راهكار رئیس بانك مركزی برای تامین نقدینگی بانك ها بجای استقراض از بانک مرکزی، اموالتان را بفروشید

به گزارش زیپو کالا رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بانک هایی که از نظر نقدینگی با ناترازی مواجهند باید تلاش کنند تا با واگذاری اموال مازاد خود، نقدینگی مورد نیاز برای اعطای تسهیلات را تامین کنند.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، دوازدهمین گردهمایی روسای موفق شعب بانکها و موسسات اعتباری کشور با حضور رییس کل بانک مرکزی اجرا شد.
در این جلسه، علی صالح آبادی اظهار نمود: یکی از مصوبات بسیار مهم در نظام بانکی ایجاد تعادل بین منابع و مصارف بانک هاست، برای اینکه اگر مصارف یک بانک بر منابع آن فزونی پیدا کند، آن بانک با مشکل کمبود نقدینگی مواجه خواهد شد که بدین منظور، بانکها باید به این مساله توجه ویژه کنند تا ناترازی در منابع و مصارف آنها ایجاد نشود. علاوه براین، بدون توجه به منابع موجود خود، تسهیلاتی را تصویب نکنند که نقدینگی را با کمبود مواجه کند و منجر به اضافه برداشت از بانک مرکزی شود.
وی با اعلان اینکه یکی دیگر از انتظارات بانک مرکزی از بانکها این است که به بازار بین بانکی و عملکرد خود در این بازار توجه نمایند، اضافه کرد: بانک هایی که با ناترازی از لحاظ نقدینگی مواجهند باید تلاش کنند تا اموال مازاد خودرا واگذار کنند تا نقدینگی مورد نیاز خودرا برای اعطای تسهیلات تامین کنند.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به جلسه تولیدکنندگان با رهبر معظم انقلاب، یکی دیگر از انتظارات از بانکها را نظارت بر مصرف تسهیلات دانست و اظهار داشت: دراین زمینه انتظار می رود که بانکها نظارت جدی بر مصرف تسهیلات داشته باشند و بانک مرکزی نیز باید بصورت سیستمی بر مصرف تسهیلات نظارت صحیح داشته باشد زیرا، از سیاست های اصلی دولت و بانک مرکزی هدایت اعتبارات به تولید و بخش های مولد اقتصادیست.
وی افزود: یکی از برنامه های بانک مرکزی تقویت کفایت سرمایه بانک هاست که دراین زمینه امیدواریم مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش سرمایه بانکها بتواند به تقویت کفایت سرمایه بانکها منجر شود. از دیگر مواردی که بانکها باید نسبت به رعایت آن توجه ویژه داشته باشند، رعایت نرخ سپرده و تسهیلات است که بطور معمول بیشتر شکایت ها از شبکه بانکی نیز دراین زمینه است و بتازگی چندین شعبه درباب رعایت نکردن نرخ های مصوب به هیئت انتظامی ارجاع داده شده است.
صالح آبادی درباره اجرای تکالیف بودجه ای توسط شبکه بانکی اظهار نمود: انتظارات از بانکها برای پرداخت وام های خرد چون وام ازدواج، مسکن و… بالاست و آنها باید منابع و نقدینگی خودرا به شکلی تنظیم کنند تا بتوانند تکالیف قانونی را به نحو احسنت انجام دهند.
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: از همکاران شبکه بانکی انتظار این است که مقررات ابلاغی برای شبکه بانکی را رعایت نمایند و در مواردی که متوجه می شوند اجرای مقررات با اشکالات مواجه می باشد، ایرادات را به بانک مرکزی برای اصلاح پیشنهاد دهند. علاوه بر این، در کمیته بانک مرکزی که مقررات تعیین می شوند درنظر داریم تا نخبگان بانکی نیز دراین کمیته حضور داشته باشند و از نظرات آنها استفاده گردد تا مقرراتی تصویب می شود که قابلیت اجرا داشته باشند.
وی اشاره کرد: بتازگی در بحث وام های خرد مواردی عنوان شد که پرداخت آنها تسهیل شود و بانک مرکزی نیز به دنبال اجرای این مساله است و پرداخت وام بدون ضامن به این معنا نیست که سرفصل جدیدی برای پرداخت وام جدید تعریف شده بلکه در قالب ضوابط باید شرایط پرداخت وام های خرد بدون ضامن صورت بگیرد. البته در امتداد پرداخت تسهیلات بدون ضامن باید به افزایش خطر بانکها نیز توجه گردد و نباید پرداخت این وام بانکها به ریسک پذیری بانکها لطمه بزند.
صالح آبادی اشاره کرد که از طرف بانک مرکزی تا آخر سال بسته ای از تسهیلات خرد با تضامین سهل تر و با رتبه اعتباری مناسب تهیه و ابلاغ می شود.

منبع: