راه و مسكن در هفته ای كه گذشت؛ عبور اوراق تسهیلات مسکن از ۱۶۵ هزارتومان

زیپو کالا: در صورتیکه بازار مسکن از روهای جهش قیمتی فاصله گرفته، این دفعه اوراق تسهیلات مسکن رکورد نرخ های نجومی را هر روز می شکند و بانک عامل هم برنامه مشخصی برای ساماندهی بازار تسه ارائه نکرده است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، در هفته جاری در زمینه راه و مسکن اتفاقات گسترده ای رخ داد که قسمتی از آنها در ادامه می آید.
افزایش قیمت اوراق تسهیلات
در روزهایی که بازار مسکن به ثبات رسیده و دیگر شاهد رشد جهش گونه در قیمت مسکن طی ۱۰ ماهه امسال بر خلاف سال قبل نیستیم، سفته بازان ناامید از نوسان گیری از بازار مسکن، به نوسان گیری و کسب سود از بازار اوراق تسهیلات مسکن در معاملات فرابورس روی آورده اند.
این در حالی است که راه حل مدیران بانک عامل بخش مسکن، اقداماتی موقتی و بی فایده همچون تمدیدهای مکرر پرداخت تسهیلات نیم بهای مسکن (نیمی از محل خرید اوراق تسهیلات و نیمی از محل منابع داخلی بانک تخصصی بخش مسکن) است.
ضمن این که مدیران فرابورس از شنبه هفته جاری نوسان گیری این ابزار نوین بازار سرمایه را ممنوع کرده اند اما تأثیری در جلوگیری از افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن نداشت.
کارشناسان معتقدند اوراق تسهیلات مسکن باید از ابزاری بعنوان کسب سود خارج شده و به ابزاری فقط برای دریافت تسهیلات مسکن تبدیل شود؛ اما با این قیمت های فعلی اوراق، امکان دریافت وام خرید مسکن برای خیلی از خانوارها فراهم نیست.
به گفته کارشناسان بازار سرمایه، تنها راه حل، ممنوعیت خرید این اوراق برای کسانی است که خواهان سفته بازی از محل خرید و فروش اوراق هستند، است و باید تنها کسانی وارد بازار اوراق تسهیلات مسکن شوند که واقعاً متقاضی دریافت وام مسکن بوده و باید کد ملی آنها به ناظر بازار فرابورس برای باز شدن امکان خرید انی برگه ها داده شود تا امکان خرید برگه های تسه از سفته بازان سلب شود.
در آخرین روز کاری بازار سرمایه در هفته جاری (چهارشنبه ۲۷ بهمن) قیمت هر برگه گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن (تسه) در نمادهای مختلف از ۱۶۱ تا ۱۶۶ هزار تومان در نوسان بود.
تمدید اعطای وام مسکن نیم بها تا اختتام سال
بنک عامل بخش مکن از تمدید طرح اعطای وام خرید مسکن بصورت نیم بها تا اختتام ۲۸ اسفند امسال آگاهی داد.
بر اساس این طرح، متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن می توانند نیمی از وام را از محل خرید اوراق تسهیلات مسکن از بازار سرمایه (فرابورس) تهیه کرده و نیم دیگر را از منابع داخلی بانک تامین کنند.
این طرح به وام جعاله ۸۰ میلیون تومانی مسکن هم قابل تسری است.
نرخ سود وام مسکن از محل اوراق تسهیلات ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت آن ۱۲ ساله است اما نرخ سود نیمه دیگر این وام که ازمحل منابع داخلی بانک تخصصی بخش مسکن تامین می شود، ۱۸ درصد و بازپرداخت آن ۸ ساله است.
آغاز اعطای وام خودمالکی ساخت مسکن
محمود شایان مدیرعامل بانک تخصصی بخش مسکن از شروع اعطای تسهیلات ساخت مسکن خودمالکی ذیل نهضت ملی مسکن آگاهی داد.
مدیرعامل بانک با اشاره به این که بمنظور ارائه تسهیلات خودمالکی طبق تازه ترین آمار ۳ هزار و ۸ پروژه جمعاً به تعداد ۳۰ هزار و ۵۶۱ واحد به بانکها معرفی گشتند، اظهار داشت: از مجموع پروژه های معرفی شده به بانک تا حالا ۱۹ پروژه به تعداد ۲۸۰ واحد قرارداد دریافت تسهیلات خودمالکی را منعقد نمودند.
شایان افزود: برای ۲۸۰ واحدی که قرارداد آنها برای دریافت تسهیلات خودمالکی به امضا رسیده است ۹۵ میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان تسهیلات مصوب شده است که باتوجه به پیشرفت پروژه ها به حساب خودمالکان واریز می شود.
وی توضیح داد: از میزان ۹۵ میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان تسهیلات مصوب خودمالکی ۲۷ میلیارد تومان به حساب خودمالکان پرداخت شده است.
شایان تصریح کرد: ارائه تسهیلات خودمالکی طرح نهضت ملی مسکن بتازگی شروع شده و مرحله به مرحله و برمبنای پیشرفت فیزیکی نیز به خودمالکان پرداخت می شود.
گفتنی است، پرداخت تسهیلات به شکل مرحله ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی بدین نحو است که در مرحله آماده سازی زمین و پی کنی ۱۰ درصد کل تسهیلات، در مرحله اسکلت و سقف ۴۰ درصد، در مرحله سفت کاری ۲۵ درصد و در مرحله نازک کاری نیز ۲۵ درصد کل تسهیلات به سازندگان پرداخت می شود.
ساخت ۱۸۰ هزار مسکن در شهر تهران
اکبر نیکزاد رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از صدور دستور آیت الله رئیسی رییس جمهور به علیرضا زاکانی شهردار تهران در خصوص امکان فراهم کردن زمینه راه اندازی ۱۸۰ هزار واحد مسکونی ذیل نهضت ملی مسکن در شه تهران آگاهی داد.
به گفته نیکزاد، بنیاد مسکن طی تفاهمی که با سازمان نوسازی شهر تهران داشته، ساخت ۱۰ هزار واحد از این تعداد را بر عهده گرفته است.
رئیس بنیاد مسکن می گوید این واحدها هم در بافت های فرسوده شهر تهران و هم خارج از بافت راه اندازی خواهند شد؛ این بنیاد در دو فاز ۵ هزار واحدی مبادرت به ساخت این واحدها خواهدنمود.
آغاز پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی از چند روز آینده
نیکزاد رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همین طور از رفع اشکال اعطای تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی آگاهی داد.
آنگونه که نیکزاد گفته، مانعی که بر سر راه اعطای این تسهیلات به روستاییان بود، ناهماهنگی میان سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی بود که بعد از اطلاع یافتن رییس جمهور از این موضوع، دستور اکید به بانک مرکزی و سازمان برنامه داد تا این مانع برطرف شود.
رئیس بنیاد مسکن اضافه کرد: میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه نیز این مساله را بررسی کرد و قرار شد اعطای وام مسکن روستایی به زودی از سر گرفته شود.
گفتنی است وام مسکن روستایی اخیراً در شورای عالی مسکن مصوب شد تا به ۲۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۵ درصد و ضمانت سه نفره سفته زنجیره ای و بازپرداخت ۲۰ ساله افزایش یابد.
فروش آنلاین بلیت اتوبوس ها از طرف برخی سایت ها متوقف شد
اخیراً در پی بروز مشکلی که میان انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل مسافری استان تهران با برخی سایت های فروش آنلاین بر سر نرخ کارمزد هر کدام از این مجموعه ها بروز کرده، فروش آنلاین بلیت اتوبوس از مبدأ تهران از جانب این چند سایت مشهور فروش بلیت سفرهای بین شهری تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.
دو طرف یکدیگر را به نقض حقوق مسافران متهم می کنند.
ممنوعیت سوار کردن مسافران در اتوبوس ها بدون کارت واکسن یا پی سی آر منفی
داریوش باقرجوان مدیرکل دفتر حمل نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به خبرنگار مهر اظهار داشت: به شرکت های حمل و نقل مسافری اطلاع داده ایم که فروش بلیت اتوبوس از پایانه های مسافری بدون دریافت کارت واکسن مسافر یا تست پی سی آر منفی ۷۲ ساعته، ممنوعست.
وی اضافه کرد: رانندگان نیز از طرف شرکت های مسافری توجیه شده اند که مسافری بدون ارائه کارت واکسن سوار نکنند؛ حتی اگر بین راه نیز مسافر می پذیرند، از او کارت واکسن یا تست منفی پی سی آر بخواهند.
گفتنی است هم اکنون طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، حداکثر ظرفیت قابل استفاده در ناوگان عمومی مسافری بین شهری، ۸۰ درصد صندلی های ناوگان جاده ای است.
افزایش قیمت بلیت پروازهای نوروزی نداریم
محمد محمدی بخش معاون وزیر راه و رییس سازمان هواپیمایی کشوری از عدم افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی برای ایام نوروز آگاهی داد.
وی البته از وضعیت نامناسب اقتصادی شرکت های هواپیمایی آگاهی داده است.
این در حالی است که محمدی بخش در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه حمل و نقل در دی ماه امسال اظهار داشته بود: من ادعای ایرلاین ها در خصوص زیان ده بودن آنها را قبول ندارم.
مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی نیز این هفته به خبرنگار مهر از شروع فروش بلیت پروازهای نوروزی بدون برنامه ای برای افزایش قیمت و فروش بلیت ها مطابق نرخنامه مصوب آذر ماه امسال آگاهی داد.
اعطای زمین رایگان به خانوارهای دارای ۴ فرزند
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی ۲ اخیراً ۴ بهمن ماه در حاشیه جلسه هیئت دولت خبر خوشی برای خانواده هایی که چند فرزند داشته باشند، داشت.
وی با اشاره به اهمیت مسأله افزایش جمعیت اعلام نمود: خانواده هایی که فرزند چهارم به دنیا بیاورند، قطعه زمینی در شهرهایی که دولت زمین دارد، دریافت می کنند.
بر اساس مستندات ماده یک بخشنامه اجرائی ماده ۴ قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت، وزارت راه و شهرسازی مکلف است، نسبت به تامین مسکن خانوارها بعد از تولد فرزند سوم و بیشتر، در صورت عدم استفاده از امکانات دولتی تامین مسکن (فرم ج سبز) اقدام نماید.
بر این اساس، تامین مسکن خانوار با اعطای یک قطعه زمین حداکثر به مساحت ۲۰۰ متر منطبق با ضوابط حد نصاب تفکیک به صور مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر در شهر محل سکونت فقط برای یک دفعه برمبنای قیمت کارشناسی روز زمان واگذاری بصورت فروش اقساطی و با بازپرداخت ۱۰ ساله بدون اعمال تخفیف و سود واگذار نماید.

منبع: