رئیس كل گمرك ایران اعلام كرد؛ امکان واردات اسباب بازی صرفا با تأیید کانون پرورش فکری

به گزارش زیپو کالا، رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: برای ترخیص اسباب بازی از گمرک احتیاج به مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که همه اینها امکان دارد فرایند ترخیص را طولانی کند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از گمرک ایران، علیرضا مقدسی در نشست خبری امروز ۵ شهریور که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، عنوان کرد: طی مدت مذکور ۴۴ میلیون تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با کاهش ۳.۵ درصدی در وزن و افزایش ۲۱.۳۲ درصدی در ارزش دلاری مواجه بوده است.
رئیس کل گمرک عنوان کرد: در این زمان ۱۴ میلیون تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار وارد کشور شده که از لحاظ وزن ۸.۵۳ درصد کاهش و از نظر ارزش ۱۹.۶۵ درصد رشد داشته است.
وی در مورد عمده اقلام صادراتی از پروپان، متانول، گاز طبیعی و اوره و در مورد عمده اقلام ورودی از گندم، برنج، ذرت دامی، دانه سویا و گوشی تلفن همراه نام برد و اظهار داشت: طی مدت مذکور ۵ میلیون و ۹۲۹ هزار تن کالا هم از قلمرو جمهوری اسلامی ایران ترانزیت خارجی شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵.۲۲ درصد نشان داده است.
رئیس کل گمرک ضمن اشاره به دیپلماسی فعال گمرک ایران اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی ایران اخیراً بعنوان عضو فعال کمیسیون خط مشی سازمان جهانی گمرک پذیرفته شده که مبین تلاش گمرک برای حضور در عرصه های بین المللی است.
مقدسی ضمن اشاره به کاهش ۱۵ درصدی در زمان تشریفات گمرکی واردات کالا و کاهش ۱۴ درصدی صادرات کالا اضافه کرد: در مورد فعالیتهای گمرکی و تجاری مهم ترین ملاک بحث زمان سنجی است که شاخص موفقیت گمرک در انجام وظایف خویش را نشان داده است.
رئیس کل گمرک عنوان کرد: ما در گمرک جمهوری اسلامی ایران درصدد هستیم تا زمان تشریفات گمرکی به کمتر از یک روز و حتی چند ساعت کاهش پیدا کند.
وی اضافه کرد: انجام تشریفات گمرکی ترخیص کالا چند مرحله دارد که صدور مجوزهای واردات یکی از آنهاست که در بعضی از مواقع زمان بر است و مدت زمان ترخیص کالا را زیاد می کند و ما امیدواریم با همکاری و هماهنگی سایر دستگاه ها، سازمان های همجوار بتوانیم کاهش قابل توجهی در این حوزه داشته باشیم.
مقدسی از عضویت گمرک جمهوری اسلامی ایران در شورای سیاستگذاری سازمان مالکیت فکری اطلاع داد و اظهار داشت: یکی دیگر از موفقیت های گمرک موافقت سازمان جهانی گمرک با ایجاد مرکز آموزش منطقه ای گمرک در ایران است و ما درحال آمادگی نهایی در این حوزه هستیم و از گمرکات کشورهای منطقه دعوت به عمل آورده ایم.
رئیس کل گمرک ایران برگزاری نشست سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان به منظور ایجاد تسهیلات در زمینه ترانزیت را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: به منظور پیشگیری از معطلی کامیون های حامل محموله های ترانزیتی، نشست هایی با مقامات گمرک آذربایجان برگزار شده است.
وی از امضای توافق نامه ترانزیتی بین ایران، روسیه و آذربایجان بعنوان نخستین سند همکاری سه جانبه نام برد و ابراز امیدواری کرد که حضور ایران در بحث کریدورهای ترانزیتی منطقه ای و جهانی فعال تر شود.
رئیس کل گمرک با اشاره به اینکه گمرک با ۴۵ قانون در رابطه با تجارت سروکار دارد که برخی از آنها دارای هم پوشانی است، عنوان کرد: گمرک علاوه بر قانون صادرات و واردات باید ۱۵ کنوانسیون مصوب مجلس شورای اسلامی ازجمله کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو را اجرا نماید.
وی اضافه کرد: ۲۷ سازمان در امر تجارت ذی مدخل بوده و گمرک مجری ۱۲ رویه است که در هیچ جای دنیا مرسوم نیست. اعمال معافیت ها و سیاست های تجاری پرنوسان از دیگر مواردی است که گمرک باید آنها را اجرا نماید.
رئیس کل گمرک ضمن اشاره به دریافت حقوق و عوارض گمرکی اظهار داشت: طی سالجاری برای نخستین بار رقم مالیات بر ارزش افزوده که توسط گمرک از کالاهای وارداتی دریافت می شود از میزان حقوق ورودی بیشتر بوده که این امر نشان دهنده جدیت و دقت گمرک در وصول درآمدهای گمرکی است.
مقدسی در تشریح اقدامات گمرک اظهار داشت: سازمان های زیادی هستند که باید برای ترخیص کالا از گمرک، مجوزهای لازم را صادر کنند. بعنوان مثال حدود ۲ هزار قلم ردیف تعرفه کالاهای بهداشتی و دارویی برای ترخیص نیازمند مجوز است و حدود ۱۸۰۰ قلم ردیف تعرفه به صدور مجوز استاندارد نیاز دارد و حتی برای ترخیص اسباب بازی از گمرک احتیاج به مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که همه اینها امکان دارد فرایند ترخیص را طولانی کند.

منبع: