مخازن ازت مایع برای نگهداری انواع محصولات بیولوژیکی ایران ساخت شد

زیپو کالا: همکاری دو شرکت دانش بنیان منجر به تولید مخازن نگهداری ازت مایع برای ذخیره سازی انواع محصولات بیولوژیکی مانند خون بند ناف، مغز استخوان و خون محیطی در دمای منهای ۱۹۶ درجه سانتی گراد شد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، مخازن ازت مایع برای نگهداری طولانی مدت محصولات بیولوژیک چون نگهداری انواع سلول های بنیادی، گامت، جنین و بافت های انسانی و حیوانی و اعضای اهدایی برای پیوند در دمای منهای ۱۹۶ درجه سانتی گراد کاربرد دارند و با ظرفیت های مختلف در صنایع دارویی، بهداشتی، غذایی، پزشکی و آزمایشگاهی استفاده می شوند.
یکی از شرکت های دانش بنیان پس از دو سال پیگیری با همکاری یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان در حوزه مخازن کرایوژنیک موفق به ساخت دو نمونه مخزن ذخیره ازت مایع با حجم ۱۸۰۰ لیتر برای ذخیره سازی محصولات بیولوژی چون خون بند ناف، مغز استخوان، خون محیطی، بافت بند ناف، بافت چربی و پالپ دندان شد.
ساختار این مخازن به نحوی است که بدنه آن دو جداره بوده و خلاء و عایق به وجود آمده است و هیچ نوع تبادل دمایی با محیط بیرون ندارد، بنا بر این دمای ازت درون مخزن ثابت مانده و امکان نگهداری طولانی مدت نمونه های مختلف در آن وجود دارد.
به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، ساخت مخازن نگهداری ازت مایع در وضعیت حاضر علاوه بر این که ایران را در ردیف کشورهای دارای فناوری ساخت مخزن های کرایوژنیک قرار می دهد، همین طور امکان تامین نیاز داخلی مراکز تحقیقاتی، درمانی و آزمایشگاهی را فراهم و از خروج سالانه صدها هزار دلار ارز از کشور جلوگیری می کند.

منبع: