بورس صعود می کند یا سقوط؟

زیپو کالا: درحالی که بازار سرمایه حدود یک ماه است که باردیگر روی ریل نوسان افتاده، یک تحلیلگر ضمن بررسی عواملی که روی این بازار موثر است، اظهار نمود بطور کلی انتظار برای ریزش یا افت بازار وجود ندارد.
ولید هلالات در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه چند متغیر مهم وضعیت بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داده اند، توضیح داد: اولین آیتم ابهام در بازار جهانی است. این که آیا گرفتار رکود خواهد شد و قیمت ها بیشتر تعدیل می شوند یا خیر؟ موضوع دیگر هم نرخ ارز است که در بازار داخلی بالا رفته، شاخص قیمت مسکن و تورم نیز رو به بالا هستند اما دلار نیمایی مدت زیادی است که در محدوده ۲۵ هزار تومان ثابت مانده و با دلار بازار آزاد فاصله پیدا کرده است. این آیتم ها روی ذهن بازار اثر گذاشته و موجب دور شدن همه از بازار شده است.
بگفته وی بلوک خودرویی ها هم آیتم مهمی است که روی ذهن بازار اثر روانی دارد. چونکه هنوز اثری از تحقق آن نیست و هر دفعه وعده جدیدی داده می شود.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به شروع باردیگر مذاکرات اظهار نمود: مذاکرات در قطر با سرعت بالایی اغاز شده است و امیدوار هستم به نتیجه برسد. برای اینکه گر به نتیجه برسد میتواند اثرات طولانی مدت و کوتاه مدتی روی بازار سهام داشته باشد و فاصله بازدهی که بین بازار سهام و بازارهای رقیب پیش آمده را کمتر کند.
هلالات افزود: گزارش های ماهیانه نیز به بازار آمد و بیشتر شرکت های تولیدی گزارش ماهانه خودرا ارائه کردند که رضایت بخش بوده است. برای اینکه درامد شرکتها در بهار ۱۴۰۱ نسبت به بهار ۱۴۰۱ حدود ۳۰ درصد رشد کرده است. درآمد شرکت های صادرات محوری که محصولشان به نفت یا کالاهای مشابه نزدیک است دو برابر شده و درآمد شرکت هایی که محصولات غذایی میفروشند ۷۰ درصد رشد کرده است.
وی ادامه داد: فضای روانی و ۴ آیتمی که به آن اشاره شد سبب شده است افراد در تصمیم گیری تعلل کنند. ضمن این که حمایت خاصی هم از بازار حتی بصورت لفظی از سمت بدنه حاکمیت در دولت که صورت نمیگیرد که موشقی برای بازار محسوب شود.
این تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر این که بازار در فضای رکود به سر میبرد، اظهار نمود: اگر چند اتفاق به نفع بازار رخ دهد بطورمثال توافق سیاسی صورت بگیرد و یا بلوک خودرویی ها ارائه شود میتواند بهانه هایی برای برگشت بازار باشد. بطور کلی انتظار برای ریزش یا افت بازار وجود ندارد. اگر چیزی تغییر نکند بازار به مرور زمان رشد میکند.

منبع: