اتمام حجت وزیر با ایرلاین ها جواب می دهد؟

به گزارش زیپو کالا در شرایطی برخی ایرلاین ها بعد از ممنوعیت فروش ارزی نرخ بلیت هواپیما به اتباع خارجی همچنان این کار را انجام می دادند، به نظر می آید وزیر راه و شهرسازی با تاکید باردیگر بر این ممنوعیت با همه شرکتهای هواپیمایی اتمام حجت کرد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، از شروع تیر ماه سال جاری مساله فروش بلیت هواپیما به اتباع خارجی به صورت ارزی مطرح و اجرایی شد. تصمیمی که در ابتدا با موافقت ضمنی سازمان هواپیمایی و وزارت راه و شهرسازی مواجه گردید اما بعد از آنکه مخالفت ها از جانب وزارتخانه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و امور خارجه اعلام گردید و خیلی از نمایندگان مجلس هم انتقاداتی نسبت به این تصمیم داشتند و خواهان لغو این تصمیم شدند. رستم قاسمی-وزیر راه و شهرسازی- اعلام نمود که فروش ارزی بلیت هواپیما به اتباع خارجی ممنوعست.

پس از این مخالفت از جانب وزیر راه و شهرسازی، باز هم از جانب بعضی از مسافران خارجی اعلام گردید که برخی ایرلاین ها همچنان بر فروش ارزی نرخ بلیت هواپیما اصرار دارند و سازمان هواپیمایی کشوری هم اصرار کرد اگر این مساله ادامه پیدا کند، با متخلفان برخورد جدی خواهدنمود.

این کشمکش ها به جایی رسید که حتی عبدالرضا موسوی –رییس انجمن شرکت های هواپیمایی- در نشستی خبری اعتراض خویش را نسبت به لغو این تصمیم اعلام نمود. وی اظهار داشت: لغو شدن فروش ارزی بلیت هواپیما به اتباع خارجی جزو عجایب بود چون که هم اکنون بلیت پروازهای داخلی در آژانس های هواپیمایی که در عراق دفتر دارند از ۸۴ تا ۱۰۰ دلار فروخته می شود در صورتیکه حدود ۳۰ دلار آنرا به ایرلاین ها بر می گردانند و بقیه آن در جیب واسطه ها می رود.

موسوی اضافه کرد: از طرف دیگر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با فروش ارزی بلیت هواپیما به اتباع خارجی به اتباع خارجی مخالفت کرد و همین مسئله سبب لغو این تصمیم شد در صورتیکه قیمت هر اتاق برای یک شب در هتل ها طی یکسال گذشته ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد بالا رفته است به عنوان مثال قیمت یک اتاق در هتلی ۴ یا ۵ ستاره در سال قبل حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان بود در صورتیکه سال جاری به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. از طرف دیگر اگر یک مسافر خارجی با پاسپورت وارد هتلی شود به نرخی ارزی با آن حساب می کنند اما تنها برای بلیت هواپیما و فروش آن به نرخ ارزی آن هم جنجال و مخالفت می کنند.

با وجود این اعتراضات، وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی درباره این که چرا برخی ایرلاین ها همچنان بلیت پروازهای خویش را به صورت ارزی به اتباع خارجی می فروشند، اشاره کرد: فروش بلیت هواپیما به اتباع خارج به نرخ ارزی ممنوعست و با چند ایرلاین که مبادرت به این کار کرده بودند برخورد کردیم و آنها به سازمان تعزیرات حکومتی عرضه شدند.

حالا با این اتمام حجت وزیر باید ببینیم در ادامه ایرلاین ها چه واکنشی نشان خواهند داد و آیا بر تصمیم خود اصرار خواهند کرد یا آنکه فروش ارزی بلیت هواپیما برای همیشه آخر پیدا خواهدنمود.

منبع: