواهد بود.

در بند (ج) ماده ۱۱ قانون تنظیم قسمتی از درآمدهای دولت نیز صراحتا ذکر شده که هر کارفرمایی که بصورت بدون مجوز از نیروی کار خارجی استفاده و یا در مشاغلی به جز شغل تعیین شده در پروانه کار اقدام نماید، به پنج برابر حداقل دستمزد جریمه می شود.

بر همین اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی را بهمن ماه سال قبل رونمایی و شهریورماه امسال در ۱۶ استان راه اندازی نمود.

برابر اعلام اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار، باتوجه به حضور میلیونی اتباع بدون مجوز افغانستانی در ایران، وزارت کشور در ابتدای امسال نسبت به سرشماری از اتباع بدون مجوز اقدام نمود که جمعیت آنها حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ثبت گردید.

اتباع مذکور برگه سرشماری دارای اعتبار شش ماهه تا تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۴۰۱ دریافت نمودند و ۲ نوبت سه ماهه نیز تمدید گردید. برمبنای هماهنگی به عمل آمده شرکت در این طرح و گرفتن شناسه شغلی از سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی، مبنای حضور و اقامت قانونی آنان در کشور جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

این طرح از ۹ مهرماه شروع شده و تا روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه تعداد ۲۵۰ هزار نفر در آن شرکت کرده اند و جامعه هدف این طرح جمعیتی حدود ۱۲۵۰ نفر است که مهلت دارند تا ۳۱ فروردین سال ۱۴۰۲ اطلاعات خودرا در اختیار وزارت کار قرار دهند.

اتباع افغانستانی مشمول طرح تعیین وضع شغلی دارای برگه سرشماری در استان های تهران، البرز، قم، گلستان، هرمزگان و بوشهر می توانند جهت گرفتن نوبت اینترنتی به سایت کانون به آدرس http: //kanoonnobat.ir مراجعه کنند. نوبت دهی در استانهای خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سمنان، قزوین، فارس، مرکزی، یزد، کرمان و اصفهان به شکل حضوری است.

پیشتر محمود کریمی بیرانوند – معاون اشتغال وزارت کار- از تمام واحدهای اجرائی در استانها خواسته بود تا درخواست های در رابطه با خدمات اشتغال اتباع خارجی را بوسیله سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی ثبت کنند.

بر اساس گزارش مرکز برنامه ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت کار، در سال قبل ۳۰ هزار و ۱۴۰ نفر تبعه شاغل بدون مجوز توسط بازرسان کار شناسایی شدند که بیشترین تعداد آن مربوط به استان تهران با ۱۲ هزار و ۹۴۹ نفر و کمترین آن مربوط به استانهای کردستان و ایلام بوده است.

بررسی تمدید و صدور کارت کار موقت اتباع خارجی در سالهای ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ نشان میدهد که این پروسه در سال ۱۴۰۰ روند افزایشی را طی کرده است، به نحوی که سال ۱۳۹۹ جمعا ۲۰۶ هزار و ۴۹۶ فقره کارت کار موقت، صادر و تمدید شده اما این آمار در سال ۱۴۰۰ به ۳۱۳ هزار و ۴۴۹ فقره کارت کار موقت بالا رفته است.

وزارت کار قبل از این سامانه تلفنی ۰۲۱۶۳۶۹ را در امتداد جلب مشارکت مردمی برای صیانت از نیروی کار ایرانی و برخورد با کارفرمایان متخلفی که در بکارگیری نیروی کار مورد نیاز از اتباع بدون مجوز استفاده می نمایند، اعلام نموده بود.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، خیلی از کارشناسان براین باورند که یکی از علل بکارگیری شهروندان خارجی از طرف کارفرمایان، فرار از پرداخت حق بیمه و ارزان بودن نیروی کار خارجی است که این امر سبب از میان رفتن فرصت های شغلی برای جویندگان کار و نیروهای کار داخلی شده است؛ با این وجود هستند کارفرمایانی که از نبود نیروی کار ایرانی در بعضی رسته فعالیت ها گله دارند و به ناچار از نیروی کار خارجی استفاده می نمایند.

منبع: