یاتاقان چیست و چه کاربردی دارد

یاتاقان ها از محورهای چرخان چرخ ها، چرخ دنده ها، توربین ها، روتورها و غیره در انواع دستگاه و ماشین ها پشتیبانی می کنند و به آنها اجازه می دهد تا راحت تر بچرخند.

یاتاقان چیست؟

یاتاقان نوعی قطعه مکانیکی است که برای صنعت ماشین آلات بسیار مهم و اساسی می باشد و از آنها در انواع ماشین ها استفاده می شود. بلبرینگ یا همان یاتاقان یک عنصر ماشینی است که حرکت نسبی محدودی دارد و برای کاهش اصطکاک بین قطعات متحرک ماشین جهت به دست آوردن حرکت مورد نظر استفاده می شود. در واقع می توان چنین گفت که یاتاقان یک عنصر ماشینی است که به یک قطعه اجازه می دهد قطعه دیگر را تحمل کند.

 

وظایف اصلی یاتاقان

– کاهش اصطکاک بین قطعات چرخشی متحرک

– پشتیبانی از قطعات چرخان یک ماشین

– تحمل بار شعاعی و رانشی

 

ماشین ‌هایی که از یاتاقان استفاده می کنند عبارتند از انواع خودرو، هواپیما، ژنراتور برق و … که در انواع مختلف می باشند. از یاتاقان ها همچنین در انواع لوازم خانگی مانند یخچال، جاروبرقی و تهویه مطبوع نیز استفاده می شود. یاتاقان ها از محورهای چرخان چرخ ها، چرخ دنده ها، توربین ها، روتورها و غیره در انواع دستگاه و ماشین ها پشتیبانی می کنند و به آنها اجازه می دهد تا راحت تر بچرخند.

 

آشنایی با کاربرد یاتاقان ها

یاتاقان ها مجموعه های مکانیکی هستند که از عناصر غلتشی و ردیف های داخلی و خارجی تشکیل شده اند که برای کاربردهای شفت چرخشی یا خطی استفاده می شوند و انواع مختلفی دارند. از جمله یاتاقان های غلتکی که برای نیازهای حمل بار سنگین‌ تر استفاده می شوند، و یا یاتاقان های خطی برای حرکات خطی در امتداد شفت ها استفاده می شوند و ممکن است قابلیت چرخشی نیز داشته باشند. بنابراین می توان گفت که یاتاقان ها با توجه به نوع آن ها و نحوه عملکرد و کاربردشان، متفاوت بوده و قیمت یاتاقان متفاوت می باشد.

 

عوامل مهم در خرید یاتاقان

بار:

بار باربری را می توان به روش های مختلفی اندازه گیری کرد. بارها در دو نوع شعاعی و محوری اند و بارهای محوری و شعاعی یک سیستم می توانند با هم کار کنند تا یک لحظه یا بار ترکیبی تولید کنند. یک یاتاقان باید تمام این بارها را در سراسر محدوده پیش بینی شده خود تحمل کند.

تحمل:

میزان تحمل یاتاقان با تناسب و کیفیت چرخشی اسپیسرها توسط استانداردهای ISO و JIS کنترل می شود. در ماشین هایی که نیاز به کار سریع و دقیق دارند، بهتر است از مسیرهایی با سطح دقت ۵ یا بالاتر استفاده شود.

سرعت:

هر یاتاقان به گونه ای طراحی شده که در محدوده خاصی از سرعت عملکرد خوبی داشته باشد و یک سیستم با حرکت سریع به بلبرینگ های متفاوتی نسبت به یک سیستم با حرکت آهسته نیاز دارد.

صلبیت:

تغییر شکل الاستیک زمانی اتفاق می‌افتد که یک یاتاقان در محلی قرار می‌گیرد که اجزای نورد آن با مسیر مسابقه تماس پیدا می‌کنند. هر چه بلبرینگ ها بهتر بتوانند تغییر شکل الاستیک را مدیریت کنند، استحکام بیشتری دارند.

گشتاور اصطکاکی:

یاتاقان ها مقاومت اصطکاکی کمتری دارند. هنگامی که یک یاتاقان تماس شعاعی تحت یک بار شعاعی خالص قرار می گیرد، مقاومت اصطکاک حداقل است. هنگامی که یک یاتاقان تماس محوری تحت یک بار محوری خالص قرار می گیرد، مقاومت اصطکاک اغلب رخ می دهد.

دما:

نوسانات دما بر اجزای یک سیستم دوار تأثیر می گذارد تا بیشترین بهره از آن برده شود. یاتاقان ‌های ژورنال یک سیستم ممکن است گرمای زیادی تولید کنند و نحوه واکنش آنها به گرمای سایر منابع نیز بسیار مهم است. بنابراین لازم است روان کننده یاتاقان با دمای کار تنظیم شود.

 

صنعت بلبرینگ طاهرزاده در زمینه تهیه و توزیع انواع بلبرینگ و یاتاقان و قطعات صنعتی، هم چنین در زمینه ارائه خدمات فنی و مهندسی و مشاوره فنی در خرید یاتاقان و بلبرینگ، آماده خدمت رسانی به شما می باشد.

بلبرینگ طاهرزاده : https://taherzadehbearing.com/