خواب گران بزرگترین مشتری گاز روسیه

زیپو کالا: هر چند آلمان سه شنبه هفته جاری پروژه خط لوله نورد استریم ۲ را معلق کرد، بحران اوکراین سبب شده است بزرگترین اقتصاد اروپا نسبت به وابستگی عمیق خود به گاز روسیه بازنگری جدی داشته باشد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، آلمان ۵۵ درصد از واردات گاز خودرا از روسیه دریافت می کند. بحرانی که حمله روسیه به اوکراین شعله ور کرده است، سوالات جدیدی درباره قابل اتکا بودن صادرات گاز روسیه مطرح و سیاستمداران و مدیران تجاری آلمان خواهان آن شده اند که این کشور سریعا راههایی را برای متنوع کردن سبد انرژی خود پیدا کند.

اجباری که آلمان پیدا کرده است، روز سه شنبه هنگامی که اولاف شولتز، صدراعظم آلمان اعلام نمود برلین نورد استریم ۲ را قبل از این که این خط لوله گازی فعالیت خودرا شروع کند متوقف می کند خودرا نشان داد. این تصمیم برلین در واکنش به اقدام پوتین در به رسمیت شناختن دو جمهوری خودخوانده در شرق اوکراین و استقرار نیروهای نظامی روسیه در این مناطق صورت گرفت.

مسکو فورا به آلمانی ها هشدار داد برای تغییر نظر برلین درباب این پروژه هزینه گزافی پرداخت خواهند کرد. پروژه ای که دولت فعلی و دولت قبلی تحت ریاست آنگلا مرکل با وجود درخواست متحدانشان برای رها کردنش، سالها از آن دفاع کرده بودند.

دیمیتری مدودف، رییس جمهور سابق روسیه که حالا نایب رییس شورای امنیت این کشور است، در واکنش به اقدام شولتز در توییتی نوشت: خوب به دنیای شجاع جدید که در آن اروپایی ها به زودی ۲۰۰۰ یورو برای ۱۰۰۰ متر مکعب گاز طبیعی پرداخت می کنند، خوش آمدید. وی به جهت اینکه مطمئن شود این پیام منتقل می شود، آنرا به آلمانی هم توییت کرد.

هاست کونینگ، تحلیلگر بازار انرژی در شرکت مشاوره آرورا اظهار نمود: تهدید مدودف به مفهوم آن خواهد بود که سطح قیمت چند روز گذشته که هم اکنون نیز فوق العاده بالا شمرده می شود، بیش از دو برابر افزایش پیدا خواهدنمود. با این وجود تردید دارم که وی می خواست به یک قیمت بالاتر اشاره کند. من این پیام را بعنوان یک هدف قیمت خاص تعبیر نمی کنم بلکه در عوض سیگنالی می دانم که روسیه مایل است عرضه گاز به بازار اروپا را همچنان در سال های پیش رو ادامه دهد.

اما مشکل بزرگتری وجود دارد: بحران جاری این حقیقت را بارز کرده که آلمان به شدت خودرا در معرض دولتی قرار داده که هیچ تردیدی ندارد از گاز بعنوان یک سلاح ژئوپلیتیکی استفاده نماید.

در ماههای گذشته مقامات اتحادیه اروپا مسکو را متهم کرده اند عامدانه قیمت های انرژی برای مصرف کنندگان اروپایی را بالا برده است.

هیچ گازی هنوز بوسیله نورد استریم ۲ جریان پیدا نکرده است اما مسکو نفوذ انرژی زیادی در آلمان بوسیله خط لوله گازی نورد استریم ۱ که در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد و همین طور مسیرهای دیگری مانند مسیر ترانزیت اوکراین دارد.

این که پیام مدودوف یک تهدید توخالی بود یا نه، در ماه های آتی مشخص خواهد شد. با وجود بحران جاری، روسیه وقتی که مسئله انرژی در بین باشد، می تواند انتخاب نماید کسب وکار را به شکل معمول ادامه دهد. به هر صورت پوتین برای وابسته نگه داشتن آلمان به گاز روسیه منافعی دارد. اما سران آلمان کم کم به فکر افتاده اند که باید جایگزینهای معتبر دیگری داشته باشند.

شولتز در کنفرانس امنیتی مونیخ که هفته جاری برگزار شد، اظهار داشت: ما همه به سختی کار کرده ایم تا به وضعیتی برسیم که در آن جایگزینهایی برای واردات انرژی از روسیه داشته باشیم. بااینکه وی اصرار کرد که این مسئله شامل آمریکا هم می شود که ۵.۵ درصد از زغال سنگ خودرا در سال ۲۰۲۰ از روسیه وارد کرد اما پیام صدراعظم آلمان بیشتر مربوط به خود این کشور بود.

انجمن صنعت آلمان (BDI) دوشنبه هفته جاری هشدار شدید غیرمعمولی داد که افزایش بیشتر قیمت های انرژی و قیمتهای گاز تهدیدی اقتصاد را در معرض تهدید فلج شدن قرار خواهد داد. این وضعیت به حدی وخیم است که حتی شرکت های متوسط از بخش های مختلف که به موقعیت مکانی خود وفادار هستند، درحال بررسی جابجایی و مهاجرت به نقطه دیگری هستند.

یورگن هارت، سخنگوی امور خارجی فراکسیون احزاب مسیحی رک و بی پرده صحبت کرد و اظهار داشت: اشتباهات مهمی از طرف دولت قبلی و دولت فعلی درباب امنیت انرژی و برخورد با روسیه اتفاق افتاده است. به سبب تجربه جنگ سرد که حتی تحت شرایط دشوار گاز به هر صورت تامین شده بود، اعتماد بیش از حدی به قابل اطمینان بودن عرضه گاز از طرف روسیه وجود داشته است.

وابستگی آلمان به گاز روسیه با این حقیقت که این کشور می خواهد آخرین نیروگاه های هسته ای خودرا امسال تعطیل کند و همزمان توسعه انرژیهای تجدیدپذیر به آهستگی جریان دارد، بارز می شود. این کشور تصمیم گرفته است که گاز بهترین راه برای پر کردن این شکاف است.

میشائیل کراس، سخنگوی سیاست انرژی لیبرال دموکراتهای آزاد که یکی از سه حزب حاضر در دولت ائتلافی شولتز است، دولت قبلی را متهم کرد که به میزان کافی در توسعه انرژی های تجدیدپذیر و همین طور ذخیره سازی گازی که می تواند در وضعیت کمبود مورد استفاده قرار گیرد، سرمایه گذاری نکرده است. وی اظهار داشت: آلمان یک کشور صنعتی پیشرو است و بدین ترتیب اهمیت زیادی دارد که ما ذخایر گازی در کشور برای مدت یک تا دو ماه داشته باشیم.

پشت این بیداری خام درباره امنیت انرژی یک حقیقت آشفته کننده ای برای خیلی از نخبگان آلمانی وجود دارد. هدف چند دهه ای نزدیک کردن برلین و مسکو به یکدیگر بوسیله تجارت دو جانبه پرمنفعت، شکست خورده بنظر می رسد است.

این ایده که رشد ارتباطات تجاری با کشورهای دیگر کمک خواهدنمود استانداردهای دموکراتیک غربی به تدریج در این کشورها نهادینه شود درباب چین به مانع خورد و این کشور با وجود روابط اقتصادی رو به رشد، تغییری نکرد. با این وجود سیاستمداران برجسته آلمانی مدت ها امید داشتند که شعار “تغییر از راه نزدیکی” ویلی برانت صدراعظم پیشین آلمان درباب روسیه موثر واقع شود و از نورد استریم ۲ بعنوان ابزاری برای تحت تاثیر قرار دادن مثبت روسیه دفاع کرده بودند.

مارسل دیرسوس، از موسسه سیاست امنیت دانشگاه کیل اظهار داشت: روشن است که این سیاست در قبال روسیه کاملا شکست خورده است. در حقیقت بجای تحت تاثیر قرار دادن مسکو بوسیله وابسته کردن بیشتر روسیه به آلمان، این سیاست تاثیر بالعکسی داشته است.

در حال حاضر این برلین است که از نظر انرژی به مسکو وابسته بوده و این وابستگی است که بر موضع گیری آلمان تاثیر می گذارد. هفته ها ستیز داخلی و انتقاد بین المللی شدید زمان برد تا سوسیال دموکراتهای شولتز با تحریم کردن خط لوله نورد استریم ۲ موافقت کنند. حالا آنها به این مساله واقف شده اند که بیش از اندازه به روسیه وابسته هستند و آنرا حالا اذعان می کنند ولی حالا دیگر خیلی دیر شده است.

هنگامی که بحث گزینه های متنوع سازی انرژی عنوان شد، وزارت اقتصادی و اقلیمی آلمان اوایل هفته اعلام نمود به دنبال راه هایی برای تحکیم مکانیزم های احتیاطی برای زمستان آینده است. به عبارت دیگر یافتن راههای بیشتری برای اطمینان از این که انرژی به میزان کافی تامین می شود.

یک سخنگوی این وزارتخانه اظهار نمود: این امر شامل بررسی مسائلی نظیر تاسیسات ذخیره سازی و زیرساخت مانند ساخت نقاط ورودی برای واردات گاز طبیعی مایع از آمریکا، قطر یا استرالیا می شود.

اما کونینگ اظهار داشت: هیچ گزینه های واقع گرایانه برای جایگزین کردن گازی که حالا روسیه برای آلمان تامین می کند حداقل در کوتاه مدت، وجود ندارد. پایانه های LNG فعلی با ظرفیت کامل استفاده شده اند و در کوتاه مدت نمی توان پایانه های جدیدی ساخت و این کار چند سالی زمان خواهد برد. این به مفهوم آنست که آلمان برای مدت چهار تا پنج سال تا آن زمان که این ظرفیت LNG کافی دریافت کند، به روسیه وابسته خواهد ماند.

با این وجود اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا، لحن خوش بینانه تری درباب وابستگی اروپا به گاز روسیه داشت و اظهار نمود که حتی در صورت اختلال کامل عرضه گاز روسیه ما در بخش امن زمستان امسال قرار داریم. اروپا قادر خواهد بود گاز روسیه را با محموله های LNG که از طرف دوستانش در سراسر جهان دریافت می کند جایگزین کند.

بر اساس گزارش پولیتیکو، یک لایحه کمیسیون اروپا مقررات جدیدی را پیشنهاد کرده که کشورها را ملزم می کند میزان حداقلی از ذخایر گاز طبیعی را هر تابستان در مخازن خود داشته باشد. هر چند آمریکا هم اکنون قادر به برابری با حجم گاز روسیه بوسیله صادرات LNG نیست اما امید می رود این وضعیت تا اواخر امسال تغییر کند.

منبع: