رشد ۳۸ درصدی درآمد روسیه از صادرات انرژی

زیپو کالا: حجم بالاتر صادرات نفت به همراه افزایش قیمت گاز، درآمد روسیه از صادرات انرژی در سال میلادی جاری را به ۳۳۷.۵ میلیارد دلار خواهد رساند که ۳۸ درصد افزایش در مقایسه با سال ۲۰۲۱ خواهد داشت.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، اگر این افزایش درآمد محقق شود، به اقتصاد روسیه در رویارویی با موج تحریم های غربی کمک خواهدنمود و برای ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، منابع مالی لازم برای هزینه های نظامی یا افزایش حقوق و مستمری شهروندان این کشور در شرایطی که اقتصاد گرفتار رکود شده و تورم، استانداردهای زندگی را تنزل داده است را فراهم می آورد. اما مفسرین می گویند افزایش درآمدهای انرژی، تنها قسمتی از خسارت ناشی از تحریم های غرب به اقتصاد روسیه را جبران خواهدنمود.

طبق سند وزارت اقتصاد روسیه که توسط رویترز مشاهده شده است، درآمد صادرات انرژی روسیه در سال ۲۰۲۳، به ۲۵۵.۸ میلیارد دلار کاهش پیدا خواهدنمود اما همچنان بالاتر از رقم ۲۴۴.۲ میلیارد دلار سال ۲۰۲۱، خواهد بود.

میانگین قیمت صادرات گاز روسیه امسال بیش از دو برابر افزایش داشته و به ۷۳۰ دلار به ازای هر ۱۰۰۰ متر مکعب گاز رسیده اما تا آخر سال ۲۰۲۵، به تدریج کاهش پیدا خواهدنمود.

وزارت اقتصاد روسیه پیش بینی می کند حجم صادرات گاز توسط شرکت گازپروم بوسیله خط لوله، به ۱۷۰.۴ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۲۲ خواهد رسید که پایین تر از ۱۸۵ میلیارد متر مکعب پیش بینی شده در ماه مه و ۲۰۵.۶ میلیارد متر مکعب صادر شده در سال ۲۰۲۱ است.

روسیه تولید نفت را بعد از محدودیت های مربوط به تحریم ها و در نتیجه افزایش خرید مشتریان آسیایی، به تدریج افزایش داده است و مسکو حالا انتظار دارد تولید و صادرات بالاتری تا آخر سال ۲۰۲۵ داشته باشد.

بر اساس گزارش رویترز، پیش بینی های وزارت اقتصاد روسیه نشان میدهد اقتصاد روسیه بهتر از حد انتظار مسکو در مقابل تحریم ها، تاب آورده است و کمتر از پیش بینی قبلی، رشد منفی خواهد داشت. این وزارتخانه در مقطعی پیش بینی کرده بود اقتصاد روسیه بیش از ۱۲ درصد رشد منفی خواهد داشت اما حالا انتظار دارد تولید ناخالص داخلی امسال ۴.۲ درصد رشد منفی پیدا کند.

منبع: