علیرغم افزایش نرخ اونس جهانی در پی جنگ روسیه و اوكراین افزایش قیمت سکه و طلا در ایران کمتر از حد تصور

زیپو کالا: دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن اشاره به افزایش چشم گیر قیمت اونس جهانی طلا طی از روز چهارشنبه و در پی حمله روسیه به اوکراین، از افزایش قیمت سکه و طلا در بازارهای داخل نیز آگاهی داد اما اصرار کرد این افزایش قیمت در داخل کمتر از حد تصور بوده است.
نادر بذرافشان در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت یک هفته حاکم بر بازار سکه و طلای داخلی اظهار نمود: در هفته ای که گذشت تا روز چهارشنبه تغییر خاصی در اونس جهانی طلا وجود نداشت و در مجموع حدود چهار دلار افزایش دیده می شد اما از روز چهارشنبه به بعد، موضوع حمله روسیه به اوکراین و اخبار سیاسی در سطح دنیا سبب شد بازارهای جهانی تحت تاثیر قرار گیرد و هر اونس طلا حدودا ۳۵ دلار افزایش قیمت را تجربه کند (تا دیروز/ پنجشنبه اونس جهانی طلا تا ۱۹۴۰ دلار هم بالا رفت اما درحال حاضر/جمعه حدود ۱۹۱۲ دلار ثبت شده است).
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: بر این اساس انتظار می رفت که سکه و طلا در بازارهای داخلی نیز تحت تاثیر این افزایش قیمت اونس جهانی طلا، روند صعودی با شیب تندی را تجربه کند اما با توجه نبود تقاضا در طول هفته و ثبات قیمت ها و همین طور نوسانات حداقلی در بازار ارز داخلی، بازار سکه و طلا افزایش قیمت شایان توجهی به نسبت افزایش قیمت اونس جهانی نداشت و تاثیر حداکثری نداشت.

امسال بازار سکه و طلا، رونق هرساله اسفند ماه را ندارد
وی اشاره کرد: باوجود این که در ماه پایانی سال هستیم اما همچون سنوات گذشته که در ماه اسفند بازار سکه و طلا با افزایش تقاضا روبرو می شد و معاملات در بازار سطح بالایی داشت، امسال این اتفاق نیافتاده و کسب وکاری که در سالهای قبل شکل می گرفت امسال وجود ندارد. بدین سبب قیمت سکه و طلا هم اکنون در ثبات نسبی خوبی قرار گرفته اما همچنان تقاضا در بازار سکه و طلا کاهشی است و به طور کلی خریدار و فروشنده در بازار کم است؛ همه به دنبال این هستند تا نتایج مذاکرات برجامی مشخص شود. همین طور اخبار روسیه نیز در این موارد موثر بوده است و انتظار برای مشخص شدن وضعیت ثبات قیمت ها یا کاهش/افزایش قیمت سکه و طلا وجود دارد.
این عضو هیات اتحادیه طلا وجواهر تهران اشاره کرد: با وجود همه این اتفاق های اخیر اما با توجه به این که قیمت سکه و طلا طی یک ماه اخیر در ثبات نسبی قرار گرفته و همین طور باتوجه به این که افزایش قیمت اونس جهانی تاثیر چندان قابل توجهی در بازارهای داخلی ما ایجاد نکرد، می توان این نوید را به مردم بدهیم که حالا می توانند معاملات خودرا در ارتباط با خرید مصنوعات طلا و سکه انجام دهند. احیانا باتوجه به اخبار سیاسی- اقتصادی به دید بنده نهایتاً درخلال دو تا پنج درصد نوسان (افزایش یا کاهش) قیمت ها را داشته باشیم.

حباب سکه شدیداً کم شد و بی سابقه شد
بذرافشان در ارتباط با تغییرات قیمت ها در بازار سکه و طلا نسبت به ابتدای هفته، اشاره کرد: همانطور که اشاره شد، تا روز چهارشنبه، تغییرات خاصی در قیمت سکه و طلا نداشتیم؛ تنها حدود ۷۰ هزار تومان افزایش قیمت سکه، ۵۰۰۰ تومان افزایش قیمت هر مثقال طلا ۱۷ عیار و ۱۰۰۰ تومان افزایش قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار نسبت به ابتدای هفته به وجود آمده بود، اما از روز چهارشنبه به بعد حمله روسیه به اوکراین، بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار داد.
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از کاهش بی سابقه حباب سکه آگاهی داد و اظهار داشت: این هفته حباب سکه کاهش بسیار کم شد و به حداقل میزان خود رسید. هم اکنون هر قطعه سکه حدودا ۱۲۰ هزار تومان قیمت دارد که در چند ماهه گذشته بی سابقه بوده است.
وی در ارتباط با آخرین قیمت های معاملاتی سکه و طلا در آخر هفته و تغییرات آنها نسبت به ابتدای هفته اظهار نمود: هر قطعه سکه تمام طرح جدید با حدود ۱۲۵ هزار تومان افزایش به ۱۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان و سکه تمام قدیم با افزایش ۱۵۰ هزار تومانی در آخر هفته به ۱۱ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسیده اند. نیم سکه و ربع سکه نیز بعد از افزایش قیمت ها به ترتیب شش میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و سه میلیون و ۷۷۰ هزار تومان در آخر هفته قیمت دارند و بدین ترتیب هریک نسبت به ابتدای هفته ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده اند. سکه های یک گرمی نیز با افزایش ۳۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته، دو میلیون و ۳۲۰ هزار تومان تعیین قیمت شده است.
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار داشت: همین طور قیمت هر مثقال طلای آب شده (۱۷ عیار) که مبنای معاملات طلا است، در این هفته ۱۳۰ هزار تومان بالا رفته و به پنج میلیون و ۲۸۵ هزار تومان رسیده است. در نهایت هر گرم طلای ۱۸ عیار در آخر هفته به قیمت یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان دادوستد شده و براین اساس هر گرم طلای ۱۸ عیار به نسبت ابتدای هفته با افزایش ۲۸ هزار تومانی قیمت روبه رو شده است.
یح کرد: باوجود این افزایش قیمت ها اما همانطور که اشاره شد، نبود تقاضا سبب شد حباب سکه با ۱۴۰ هزار کاهش روبرو شود. هم اکنون حباب سکه در محدوده ۱۵۰ هزار تومان قرار دارد که این خود یک رکورد جدید بشمار می رود و نشان میدهد معاملات سوداگرانه در بازار وجود ندارد؛ بلکه بر طبق فاکتورهای اقتصادی، قیمت ها گرفتار نوسان شده است.

منبع: