موافقت گروه هفت با سقف قیمت ۶۰ دلار برای نفت روسیه

زیپو کالا: بعد از اینکه اعضای اتحادیه اروپا موفق شدند حمایت لهستان را جلب کرده و به یک توافق سیاسی درباب سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه برای نفت روسیه برسند، کشورهای گروه هفت و استرالیا روز جمعه اعلام نمودند با این سقف قیمت موافق هستند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، اتحادیه اروپا بعد از آنکه لهستان سرانجام حمایت خویش را اعلام و زمینه را برای تصویب نهایی مکانیزم سقف قیمت برای نفت روسیه در تعطیلات آخر هفته هموار کرد، با سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه موافقت نمود.

گروه هفت و استرالیا در اطلاعیه ای اعلام نمودند مکانیزم سقف قیمت، پنجم دسامبر یا مدت کوتاهی بعد از آن اجرا می گردد.

هدف گروه ۷ از اجرای مکانیزم سقف قیمت، کاهش درآمد روسیه از فروش نفت و همزمان پیشگیری از افزایش قیمت های جهانی نفت بعد از اجرای تحریم اتحادیه اروپا ضد نفت روسیه است که از پنجم دسامبر شروع می شود. لهستان با سطح قیمت پیشنهاد شده مخالفت کرده و خواهان آن بود که سقف قیمت در پایین ترین حد ممکن تعیین شود تا درآمدهای روسیه را کاهش داده و توانایی مسکو برای تأمین مالی جنگ در اکراین را محدود کند.

سفیر لهستان در اتحادیه اروپا روز جمعه به خبرنگاران اظهار داشت: لهستان از توافق اتحادیه اروپا که شامل مکانیزمی برای نگه داشتن سقف قیمت پنج درصد پایین تر از نرخ بازار است، حمایت کرده است. مقامات آمریکایی اظهار کردند: این توافق کم سابقه بوده و نشان دهنده عزم ائتلاف مخالف جنگ روسیه است.

سخنگوی جمهوری چک که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده داشته و بر مذاکرات کشورهای اتحادیه اروپا نظارت می کند، اعلام نمود یک رویه مکتوب برای تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا شروع شده تا رسما موافقت خویش را با این توافق اعلام کنند.

جزئیات این توافق مقرر است روز یکشنبه در ژورنال حقوقی اتحادیه اروپا منتشر شود.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، اظهار نمود: مکانیزم سقف قیمت، درآمدهای روسیه را به میزان قابل توجهی می کاهد. وی در توییتر نوشت: مکانیزم سقف قیمت به ما کمک خواهد نمود قیمت های انرژی جهانی را تثبیت نماییم و به نفع اقتصادهای نوظهور در سرتاسر جهان خواهد بود. سقف قیمت قابل تنظیم خواهد بود و به تحولات وارد بازار واکنش نشان داده است.

سقف قیمت گروه هفت، به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا اجازه می دهد نفت دریابرد روسیه را وارد کنند اما فراهم کردن خدمات برای محموله های نفت روسیه در سرتاسر جهان را برای شرکتهای کشتیرانی، بیمه و بیمه اتکایی ممنوع می کند؛ مگر اینکه این محموله ها کمتر از سقف قیمت فروخته شوند. به علت اینکه اغلب شرکتهای کشتیرانی و بیمه بزرگ جهان در کشورهای گروه هفت مستقر هستند سقف قیمت، فروش نفت به قیمت بالاتر را برای مسکو بسیار دشوار خواهد نمود.

جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا اظهار نمود: سقف قیمت به نفع کشورهای دارای درآمد کم و متوسط خواهد بود که بیشترین صدمه را از قیمت های بالای انرژی و مواد غذایی متحمل شده اند. یلن در اطلاعیه ای اظهار داشت: با عنایت به این که اقتصاد روسیه کوچک شده و درآمد بودجه این کشور به میزان فزاینده ای محدود شده است، سقف قیمت مهم ترین منبع درآمد پوتین را کاهش خواهد داد.

یک مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه به خبرنگاران اظهار داشت: قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه برای نفت دریابرد روسیه، عرضه نفت به بازارهای جهانی را حفظ خواهد نمود و همزمان، تخفیفی که با این محدودیت ها بوجود آمده بود را رسمی می کند.

رئیس کمیته امور خارجی پارلمان روسیه به خبرگزاری تاس اظهار داشت: اتحادیه اروپا امنیت انرژی خویش را به مخاطره می اندازد.

پیشنهاد اولیه گروه هفت که دو هفته پیش مطرح شده بود، تعیین سقف قیمت ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه بدون مکانیزم تنظیم بود اما به علت این که نفت اورال روسیه در قیمت پایین تری معامله می شود، کشورهای لهستان، لیتوانی و استونی خواهان تعیین قیمت پایین تری شده بودند.

نفت اورال روسیه روز جمعه حدود ۶۷ دلار در هر بشکه معامله شد.

سند اتحادیه اروپا که توسط رویترز مشاهده شد، نشان داد این سقف قیمت اواسط ژانویه و هر دو ماه یک مرتبه مرور می شود تا کارآمدی آن و پاسخ لازم به اختلالات احتمالی که در نتیجه اجرای این مکانیزم در بازار نفت روی می دهد، بررسی شود.

بر اساس گزارش رویترز، طبق این سند، یک مهلت ۴۵ روزه به کشتی های حامل نفت خام روسیه که قبل از پنجم دسامبر بارگیری شده و تا ۱۹ ژانویه ۲۰۲۳ محموله خویش را تخلیه نکرده اند، در نظر گرفته می شود.

منبع: