حضور جدی آرژانتینی ها در اقتصاد ایران

رئیس اتاق ایران در دیدار با کاردار جمهوری آرژانتین در تهران، شرایط را برای همکاری دو کشور در حوزه های کشاورزی، صنعت، استفاده از تکنولوژی های جدید در حوزه آب و کشت فراسرزمینی مهیا دانست و بر ضرورت توسعه همکاری ها تاکید نمود.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، شافعی ضمن اشاره به موقعیت و ظرفیت اقتصادی آرژانتین، اظهار داشت: کشور آرژانتین، کشور بزرگ و پهناور است با مجموعه ای از تنوع در حوزه کشاورزی و صنعتی که برای خیلی از کشورهای دنیا مورد توجه جدی است. مناسبات اقتصادی ایران گر چه در طول چند سال قبل کاهش یافته، ولی قطع نشده است. البته ما کالاهایی از آرژانتین را در بازار ایران داریم که از کشورهای ثالث وارد می شود، ولی در آمار حجم تجارت ایران با آرژانتین محاسبه نمی گردد.
رئیس اتاق ایران افزود: مثلا در بازار ایران حبوبات آرژانتین به وفور عرضه می شود که به صورت مستقیم از آرژانتین وارد نمی گردد، بلکه از کشورهای اطراف وارد ایران می شود. مشکل حمل و نقل مستقیم میان دو کشور از موانع اصلی تجارت است.
شافعی اظهار داشت: ما در مورد برخی از محصولات مثل سویا ظرفیت همکاری خوبی با آرژانتین داریم. از نظر تنوع محصولات هم البته میتوان کالاهای دیگر را بررسی کرد؛ امکان همکاری برای دو کشور وجود دارد.
رئیس اتاق ایران اظهار نمود: من خبری را شنیده ام اما در مورد صحت و سقم آن نمی توانم اظهارنظر کنم؛ این که یک شرکت کشتیرانی آرژانتینی اعلام آمادگی کرده تا خط کشتیرانی ای را بین دو کشور فعال کند. این خیلی اتفاق مهمی است و در صورت راه اندازی این خط مستقیم، حجم تجارت دو کشور تغییر خواهد نمود.
شافعی خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که توسط تشکل اقتصادی ایران بررسی می شود، کشت فراسرزمینی، یعنی استفاده از آب و خاک کشورهای دیگر مثل آرژانتین است. در این حوزه امکان همکاری خوبی وجود دارد.
به قول رئیس اتاق ایران در آینده احتمالاً شرایط تغییر می کند و امکان گسترش مناسبات با کشورهایی مثل آرژانتین فراهم می شود؛ امیدواریم در این شرایط فعالان اقتصادی دو کشور را به هم متصل نماییم و از این موقعیت برای افزایش مبادلات تجاری استفاده نماییم.
شافعی خاطرنشان کرد: فعالان اقتصادی دو کشور اطلاعات کافی از ظرفیت اقتصادی هم برای همکاری ندارند؛ باید مبادله اطلاعات در این حوزه در اولویت قرار گیرد. اتاق ایران آماده همه گونه حمایت برای توسعه روابط اقتصادی در بخش خصوصی است.
در ادامه کاردار آرژانتین در تهران گفته های خویش را در سه محور مطرح کرد: نکته اول این که ظرفیت همکاری بالایی بین دو کشور ایران و آرژانتین وجود دارد. روابط بازرگانی ما پایین است، ولی هم اکنون فضایی برای بهبود روابط اقتصادی وجود دارد. شما درباره تبادل دو جانبه اطلاعات هم به درستی اشاره کردید که احتیاج به تکمیل شدن هست. به من دستور داده شده که بتوانم شرایط را بهتر کنم؛ برای همین باید از وزارت خارجه تشکر کنم.
او افزود: نکته دوم من درباره همان ظرفیت های یاد شده شماست؛ آرژانتین ظرفیت بالایی دارد؛ در آرژانتین محصولات زیادی تولید می شود، از کشاورزی تا بازرگانی می تواند مورد همکاری دو طرف باشد. جمعیت آرژانتین حدود ۴۵ میلیون نفر است، اما در کشور ظرفیت تولید غذا برای ۵۰۰ میلیون نفر وجود دارد. در شهرهای مختلف تجارت با کشتی انجام می شود.
خورخه ماریانو جردن اظهار داشت: نکته سوم این است که بخش بزرگی از وظیفه من، بهبود مناسبات اقتصادی دو کشور است؛ این که بتوانم بازارهای بیشتر و متنوع تری برای تجارت عمقی فراهم کنم.
او افزود: همان نکته ای که با درایت اشاره کردید این است که نیاز داریم که دانش و اطلاعات خویش را در بین دو کشور افزایش دهیم. آرژانتین زمینهای حاصلخیزی دارد و این ظرفیت کمتر شناخته شده در جهان است. از طرفی در آرژانتین مشابه ایران، بخش مهمی از اقتصاد کشور دانش بنیان است؛ در حوزه صنعتی این مورد اهمیت بالایی دارد. ما با اینکه تجارت بالایی با ایران نداریم، ولی دانش پیچیده و فنی را در حوزه خدمات، بخش کشاورزی و دامپزشکی داریم.
کاردار آرژانتین در تهران خاطرنشان کرد: من تلاش می کنم با انجمن و اتحادیه های مختلف فعال در حوزه برنج، دانه روغنی و قطعات خودرو، موبایل و فین تک در ارتباط باشم، تا زمینه همکاری را با ایران فراهم کنم.
او تصریح کرد: آرژانتین ظرفیت خوبی در حوزه گوشت وجود دارد، ما در این عرصه تجارتی نداریم. من فکر می کنم برخی سوءتفاهم ها به علت نبود اطلاعات کافی از ظرفیت هم دیگر است؛ من تلاش می کنم این مشکلات را برطرف کنم.
طبق گزارش پایگاه اتاق ایران، به قول کاردار آرژانتین در ایران، سفارت آرژانیتن در ایران با تیم کوچکی کار می کند، ولی برای ۲۰۲۲ تلاش می نماییم شرکتهای آرژانتینی به ایران بیایند؛ آنها مدتهاست که با ایران کار نمی کنند و می توانند باردیگر همکاری خویش را شروع کنند.
او تصریح کرد: من می خواهم ۲۰ شرکت را بین اتاق های بازرگانی ایران و آرژانیتن به صورت دوجانبه فعال کنم و می خواهم پلی بین بخش های تولیدکننده باشم. برای همین تلاش می کنم در میان این شرکت ها تولیدکننده هم باشد. امیدوارم این کارها صورت گیرد. امیدوارم دفعات زیادی به اتاق بازرگانی ایران بازگردد و همکاری جدی ای را در آینده شروع نماییم و من فرد عملگرایی هستم و فقط حرف نمی زنم.

منبع: