چگونگی اجرای تهاتر کالا میان ایران و پاکستان

زیپو کالا: در جریان سفر هیئت تجاری ایران به پاکستان، بر لزوم تدوین دستورالعمل دقیق و کارشناسی درباره ی اجرای تهاتر، تعیین تعرفه ها و اصلاح ارزش گذاری های انجام شده روی کالاهای ایرانی، تاکید گردید.

به گزارش زیپو کالا به نقل از اتاق تجاری ایران، هیأت تجاری اتاق ایران به همراه سرکنسول ایران در کراچی با رییس سازمان توسعه تجارت پاکستان ملاقات کردند. در این جلسه بر لزوم تدوین دستورالعمل دقیق و کارشناسی درباره ی اجرای تهاتر، تعیین تعرفه ها و اصلاح ارزش گذاری های انجام شده روی کالاهای ایرانی، تاکید گردید.
در ابتدای این جلسه احسان علی مانگی – رییس سازمان توسعه تجارت پاکستان -تصریح کرد: سطح مناسبات تجاری بین ایران و پاکستان مناسب نمی باشد. بدین سبب باید راه های جدید برای توسعه مناسبات پیدا نماییم. بطور قطع محصولات متنوعی وجود دارد که می توان روی تولید آنها سرمایه گذاری مشترک داشته باشیم.
سازمان توسعه تجارت پاکستان زیرمجموعه وزارت تجاری بوده و دفاتری در شهرهای مهم پاکستان دارد. مقر اصلی آن در شهر کراچی است. اداره نساجی، کشاورزی، مواد معدنی، حلال، بازارهای بین المللی، اکسپو و تسهیلات تجارت و خدمات مدیریت، کارهای این سازمان را اداره می کنند. ماموریت های اصلی سازمان توسعه تجارت پاکستان توسعه تجارت، توسعه محصولات، تسهیل تجارت و توسعه فناوری اطلاعات است.
احسان علی مانگی اظهار داشت که این سازمان برای توسعه تجارت روی برگزاری نمایشگاه و رویدادهای تجاری متمرکز بوده و در این رابطه بخش های مختلف را مورد توجه قرارمی دهند.
در ادامه فعالان اقتصادی به بیان سوالات و ابهامات خود در زمینه تجارت و سرمایه گذاری و چگونگی تسهیل امور گمرکی پرداختند.
همچنین حسن نوریان، سرکنسول ایران در کراچی به توافقاتی که در نشست این هیأت با بانک مرکزی صورت گرفت اشاره نمود و تصریح کرد: امکان استفاده از مکانیزم تعریف شده در آن نشست برای حل سایر مشکلات موجود در بخش صادرات و واردات بین ایران و پاکستان وجود دارد.
در ادامه بر لزوم متعادل شدن تراز تجاری بین ایران و پاکستان تاکید گردید. هم اکنون تراز تجاری بین دو کشور به نفع ایران مثبت است به شکلی که صادرات ایران به این کشور حدود دو برابر صادرات آنها به ایران برآورد می شود.
ارزش گذاری کالاهای ایرانی برای واردات به پاکستان موضوع دیگری بود که مورد توجه قرار گرفت. بگفته تجار ایرانی، هم اکنون نرخها کارشناسی شده تعیین نمی گردد و این سبب بالا رفتن مجموع ارزش کالاهای ایرانی در بازار پاکستان می شود.
از آنجا که درباره ی موضوع تهاتر اتاق های تجاری زاهدان و کویته به عنوان هماهنگ کننده شناخته شدند، تاکید شد که نمایندگان دو اتاق در این کمیته ۱۰ نفره حضور داشته باشند.