یك عضو كمیسیون انرژی مطرح كرد کارهایی که برای کاهش مصرف گاز نکردیم

به گزارش زیپو کالا، یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: با شعار دادن نمی توان مردم را به سمت صرفه جویی در مصرف انرژی سوق داد بلکه باید با ارتقای بازده لوازم مصرفی مردم و استانداردسازی ساختمان ها بستر را برای صرفه جویی در زمینه خانگی و تجاری فراهم نمود.
رمضانعلی سنگدوینی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به مطرح شدن احتمال قطع گاز صنایع و اعمال محدودیت بیشتر برای نیروگاه ها از طرف شرکت ملی گاز، بیان کرد: بنده بیش از ۳۲ سال در صنعت گاز کشور فعالیت نموده ام. در این دو سال هم که در مجلس حضور یافته ام در کمیسیون انرژی با این صنعت سر و کار داشته ام. ما از سال ۸۹ هدفمندسازی یارانه ها را اجرائی کردیم. بواسطه این طرح ما بدنبال این بودیم که در مصرف انرژی نه فقط مصرف گاز بلکه در همه مصارف انرژی صرفه جویی نماییم. صرفه جویی در زمینه بنزین، گازوئیل، برق، گاز و سوخت ها فسیلی همه مورد توجه بود. از سال ۸۹ که هدفمند سازی یارانه ها افتتاح شد ما چه اقدامی برای صرفه جویی در زمینه انرژی انجام داده ایم؟

برای صرفه جویی انرژی در زمینه خانگی چه گامی برداشته ایم؟
ایشان سپس اظهار داشت: آیا ما خودرو ها را کم مصرف کردیم؟ برای صرفه جویی مصرف انرژی در زمینه خانگی چه کاری انجام دادیم؟ فقط در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان تاکید کردیم که پنجره ها باید دو جداره ساخته شود. غیر از شعار کاری کردیم؟ سوال اساسی دیگر این است که متولی بهینه سازی مصرف انرژی در کشور کدام بخش است؟ با این روش نمی توان گام مثبتی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی برداشت. انرژی در کشور ما ارزان است. درآمد مردم هم پایین است. ما نمی توانیم یک دفعه قیمت انرژی را بالا ببریم ولی درآمدها مردم پایین باقی بماند. اما ما چه سیاست هایی برای بهینه سازی مصرف در نظر گرفته ایم؟ از طرف دیگر در زمینه صنعتی چه سیاستی اتخاذ کردیم که مصرف انرژی بهینه شود؟ چرا صنعت را مسئول نکردیم که در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی گام بردارد.

آیا به مردم راه حل برای صرفه جویی انرژی ارائه کرده ایم؟
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: امروز ما با ناترازی گاز مواجه هستیم. اولویت اول مصرف گاز در کشور نیز در زمینه خانگی و تجاری است. برای بهینه سازی مصرف در زمینه خانگی ما چه کاری انجام داده ایم؟ آیا به مردم راه حل ارائه کرده ایم یا این که فقط شعار دادیم که دمای خانه را بین ۲۴ و ۲۵ درجه نگهدارید؟ چه مسیری را پیش پای مردم برای صرفه جویی در مصرف گذاشتیم؟ آیا بخاری با بازدهی بالا در اختیار مردم قرار دادیم؟ ما ۲۶ میلیون خانوار داریم که مصرف کننده گاز طبیعی هستند. ۲۰ میلیون نفر از بخاری گازی استفاده می نمایند. چه تعداد بخاری گازی تولید کردیم که از استاندارد بالایی برخوردار باشد؟
ایشان سپس اشاره کرد: اگر صرفه جویی در این عرصه صورت گیرد به اندازه دو الی سه فاز پالایشگاهی گاز در اختیار کشور قرار می گیرد. اگر ما از سال ۸۹ به این سمت رفته بودیم امروز پس از گذشت ۱۲ سال وضعیت ما این نبود. متاسفانه به فکر نبودیم. باید یک گامی برای مردم برداریم که آنها نیز به سمت صرفه جویی گام بردارند. دو فاز پالایشگاهی بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب گاز تولید می کنند اگر میزان قیمت واقعی جهانی آنرا محاسبه نماییم می بینیم که چه چیزی را امروز داریم بی رویه می سوزانیم. میزان مصرف بنزین نیز در کشور به شدت بالا است.

قطعی گاز صنایع و پتروشیمی ها به کشور ضرر می زند
وی ادامه داد: ما دیدیم که لامپ های کم مصرف جایگزین لامپ های پرمصرف شد. همین اقدام موجب شد تا مصرف در زمینه برق کم شود. در زمینه گاز نیز ما باید بخاری هایی با بازده بالا و یا سیستم حرارتی مرکزی با مصرف پایین داشته باشیم. راه حل برای بهینه سازی مصرف زیاد است نکته قابل توجه این است که باید اقدام عملی صورت گیرد. با قطعی گاز صنایع تولیدی و پتروشیمی ها این کشور است که ضرر می کند. برای واردات گاز مورد نیاز این حوزه نیز باید دلار پرداخت کرد. همه این ها به ضرر کشور است. مردم ما به خوبی می توانند صرفه جویی کنند. ما باید لوازم مناسب در اختیار آنها قرار دهیم. مردم که نمی توانند بخار گازی تولید کنند. این امر به عهده صنعت است. بنده به جرأت می گویم با استانداردسازی لوازم مصرفی و ساختمان ها ناترازی ما در زمینه انرژی به شدت کاسته می شود. از محل صرفه جویی در زمینه خانگی و تجاری می توانیم نیاز صنعت را تامین نماییم.