قیمت سالانه مسكن در بریتانیا برای سومین ماه متوالی كاهش می یابد نقش تورم بالا در خانه دارشدن

به گزارش زیپو کالا هالیفاکس، بانک بریتانیایی عرضه دهنده وام مسکن اعلام نمود که سرعت سالانه افزایش قیمت مسکن در بریتانیا در ماه مه برای سومین ماه متوالی کاسته شده است و احیانا مقابله با تورم بالا عامل کاهش بیشتر تقاضا خواهد بود.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، قیمت ها در مقایسه با ماه مه سال قبل ۱۰.۵ درصد افزوده شد که نسبت به آوریل ۱۰.۸ درصد کاهش داشت تا کمترین افزایش را از ژانویه نشان دهد. قیمت ها به صورت ماهانه برای یازدهمین ماه متوالی افزایش پیدا کرد، بعد از افزایش ۱.۲ درصدی در آوریل، در ماه مه یک درصد افزوده شد.
راسل گالی، مدیر عامل موسسه هالیفاکس اظهار داشت که کمبود خانه برای فروش همچنان عامل اصلی قیمت مسکن می باشد، با وجود این که با نزدیک شدن تورم به ۱۰ درصد، هزینه های زندگی تشدید شده است. با این وجود، بازار مسکن، نشانه هایی از سرد شدن کرده است. فعالیت وام مسکن همراه با فشارهای تورمی که هم اکنون بر بودجه خانوار وارد می شود، احیانا کاهش خواهد یافت. بنابراین، شاید یک امید برای خریداران احتمالی وجود داشته باشد.
یکی دیگر از وام دهندگان مسکن در سرتاسر کشور، هم از احتمال کاهش رشد در بازار مسکن اطلاع داده است. داده های بانک انگلستان که هفته گذشته انتشار یافت، کاهش شدید تاییدیه های وام مسکن در ماه آوریل را نشان داد. این بانک از دسامبر تا کنون چهار بار نرخ بهره را افزایش داده و نرخ بانکی را به یک درصد رسانده است و انتظار می رود هفته آینده بعد از نشست ژوئن، باردیگر آنرا افزایش دهد.
طبق گزارش رویترز، هالیفاکس اعلام نمود: ۹ منطقه از بریتانیا تورم سالانه دو رقمی را ثبت کردند.

منبع: