با تصویب كمیسیون تلفیق؛ وضعیت وام های کلان بانکی شفاف می شود

زیپو کالا: سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که بانک مرکزی موظف شد مانده تسهیلات و تعهدات کلان و میزان پرداختی و مانده تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط و میزان پرداختی هر یک از بانکها و موسسات اعتباری غیر بانکی را به تفکیک اشخاص در دسترس عموم قرار دهد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، رحیم زارع در توضیح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: در امتداد پشتیبانی از ساخت مسکن در سال ۱۴۰۱ و اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن، اعتبار بانکی ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت تسهیلات این بخش به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.
وی ادامه داد: همین طور بانک مرکزی موظف شد با بهره گیری از سامانه اطلاعاتی خود و اطلاعات دریافتی از بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی به سبب مصادیق تعیین شده توسط شورای پول و اعتبار، مانده تسهیلات و تعهدات کلان و میزان پرداختی و مانده تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط و میزان پرداختی هر یک از بانکها و موسسات اعتباری غیر بانکی را به تفکیک اشخاص در دسترس عموم قرار داده و بصورت فصلی این اطلاعات را بروزرسانی کند. بانکها و موسسات اعتباری غیر بانکی نیز موظف می باشند تمامی این موارد را بصورت فصلی در اختیار بانک مرکزی قرار دهند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد: بمنظور رشد و پیشرفت کشور بوسیله ارتقای راندمان و توسعه سرمایه گذاری ها و پایه آمایش سرزمین و همین طور پروژه های دانش بنیان و پیشران با ایجاد صندوق پیشرفت و عدالت ایران در ۳۱ استان کشور قرار شد که برای هر استان در گام اول ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شود.
وی ادامه داد: حذف بند (ح) تبصره ۱۸ حذف شد که در آن آمده بود که اداره دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با حفظ شخصیت حقوقی مستقل و با رعایت ضوابط زیر نظر رییس جمهور باشد پس مصوب شد که دبیرخانه این شورا ذیل وزارت اقتصاد اداره شده و حکم دبیر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی توسط وزیر اقتصاد صادر شود.
زارع افزود: در مصوبه دیگری به دولت اجازه داده شد تا مبلغ پنج و نیم میلیارد یورو از محل تحویل نفت خام و میعانات گاز صادراتی برمبنای قیمت روز صادراتی، طرح های پیشران جدید و نیمه تمام در حوزه خطوط راهبردی ریلی، کریدورهای اصلی جاده ای، توسعه سواحل مکران، توسعه و فعال سازی پتروپالایشگاه ها و نیروگاه های بزرگ، حفظ و نگهداری و تعمیر تجهیزات راهبردی ناوگان امداد هوایی، تقویت زیرساخت های ارتباطی و تاسیساتی واجا، اجرای طرح های زیرساخت مناطق آزاد جدید و… را اجرائی کند.

منبع: