رئیس اتاق بازرگانی ایران: تجار غیرحرفه ای، لطمات زیادی به تجارت وارد کرده اند

به گزارش زیپو کالا، رییس اتاق تجاری ایران با اشاره به اهمیت قراردادهای بین المللی، اظهار داشت: عدم توجه تجار غیرحرفه ای به ابعاد حقوقی قراردادها لطمات زیادی به تجارت دو طرف وارد کرده است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، غلامحسین شافعی در همایش ملی نقش و اهمیت قراردادهای تجاری در تجاری بین المللی اظهار داشت: قراردادهای بین المللی به سبب تغییر و تحولات سریع فضای بین الملل بسیار بااهمیت هستند؛ اگر قوانین مربوط به این قراردادها بروزرسانی نشود تجار در راه خود با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد. اهمیت این مساله برای ما از این جهت دوچندان است که ما در منطقه ای قرار داریم که تجارت با خیلی از کشورها با ریسک پذیری بالایی برخوردارست
رئیس اتاق تجاری ایران اضافه کرد: وجود تجار غیرحرفه ای در ایران و کشورهای منطقه کم نیست. متأسفانه عدم توجه این تجار غیرحرفه ای به ابعاد حقوقی قراردادها لطمات زیادی به تجارت دو طرف وارد کرده است.
شافعی افزود: موضوع اهمیت قراردادهای بین المللی با رشد توسعه مناسب و در راه سازنده روابط اقتصادی کشورها تناسب دارد و هم وزن است، بدین سبب اگر به این مسئله در وضعیت جدیدی که این تحولات، سریع رخ می دهد توجه نشود و شرایط جدید کشورها در انعقاد قراردادها مورد توجه قرار نگیرد اثرات منفیان زیاد خواهد بود.
رئیس اتاق تجاری ایران با تکیه بر اهمیت مسئله داوری در قراردادهای بین المللی اظهار داشت: متأسفانه این مساله آن طور که باید مورد توجه قرار ندارد. تجار ما خیلی وقت ها در شرایطی با اختلاف های تجاری روبرو هستند که یا برخی قرارداد ندارند و یا اگر دارند نحوه رفع اختلاف را در قرارداد مورد توجه قرار نداده اند. پس کار حل وفصل اختلافات تجاری در این شرایط سخت می شود.
وی اظهار داشت: ما در راه فعلی نمی توانیم به روش های گذشته بر قراردادهای بین المللی تکیه نماییم، مخصوصاً در وضعیت فعلی تحریم ایران خاصیت های خاص این شرایط در قراردادها باید مورد توجه قرار بگیرد. راهکارهای انعقاد قراردادهای تجاری بین المللی
در ادامه علیرضا یاوری معاون بین الملل اتاق تجاری ایران با اشاره به اهمیت انعقاد قراردادهای تجاری، اظهار داشت: نباید فراموش کرد که قبل از هر اقدامی در تجارت باید قرارداد را امضا و برمبنای آن توافقات خودرا با طرف مقابل دنبال کرد. وقتی معامله ای اتفاق افتد و قراردادی وجود نداشته باشد در هنگام بروز اختلاف تنها راه حل مراجعه به کشور هدف و استفاده از ظرفیت سفارت خانه ایران است که دراین بین تنها ۱۰ درصد امکان پیشبرد هدف وجود دارد. در کنار آن شروع یک دعوای حقوقی در کشور موردنظر را داریم که اولویت هر دستگاه قضائی پشتیبانی از اتباع خود است که در نفس کار رخ می دهد و نمی توان مانع آن شد.
یاوری اضافه کرد: هزینه های استفاده از وکلای کشور هدف نیز گاهی به صرفه نیست. پس دراین بین باید به جایگاه و نقش قرارداد تجاری توجه کرد. قرارداد دقیق، بیمه نامه تجارت بین المللی شماست و باید با اصول و فاکتورهای تدوین آن آگاه باشیم. در هر قرارداد علاوه بر اصول کلی، باید توافق های دو طرف قید شود. در حقیقت هر قرارداد طبق شرایط هر دو طرف تغییر می کند. از طرفی قوانین تجاری حاکم بر هر کشوری متفاوت بوده و باید ملاک عمل قرار گیرد.
وی با بیان این خبر که عراق نیز بتازگی عضو کنوانسیون نیویورک شده و بر این اساس می توان در قراردادهای تجاری با این کشور از امکان داوری بین المللی استفاده کرد، اظهار داشت: داوری تجاری بین المللی با داوری سرمایه گذاری و نظام دادرسی قضائی متفاوت می باشد و هرکدام معیارها و اصول خاص خودرا دارند. وقتی قرارداد تجاری منعقد شود و در آن از قوی ترین شیوه حل اختلاف یعنی داوری استفاده نمائیم، محل، قانون حاکم بر فرایند، زبان، تعداد داور و غیره را دو طرف انتخاب می کنند و ارزش آن نسبت به دادرسی قضائی، هزینه، زمان و قابلیت اجرای آن در کشورهای دیگر است.
معاون بین الملل اتاق ایران بی توجهی به توافق دو جانبه فعال ایران که با ۷۰ کشور مختلف وجود دارد را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: سرمایه گذاران ایرانی نسبت به این مساله ناآگاه هستند و در روند سرمایه گذاری خود از مزایای این توافق ها بهره نمی برند. البته باید توجه داشت که به سبب تحریم شرایط برای سرمایه گذاری ایرانیان سخت شده و از سویی رویکرد های ایران نسبت به پذیرش سرمایه های خارجی نیز بازدارنده است.
یاوری با بیان این مطلب که درست است تحریم های آمریکا مقابل ایران محدودکننده هستند؛ اما بخش هایی وجود دارند که قابل تحریم نبوده و می توان در این عرصه ها فعالیت کرد، اضافه کرد: تحریم های آمریکا مقابل ایران گاهی مقابل یک فرد حقیقی و گاهی مقابل یک مؤسسه و شخصیت حقوقی است. در همین بین معافیت هایی وجود دارد، برای مثال تجارت در حوزه، مواد غذایی، محصولات کشاورزی، صنایع کشاورزی، دارو و قسمتی از صنایع دارویی مجاز است و برای این منظور باید از OFAC مجوز اختصاصی دریافت کرد تا به آسانی این نوع تجهیزات و محصولات وارد کشور شود. بر طبق این مجوز، دو طرف قرارداد و نوع کاربرد کالای مورد معامله مورد نظارت قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: درست است حوزه های غذایی، کشاورزی و دارویی تحریم نیستند؛ اما به سبب تحریم بودن بانکهای ایران، نگرانی شرکت های خارجی از همکاری با شرکت های ایرانی و مطالبی ازاین دست لازم است مجوز اختصاصی از OFAK گرفته شود تا شرایط همکاری ها بهبود یابد.
معاون بین الملل اتاق تجاری ایران با اشاره به این که بانک خاورمیانه مجوز اختصاصی از OFAK دریافت کرده است، اشاره کرد: این بانک هم اکنون تبادلات مالی مربوط به همکاریهای تجاری در زمینه غذایی، کشاورزی و دارویی را انجام می دهد. در مقابل، این راه برای بانکهای سایر کشورها که مشتاق همکاری با ایران هستند نیز وجود دارد. این مجوز اختصاصی تاریخ انقضا دارد و بمحض اتمام زمان آن باید درخواست تمدید ارسال شود. می توان این مجوزها را موردی گرفت و گاهی در بعضی تجارت ها که نوع کالا و طرف مقابل مشخص است، مجوز یک ساله داده می شود.

منبع: