عذرخواهی تولید کننده اصلی آیفون بابت خطا در استخدام

زیپو کالا: شرکت فاکسکان که تولید کننده اصلی دستگاههای اپل است، در پی بروز ناآرامی کم سابقه در بین کارگران، اعلام نمود یک خطای فنی در زمان استخدام کارکنان جدید در کارخانه آیفون این شرکت در شهر ژنگژو چین روی داده است و از کارکنانش عذرخواهی نمود.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، در یک رویداد کم سابقه که نارضایتی آشکار در چین به علت ادعای پرداخت دستمزد بالاتر و نارضایتی از محدودیت های سختگیرانه کووید ۱۹ را بارز کرد، کارکنان بزرگترین کارخانه آیفون جهان در شهر ژنگژو روز چهارشنبه، دوربینهای نظارتی را شکسته و با پلیس درگیر شدند.
کارکنان در ویدیوهایی که در فضای شبکه اجتماعی ارسال شد، اعلام کردند به آنها اطلاع داده شده است که فاکسکان می خواهد پرداخت دستمزد را به تاخیر بیاندازد و برخی از کارکنان از این شکایت داشتند که مجبور شدند با همکارانی که تست کووید آنها مثبت اعلام شده است، در یک خوابگاه استراحت کنند.
فاکسکان در اطلاعیه ای ضمن اشاره به استخدام کارکنان جدید، اعلام نمود: ما سرگرم بررسی این مورد بوده و متوجه شده ایم یک خطای فنی در زمان فرایند استخدام روی داده است. ما از ما بابت خطای پیش آمده در سیستم کامپیوتری عذرخواهی کرده و تضمین می نماییم که دستمزد واقعی همانطور که موافقت شده بود و در آگهی های استخدام رسمی آمده بود، پرداخت می شود.
اعتراض اصلی کارکنان تا روز پنج شنبه فروکش کرد. یک منبع مطلع اظهار نمود: این شرکت درحال تعامل با کارکنانی است که اعتراضات کوچکتری دارند.
این منبع آگاه در فاکسکان اظهار داشت: این شرکت به توافق اولیه با کارمندانش برای حل اختلاف و ادامه تولید رسیده است.
این شرکت تایوانی اعلام نمود خواسته های استخدامی های جدید که می خواهند استعفا کرده و محل کارخانه را ترک کنند را محترم شمرده و یارانه های مراقبتی را برای آنها فراهم می آورد.
در ویدیوهایی که روز چهارشنبه در اینترنت انتشار یافت، برخی از کارکنان فاکسکان از این شکایت داشتند که مطمئن نیستند در قرنطینه پایگاه تولید فاکسکان، غذا دریافت نمایند.
یک نفر اظهار داشت: فاکسکان هیچگاه با انسان مثل انسان رفتار نمی کند.
چین روز چهارشنبه ۳۱ هزار و ۴۴۴ مورد جدید مبتلا شدن به کووید ۱۹ را گزارش کرد که بالاتر از پیک قبلی ۲۹ و ۳۱۷ مورد در ۱۳ آوریل بود.
فاکسکان بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر را برای تولید دستگاههای اپل همچون آیفون ۱۴ پرو و پرومکس استخدام کرده است.
اپل اعلام نمود کارکنانی در این کارخانه دارد و با فاکسکان برای تضمین رسیدگی به نگرانیهای کارکنان، همکاری نزدیکی دارد.
این کارخانه مسئول تولید حدود ۷۰ درصد از گوشی های آیفون است که به بازار جهانی عرضه می شود.
رویترز پیش از این گزارش کرده بود تولید آیفون در ژنگژو امکان دارد حداکثر ۳۰ درصد در نوامبر به دنبال ناآرامی ماه گذشته کارکنان سقوط کند و فاکسکان می خواهد تولید کامل را در نیمه دوم ماه میلادی جاری از سر بگیرد.
اپل اخطار داده است عرضه کمتر مدلهای گرانتر آیفون ۱۴ نسبت به پیشبینی قبلی را انتظار دارد. دانیل ایو، تحلیلگر شرکت ود باش سکیوریتیز انتظار دارد این تعطیلی حدود یک میلیارد دلار در هفته به فروش آیفون اپل ضرر بزند.
این کارخانه از اکتبر صحنه نارضایتی و ناآرامی در بین کارکنان به علت مقررات سختگیرانه قرنطینه، شیوع مکرر کووید ۱۹ و شرایط ضعیف همچون کمبود غذا بوده است.
طبق گزارش رویترز برخی از کارکنان کارخانه فاکسکان در ژنگژو به جای تحمل کار و استراحت ایزوله شده از دنیای خارج در این کارخانه، ترجیح دادند از آن فرار کنند.

منبع: