فرانسه به خاموشی فرو می رود

به گزارش زیپو کالا بحران انرژی اروپا سبب کمبود عرضه گاز طبیعی شده و فرانسه امکان دارد تاوان آنرا بپردازد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، انگلیس تنها کشور اروپایی نیست که در آستانه یک بحران انرژی کامل قرار گرفته است. اپراتور خط لوله گاز طبیعی GRTgaz اخطار داد ذخایر گاز فرانسه در این وقت از سال بسیار کمتر از مدت مشابه سال قبل است و در نتیجه ریسک تمام شدن این ذخایر قبل از آخر زمستان وجود دارد.

طبق آمار “زیرساخت گاز اروپا”، ذخایر فرانسه تا اول فوریه حدود ۳۴ درصد پر بود که پایین میانگین پنج ساله ۴۲ درصد بود. ذخایر حالا در پایینترین سطح فصلی از سال ۲۰۱۸ قرار دارد که یک طوفان زمستانی شدید سبب شد بعد از آخر فصل گرمایش، تنها سه درصد از ذخایر فرانسه باقی بماند.

تیه ری ترو، رئیس GRTgaz اخطار داد امکان دارد ذخایر تا آخر مارس به صفر برسد. این خطیرترین وضعیت برای ذخایر گاز فرانسه از سال ۲۰۱۸ است که ذخایر به پایینترین سطح فصلی افت کرده بودند و بعد از آخر فصل گرمایش تنها سه درصد از ذخایر باقی مانده بود.

قیمت گاز الان بسیار بالاتر از آن زمان است. خوشبختانه پیشبینی می شود ماه جاری آب و هوا در سرتاسر اروپا ملایمتر باشد اما عرضه محدود گاز روسیه به اروپا و افزایش تقاضا همزمان با بازگشایی اقتصادها بعد از عبور از موج شیوع اُمیکرون، امکان دارد مشکلاتی را ایجاد نماید بخصوص اگر سرمای شدیدی در آخر فصل اتفاق بیافتد.

همچنین مشکل فرانسه با ظرفیت پایینتر از حد معمول نیروگاههای هسته ای این کشور مضاعف شده است. برخی از این نیروگاهها به علت نگرانیهای ایمنی و در جهت تلاش امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه برای مدرنیزه کردن سیستم نیروی هسته ای این کشور بسته شده اند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اگر فرانسه نتواند گاز طبیعی مورد نیاز را برای جبران تعطیلی بخشی از ظرفیت تولید نیروی هسته ای تأمین کند، با خطر روبرو شدن با خاموشی روبروست. حتی اگر کمبود عرضه به خاموشی منتهی نشود، این احتمال وجود دارد که مشکلات انرژی فرانسه به مشکلات سیاسی جدی برای ماکرون در آستانه انتخابات آوریل منجر شود.

در همین حال فرانسه در جدید ترین اقدام، به تولیدکنندگان برق اجازه داد زغال سنگ بیشتری بسوزانند. دولت فرانسه رسما سقف فعالیت نیروگاههای زغال سوز را برای ماههای ژانویه و فوریه افزایش داد. وزارت اکولوژی تسهیل محدودیتها را اوایل ژانویه پیشنهاد و اعلام نموده بود این اقدام برای اطمینان از تأمین برق در اوج مصرف در ماههای سرد زمستان ضروریست.

بر اساس گزارش بلومبرگ، زغال سنگ در زمستان نقش بزرگتری در سبد انرژی اروپا دارد؛ حتی با وجود افزایش قیمتها و نگرانیهای محیط زیستی که دولتها را برای محدود کردن استفاده از آن تحت فشار گذاشته اند. واحدهای زغال سوز فرانسه اجازه خواهند یافت بیشتر از هزار ساعت در دو ماه نخست سال ۲۰۲۲ فعالیت کنند که ۳۰۰ ساعت بیشتر از سقف تعیین شده در سال ۲۰۱۹ برای مبارزه با انتشار کربن است.