۱۰۰ مدیرعامل برتر خاورمیانه از کدام کشورها هستند؟

به گزارش زیپو کالا، اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به وضعیت شرکتهای اقتصادی برتر مستقر در خاورمیانه پرداخته است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، جدا از شاخص هایی نظیر محیط اقتصادی، شرایط حاکم بر بازار و سایر عوامل، این مدیرعامل است که بیشترین نقش را در موفقیت یا شکست شرکتی که رهبری می کند، بر عهده دارد. اتاق تجاری تهران با بهره گیری از اطلاعات انتشار یافته در نشریه فوربس خاورمیانه، در یک رتبه بندی، ۱۰۰ مدیرعامل برتر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۲ میلادی را معرفی کرده است.
در این رتبه بندی، فوربس مدیران عامل بنگاه های این منطقه را از منظر تاثیرگذاری آنان بر منطقه، کشورشان و بازارهایی که در آن حضور دارند، مورد ارزیابی قرار داده و علاوه بر این، میزان ارزش آفرینی آنان برای بنگاه خود و دستاوردها و نوآوری هایی که این مدیران عامل به خرج داده اند تا شرکت تحت مدیریت خویش را سرآمد کنند، سنجیده است.
در لیست ۱۰۰ مدیرعامل برتر خاورمیانه برای سال ۲۰۲۲، چهره هایی از ۲۶ ملیت حضور دارند. اماراتی ها در لیست فوربس، گوی سبقت را از دیگر کشورهای منطقه ربوده اند و ۱۹ مدیرعامل برتر خاورمیانه، از این کشور هستند.
بعد از امارات، مصر با ۱۶ و عربستان سعودی با ۱۵ نماینده، بیشترین تعداد مدیران برتر سال ۲۰۲۲ خاورمیانه را دارند. این ۱۰۰ رهبر موفق در بنگاه داری، طی سال ۲۰۲۱ در مجموع، درآمدی بیشتر از یک تریلیون دلار داشته اند. شرکت های تحت هدایت و رهبری این ۱۰۰ شرکت برتر، هم اکنون در مجموع بیشتر از ۵ تریلیون دلار ارزش دارند.
نشریه فوربس خاورمیانه در تحلیل این لیست یادآوری می کند «هنگامی که نخستین رتبه بندی مدیران ارشد اجرایی شرکت ها را در سال ۲۰۲۱ منتشر کردیم، روحیه مدیران عامل خاورمیانه بر ایمنی و محافظت از تجارت متمرکز بود. سال جاری شاهد تغییر وضعیت بودیم و سودهای بی سابقه، سرمایه گذاری های جدید، عرضه های عمومی بزرگ در بورس و معاملات بزرگ در کانون توجه مدیران عامل برتر قرار گرفت».
به روایت این نشریه، به صورت نمونه، امین ناصر که شرکت نفتی آرامکو عربستان سعودی را هدایت می کند، این شرکت را در سال ۲۰۲۲ به ارزشمندترین شرکت جهان تبدیل نموده است. امین ناصر، در جایگاه نخست رتبه بندی ۱۰۰ مدیرعامل برتر خاورمیانه فوربس در سال ۲۰۲۲ قرار دارد. همینطور سلطان احمدالجابر که در رتبه دوم این لیست قرار دارد و شرکت نفت بین المللی ابوظبی (ADNOC) را در دست دارد، شرکت Borouge که یکی از سه شرکت تابع این کمپانی نفتی است را با عرضه اولیه ۲ میلیارد دلاری، به بزرگترین عرضه اولیه بازار سهام ابوظبی تبدیل کرد.
در لیست فوربس خاورمیانه، خدمات بانکی و مالی با ۲۷ مدیرعامل، بعد از آن مخابرات و شرکت های انرژی و لجستیک به ترتیب با هشت و هفت مدیرعامل، بیشترین نمایندگی ها را در این رتبه بندی دارند.

منبع: