مدیركل دفتر طیور وزارت جهاد پیش بینی كرد تولید بیش از ۳ و هفت دهم میلیون تن گوشت مرغ و تخم مرغ

زیپو کالا: مدیرکل دفتر طیور وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی نمود امسال نزدیک به سه میلیون و ۷۸۰ هزار تن گوشت مرغ و تخم مرغ در کشور تولید شود.

به گزارش زیپو کالا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، امید امینی با بیان این مطلب با اضافه کرد: امسال تولید حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن گوشت مرغ و یک میلیون و ۱۸۰ هزار تن تخم مرغ پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: ظرفیت تولید گوشت مرغ و تخم مرغ بیش از اعداد اعلام شده است، اما به سبب محدودیت بازار مصرف داخلی و صادرات، پیش بینی فعلی را برای بخش تولید انجام داده ایم.

امینی نیاز تخم مرغ در ماه های کم مصرف را کمتر از ۸۵ هزار تن و در ماه های پرمصرف بیش از ۹۵ هزار تن عنوان و اظهار نمود: در چهار ماهه امسال به طور متوسط ماهانه ۸۷ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید و برنامه ریزی شده این میزان تولید به بالای ۹۰ هزار تن در ماه افزایش یابد.

وی درباره ی صادرات گوشت مرغ و تخم مرغ نیز اشاره کرد: از شروع سال جاری تا هفته گذشته نزدیک به ۲۱۰۰ تن تخم مرغ خوراکی، بیش از ۷ میلیون قطعه تخم مرغ نطفه دار و ۲۰۰۰ تن گوشت مرغ صادر گردیده است.

مدیر کل دفتر طیور وزارت جهاد کشاورزی، تامین نیاز داخلی و رفع کامل محدودیت های صادراتی را از برنامه های معاونت امور تولیدات دامی دانست و اظهار داشت: از شروع سال ۱۴۰۱ تا حالا صادرات گوشت مرغ، تخم مرغ، جوجه یکروزه و تخم مرغ نطفه دار داشته ایم.

وی اضافه کرد: رفع محدودیت ها شامل برداشتن عوارض صادراتی، تسهیل در صدور مجوزها و کاهش بروکراسی می شود.

امینی افزود: در امتداد کاهش بروکراسی طبق آخرین ابلاغ جهاد کشاورزی، صدور مجوز ها حتی از طرف تشکل ها برداشته شده و اگر محصولی شرایط و ضوابط بهداشتی داشته باشد می تواند صادر شود.

وی اشاره کرد: تشکل ها نیز مسئولیت مدیریت و نظارت بر بازار و صادرات را انجام خواهند داد.

امینی درمورد قیمت محصولات طیور نیز اظهار داشت: دو مدل افزایش قیمت وجود دارد که یکی ناشی از بر هم خوردن عرضه و تقاضا و کمبود تولید است که مورد پسند ما نیست، اما افزایش قیمت دیگر که ناشی از افزایش هزینه های تولید است را برای پایداری تولید باید بپذیریم.

وی اضافه کرد: اگر در این روزها افزایش قیمت نسبت به ابتدای سال در بازار دیده می شود ناشی از افزایش هزینه تولید بر اثر حذف ارز ترجیحی نهاده ها، اجرای طرح مردمی سازی و اصلاح یارانه ها و پرداخت مستقیم یارانه به مردم است.

مدیر کل دفتر طیور وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در چند ماه گذشته بعد از اجرای طرح مردمی سازی و اصلاح یارانه ها به سبب کاهش مصرف داخلی، گوشت مرغ زیر قیمت مصوب یعنی کمتر از ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان به ازای هر کیلو گرم و تخم مرغ زیر قیمت مصوب ۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم در بازار عرضه شده که هرچند خوشایند مصرف کننده است، اما تولیدکننده را متضرر می کند.

وی اظهار داشت: تولید کننده برای تولید پایدار باید با سود منطقی محصولش را به بازار عرضه کند، در غیر این صورت علاقه ای به تولید نخواهد داشت.

امینی درباره ی علت کاهش جوجه ریزی در ماه های اخیر نیز بیان کرد: وقتی قیمت محصول تولید شده پایین تر از قیمت مصوب در بازار معامله شود، نتیجه اش کاهش جوجه ریزی خواهد بود و تولید کننده گله های جوجه یکروزه نیز زودتر از سن معمول گله هایش را حذف می کند و ادامه این روند چالش ایجاد خواهدنمود.

وی درباره ی حمایت دولت از تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ بعد از اجرائی شدن طرح مردمی سازی یارانه ها اظهار نمود: هم اکنون خرید تضمینی این محصولات بوسیله شرکت پشتیبانی امور دام صورت می گیرد و از از شروع سال تا کنون بیش از ۵۰ هزار تن گوشت مرغ و بیش از ۷۰۰۰ تن تخم مرغ خوراکی از تولید کنندگان توسط شرکت پشتیبانی اموردام از تولیدکنندگان خریداری شده است.

منبع: