رویترز به نقل از منابع غربی گزارش داد صادرات نفت ایران بدون توافق هسته ای هم افزوده شد

زیپو کالا: آمار منابع غربی نشان میدهد صادرات نفت ایران در دو ماه آخر سال ۲۰۲۲، با وجود تحریمهای آمریکا، به رکورد بالای جدیدی صعود کرد و شروع قوی در ابتدای سال ۲۰۲۳ داشته است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، صادرات نفت ایران بعد از خروج دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا، از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸ و وضع مجدد تحریمها، متاثر شد. اما صادرات نفت ایران بعد از شروع ریاست جمهوری جو بایدن که بدنبال احیای توافق هسته ای بود، افزایش پیدا کرد و طبق برخی برآوردها، به بالاترین میزان از سال ۲۰۱۹ رسید. رشد صادرات ایران با وجود موانعی مانند بن بست مذاکرات هسته ای و رقابت از طرف نفت ارزان روسیه، حاصل شده است.

شرکت مشاوره انرژی “اس وی بی اینترنشنال” اعلام نمود صادرات نفت ایران در دسامبر به ۱.۱۳۷ میلیون بشکه در روز رسید که ۴۲ هزار بشکه در روز در مقایسه با نوامبر افزایش داشت و برمبنای برآوردهای قبلی، بالاترین آمار صادراتی بود که این شرکت در سال ۲۰۲۲ گزارش کرده بود.

سارا وخشوری، رییس شرکت “اس وی بی اینترنشنال” در این زمینه اظهار داشت: در مقایسه با دوران دولت ترامپ، مقابله یا اقدام جدی مقابل صادرات نفت ایران وجود نداشته است. صادرات نفت ایران از شروع ژانویه تاکنون، بالاتر از ماههای پیش بوده است. ایشان سپس اشاره کرد: تقاضای کمتر از طرف چین و صادرات روسیه به چین، چالش عمده برای صادرات ایران است. عمده نفت ایران همچنان به سمت خاور دور به ویژه چین می رود. ایران همین طور به ونزوئلا برای صادرات نفت خود، کمک می نماید.

اما آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی در کاخ سفید اظهار داشت: اجرای تحریمها از طرف دولت با قدرت به انجام می رسد. ما برای اقدام مقابل دور زدن تحریمهای صادرات نفت به همراه تحریمها مقابل فروش موشک و پهپاد و نقض حقوق بشر، تردید نداشته و نخواهیم داشت.

شرکت مشاوره پترو لجستیک که عرضه نفت را رصد می کند، اعلام نمود شاهد روند صعودی صادرات نفت ایران بوده که از نظر این شرکت، در دسامبر به بالاترین حد از مارس سال ۲۰۱۹ رسیده است.

شرکت تحلیل داده کپلر هم صادرات نفت ایران در نوامبر را ۱.۲۳ میلیون بشکه در روز تخمین زد که بالاترین میزان از اوت سال ۲۰۲۲ و نزدیک به رکورد صادرات ۱.۲۷ میلیون بشکه در روز در آوریل سال ۲۰۱۹ بود.

چین بزرگترین مشتری نفت ایران است. ایران همین طور سال قبل نقش خود در ونزوئلا که تحت تحریمهای آمریکا قرار دارد را گسترش داد و نفت سبک برای پالایش و مواد رقیق کننده برای تولید گریدهای نفتی قابل صادرات به این کشور آمریکای جنوبی ارسال کرد.

بر اساس گزارش رویترز، هیچ آمار قطعی برای صادرات نفت ایران وجود ندارد و برآوردهای مختلفی در این خصوص ارائه می شود. شرکتهای رصدکننده نفتکش، از متودهای مختلفی برای رصد جریان تجارت نفت استفاده می نمایند که شامل اطلاعات ماهواره ای، آمار بارگیری محموله های نفتی و اطلاعات منابع آگاه است. ایران بطور معمول آمار صادرات نفت خودرا اعلام نمی کند.

طبق برآورد شرکت تحلیلی ورتکسا، واردات نفت چین از ایران در دسامبر، به رکورد ۱.۲ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۳۰ درصد در مقایسه با زمان مشابه سال قبل افزایش داشت.

عمده این واردات به شاندونگ رفت که محل فعالیت پالایشگاههای خصوصی چینی است که از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ با افت تقاضای داخلی و ضعیف شدن حاشیه سود پالایش، متقاضی خرید گریدهای نفتی ارزان بوده اند.

واحد مطبوعات وزارت خارجه چین در پاسخ به درخواست رویترز برای توضیح در این زمینه، بدون اشاره مستقیم به موضوع خرید نفت ایران توسط چین، اظهار داشت: همکاری مشروع و معقول میان ایران و چین در قالب مقررات بین المللی، باید رعایت و محترم شمرده شود.

طبق اطلاعات شرکت ورتکسا، صادرات نفت اورال روسیه که رقیب اصلی نفت ایران است، در دسامبر بعد از اجرای سقف قیمت گروه هفت برای فروش نفت روسیه، کاهش پیدا کرد.