از سوی نماینده مجلس مطرح شد؛ انتقاد از عرضه ارزان زعفران در بورس کالا با قیمت پایین

به گزارش زیپو کالا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: از مدیران بورس کالا می خواهیم به عرضه زعفران با نرخ پایین ورود کنند تا اجحافی در حق کشاورزان زعفران کار و تولیدکنندگان ایجاد نشود.

به گزارش زیپو کالا به نقل از باشگاه توسعه کسب وکار یونسکو، محمد صفایی با اعلان اینکه حدود ۲ ماه و نیم آینده فصل برداشت زعفران است اظهار داشت: عمدتا در فصل برداشت، زعفران سال قبلش عرضه می شود و در چند روز گذشته شاهد ورود عده ای به بورس کالا و عرضه زعفران با ۲۰ درصد کاهش قیمت از نرخ روز در بورس کالا تحت عنوان عرضه زعفران سالهای قبل هستیم که در صددند با ایجاد سیگنال منفی در بازار، قیمت زعفران را تحت تأثیر قرار دهند.
وی اضافه کرد: شاید یکی از دلیلهای عرضه، این باشد که کسانی که خودشان می خواهند خریدار زعفران باشند کاهش قیمتی به زعفران بدهند.
صفایی در عین حال بر ضرورت ورود مسئولان بورس به این مساله تاکید کرده و اظهار داشت: مسئولان باید مانع از کاری شوند که دودش به چشم کشاورز می رود؛ این اتفاق را البته به اشکال مختلف کسانی که در بازار زعفران هستند و تجار بزرگ انجام می دهند و این دفعه بوسیله بورس وارد شدند و حتما نیاز است مسؤولان محترم بورس وارد شوند و از این اجحافی که در حق تولیدکننده و کشاورز می شود پیشگیری کنند.
این نماینده مجلس با اعلان اینکه زعفران ایران از کیفیت بالایی برخوردارست و همه اینها مرهون زحمات کشاورزان زحمتکش است اظهار داشت: زعفران کاران مشکلات زیادی در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت دارند ولی با این قبیل اتفاقات، در نهایت سود حاصل از زحمات آنها عمدتا به جیب دلالان می رود.
وی بیان کرد: با کاهش سطح زیر کشت زعفران امسال پیش بینی می شود تولید زعفران کاهش چشم گیری نسبت به سالهای قبل داشته باشد و همین پیش بینی کاهش تولید، موجب افزایش تقاضای مشتریان خارجی برای خرید زعفران و افزایش قیمت آن در چند ماه اخیر شده است، متأسفانه در چند روز گذشته با ورود مافیای زعفران و دلالان به بورس کالا، با عرضه زعفران با ۲۰ درصد کاهش قیمت از نرخ روز در بورس کالا در صدد هستند که با ایجاد سیگنال منفی در بازار قیمت زعفران را تحت تأثیر قرار دهند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: این در حالیست که طبق محاسبات دقیق انجام شده باتوجه به افزایش هزینه های تولید، قیمت تمام شده زعفران امسال بیش از ۴۰ میلیون تومان می باشد و با پایین آمدن قیمت، طبیعی است که کشاورز با ضرر و زیان بزرگی روبرو خواهد بود و نا امید تر از قبل، برای سال های آتی دیگر به کشت این محصول راهبردی ایران نمی پردازد و این کار جایگاه ایران را به عنوان قطب تولید زعفران دنیا به خطر خواهد انداخت.
صفایی اشاره کرد: باتوجه به موارد اعلام شده، از مدیران ارشد بورس کالای ایران انتظار می رود ضمن موضع گیری سریع نسبت به این قضیه با جلوگیری از عرضه زعفران با نرخ پایین، دست مافیا و دلالان را از بورس کالا کوتاه کنند و نگذارند که آینده صنعت زعفران ایران توسط عده ای خاص نابود شود.

منبع: