مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان اعلام كرد؛ راه اندازی پایانه ترانزیتی وصادراتی در بندرشهیدرجایی دستورکار سالجاری

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهار داشت: مهم ترین فرصت های سرمایه گذاری ایجاد مراکز عرضه کننده خدمات ارزش افزوده، جذب و توسعه ترانشیپ، راه اندازی پایانه ترانزیتی و صادراتی است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، علیرضا محمدی کرجی ران بیان داشت: بندر شهید رجایی یکی از بنادر مهم و استراتژیک کشور است و تسریع در اجرای طرح های توسعه ای و علاقه مندسازی سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ورود به حوزه مهم بندری و دریایی از اولویت های مهم سازمان بنادر و دریانوردی به حساب می آید.
وی اظهار داشت: برخورداری از امتیازات مناطق ویژه اقتصادی، وجود اراضی قابل واگذاری برای فعالیت پشتیبانی، صنعتی، نفتی و خدماتی به صورت BOOT و BOT اجاره کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت، امکان استفاده بهینه از شبکه ارتباطی داخلی و بین المللی دریایی، راه آهن و جاده ای، قرار گرفتن در مسیرهای اصلی کریدورهای ترانزیتی شمال جنوب، شرق و غرب برای تسهیل ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه، حوزه خلیج فارس و دریای عمان، افغانستان، پاکستان و عراق، دسترسی به آب های آزاد و حداکر استفاده از مزیت های حمل و نقل دریایی، مجاورت با مراکز و قطب های اصلی تولیدی، صنعتی و پتروشیمی و وجود پایانه های اختصاصی ترانزیت، بانکرینگ، کانتینری، عمومی و فرآورده های نفتی و مواد معدنی را بخشی از خصوصیت های ممتاز بندر شهید رجایی است.
محمدی کرجی ران در مورد اولویت ها و فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید رجایی باید به ایجاد مراکز عرضه کننده خدمات ارزش افزوده، جذب و توسعه ترانشیپ، راه اندازی مخازن برای صادرات، ترانزیت و سوآپ فرآورده های نفتی، راه اندازی و بهره برداری از نیروگاه برق، راه اندازی مینی پالایشگاه، راه اندازی سردخانه و نگهداری کالاهای فاسدشدنی، راه اندازی انبارهای عمومی و تخصصی، راه اندازی مخازن ویژه عملیات سوخت رسانی به کشتی ها (بانکرینگ) اشاره نمود.
به گفته وی، استفاده از ظرفیت پسکرانه در بندرشهیدرجایی برای ترانزیت کالاهای مورد نیاز کشورهای همسایه گامی موثر در جهت توسعه روابط اقتصادی با کشورها و تقویت مواصلات منطقه ای است. بدین جهت توسعه اسکله های نفتی و اضافه شدن اراضی پسکرانه بندر شهید رجایی از دیگر طرح های توسعه ای است که یک گام رو به جلو از نظر نگاههای لجستیکی و ایجاد ارزش افزوده در این بندر به حساب می آید.
وی خاطرنشان کرد: ساخت پایانه ترمینال ۳، سکوی اسکله نفتی، راه اندازی ساختمان و برج کنترل ترافیک دریایی بندر شهید رجایی، عملیات اجرایی فاز دوم بندر چندمنظوره خمیر با هدف ایجاد اسکله مواد معدنی در بندر خمیر و رونق اقتصادی و سیریک همچون طرح های در دست ساخت از جانب اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در سال ۱۴۰۱ است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ابرازداشت: از دیگر طرح های قابل افتتاح در سال ۱۴۰۱ راه اندازی پایانه ترانزیتی و صادراتی در بندر شهید رجایی با هدف افزایش ظرفیت محوطه های صادراتی و ترانزیتی، راه اندازی تقاطع غیرهمسطح به اراضی پشتیبانی مجتمع بندری شهید رجایی و اجرای زمینی کردن خط ۶۳ کیلوولت در اراضی بندر شهید رجایی است.
منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی در فاصله ۱۵ کیلومتری خروجی غربی شهر بندرعباس، بزرگترین و پیشرفته ترین پایانه های کانتینری کشور را دراختیار دارد و حجم قابل توجهی از عملیات جابه جایی کالاهای عمومی و فرآورده های نفت خام در این بندر انجام می شود.
این بندر تجاری با ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار، ۴۳۳ هکتار محوطه بارانداز و ۴۳ هکتار انبار مسقف، ۵۵ درصد صادرات غیرنفتی کشور، ۴۱ درصد صادرات نفتی کشور و در مجموع ۴۸ درصد صادرات کشور را برعهده دارد. استان هرمزگان با احتساب جزایر دارای ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز دریایی، ۱۴ جزیره کوچک و بزرگ و ۳۲ بنادر فعالی است که بیش ترین حجم تخلیه و بارگیری از این بنادر انجام می شود.