ایران و روسیه خودرو مشترک می سازند

به گزارش زیپو کالا در جریان سفر معاون وزیر صمت به روسیه، دو طرف مذاکراتی را درباره به صفر رساندن تعرفه تجارت گندم و تولید یک خودرو مشترک نهایی کردند.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت با فایزولین وزیر مسکن روسیه، اسلپنیوف، وزیر تجارت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ماکسیم سوکولوف مدیرعامل آوتاباس و وزیر سابق حمل و نقل روسیه دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدارها مذاکراتی برای صفر شدن تعرفه واردات گندم و روغن صورت گرفت و بر تولید مشترک خودرو در ایران توافق شد.
همینطور دو طرف در مورد مبحث راه اندازی شهرک ها و مناطق صنعتی مشترک و هم استفاده از ظرفیت شهرکهای موجود برای تجارت آزاد و تولیدات مشترک بحث و تبادل نظر کردند.
در این جلسات وزیر مسکن روسیه از اشتیاق و علاقه کشورش برای خرید مصالح ساختمانی و توربین از ایران اطلاع داد.
طبق گزارش این سازمان، پیمان پاک در دیداری با معاون نخست وزیر روسیه هم شرکت کرد. در این دیدار اوورچوک، معاون نخست وزیر روسیه ضمن خوش آمدگویی به طرف ایرانی، از فعالسازی کریدور شمال – جنوب استقبال کرد و از برنامه ایران برای حل مشکلات لجستیکی این کریدور پرسید و از موافقت رئیس جمهور روسیه برای ساخت راه آهن در ایران اطلاع داد.
وی اظهار داشت: روسیه حاضر است ۱۶۲ کیلومتر راه آهن آستارا-رشت را ساخته و تحویل ایران دهد.
در ادامه این نشست در مورد مباحث پولی و تشکیل کارگروه تولید مشترک، تأمین قطعات صنعتی کارخانه های روسیه توسط کارخانه های ایرانی، ایجاد مناطق ازاد مشترک در شمال و جنوب ایران بحث و تبادل نظر شد.
همینطور پیمان پاک بر نقش روسیه در نوسازی ناوگان حمل و نقل ریلی ایران، نوسازی ناوگان کشتیرانی در دریای خزر و نوسازی ناوگان جاده ای ایران تصریح کرد.
معاون نخست وزیر روسیه هم با اشاره به اینکه روسها می دانند تحریم ها لغو نخواهد شد از چشم طمع دشمنان به منابع عظیم ۲ کشور سخن گفت و بر ضرورت طراحی شیوه های جدید تبادلات پولی و بانکی تصریح کرد.
او همینطور از عزم روسیه برای پیگیری عضویت ایران در بریکس اطلاع داد و پیشنهاد کرد ایران بعنوان عضو ناظر به اتحادیه اوراسیا ملحق شود.