نقوی خبر داد آمادگی بورس انرژی برای همکاری با وزارت نفت در بخش سوآپ و ترانزیت

به گزارش زیپو کالا مدیرعامل بورس انرژی از آمادگی برای توسعه همکاری ها با شرکت ملی نفت ایران بمنظور استفاده از ابزارهای مختلف مالی همچون سلف موازی و سایر ابزارهای تامین مالی آگاهی داد و اظهار داشت: همین طور این آمادگی وجود دارد که بورس انرژی درباب معاملات سوآپ و ترانزیت نیز با مجموعه وزارت نفت همکاری کند.
به گزارش زیپو کالا به نقل از بورس انرژی ایران، علی نقوی در اولین نشست «هم اندیشی شرکت ملی نفت ایران و فعالان بازار پول و سرمایه» که با حضور مدیران ارشد نفت و حوزه بانک و بازار سرمایه در مرکز همایش های کوشک نفت برگزار شد، با تاکید بر ظرفیت های قانونی که در این عرصه وجود دارد، اظهار داشت: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۲ با صراحت به مشارکت بخش خصوصی برای فروش نفت و گاز، تنوع در روش های فروش و شفافیتی که در زمینه اقتصادی ایجاد می کند، تاکید دارد.
به گفته نقوی ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون خروج غیرتورمی از رکود، بند (ح) ماده ۴ قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و قوانین بودجه و مصوبات هیئت وزیران نیز از دیگر ظرفیت های قانونی این حوزه است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی در ادامه به قانون رفع موانع تولید اشاره نمود و توضیح داد: یکی از ظرفیت هایی که در این قانون برای پالایشگاه ها وجود دارد این است که اگر خوراک خودرا بوسیله بورس خریداری کنند، وزارت نفت به آنان ۲ درصد تخفیف خواهد داد.
بگفته مدیرعامل بورس انرژی ایران، اگر پالایشگاه ها خوراک خودرا طبق مکانیزم بورس انرژی خریداری کنند و سپس فرآورده خودرا صادر کنند یا به دولت بفروشند، ضمن افزایش شفافیت مالی در بین پالایشگاه ها و وزارت نفت، ظرفیت های بسیار زیادی جهت استفاده از ابزارهای مالی در اثر این گردش مالی شفاف نیز به وجود می آید. هم چنین اعمال تخفیف دو درصدی، سبب افزایش سودآوری پالایشگاه ها و ایجاد انگیزه و جذابیت برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح های جدید خواهدشد.
نقوی با اشاره به اینکه پروسه تامین مالی مانند یک زنجیره است و ابزارهای مالی به اتکای بازار معاملات فعال به وجود می آیند، تشریح کرد: از شروع سال ۱۳۹۷ تا ۳۰ آذرماه امسال، یک میلیون و ۱۸۰هزار تن از فراورده های عرضه شده توسط شرکت ملی نفت ایران به ارزشی بیش از ۶۵۰۰ میلیارد تومان معامله شده است.

او درباره اوراق سلف موازی استاندارد نیز اظهار داشت: بورس انرژی میزبان انتشار ۴۵هزار میلیارد تومن اوراق سلف نفتی و میعانات گازی بوده که حدود ۱۹هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن توسط شرکت ملی نفت و ۲۲هزار میلیارد تومان آن توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و مابقی توسط سایر شرکتها انتشار یافته است. شرکت ملی نفت ایران می تواند با عرضه منظم و مستمر نفت و فراورده ها در بازار فیزیکی و همین طور استفاده از ابزارهای مالی مانند قراردادهای آتی و اختیار معامله، گواهی سپرده کالایی، صندوق کالایی و صندوق پروژه از مزایای بازار سرمایه بهره بسیار مناسبی ببرد.
نقوی در توضیح چگونگی کارکرد گواهی سپرده کالایی اظهار داشت: ظرفیت به کارگیری گواهی سپرده کالایی یا قبض انبار به بهترین شکل در بورس انرژی وجود دارد. به گواه آمار میزان ذخایر نفت و گاز در کشور بالاست و وزارت نفت و شرکت های تابعه می توانند با پذیرش مخازن و چاه های نفت و انتشار گواهی سپرده از این ابزار به خوبی استفاده کنند. با راه اندازی این ابزار، شرکت های تامین سرمایه نیز می توانند صندوق های کالایی بر دارایی پایه هایی مانند نفت خام و میعانات گازی راه اندازی و فرصت های سرمایه گذاری تازه ای را در اختیار مردم قرار دهند.
نقوی با تاکید بر اینکه وزارت نفت باید درباره نرخ اوراق سلف انعطاف بیش تری داشته باشد، توضیح داد: با بیش تر شدن این فاصله بین اختیار خرید و فروش این اوراق و ایجاد تسهیلاتی در وضعیت تحویل، ظرفیت استفاده از این ابزار مالی چندبرابر خواهد شد.
او هم چنین پیشنهاد کرد که شرکت ملی نفت استراتژی مشخصی برای تامین مالی بوسیله ابزارهای بدهی طراحی و از ابزارهای مختلف متناسب با شرایط خود و بازار به نحو مطلوب استفاده نماید.
مدیرعامل بورس انرژی ایران درباره ارتباط شرکت ملی نفت و فعالان بازار سرمایه اشاره کرد: بورس انرژی ایران تعامل در بالاترین سطوح را با وزارت نفت و شرکت های تابع آن در دستور کار دارد و از آن استقبال می کند. تجربه سایر بورس های انرژی دنیا هم حاکی از آنست که رابطه تنگاتنگی بین نهاد متولی انرژی، بانک و بورس وجود دارد. به عبارت دیگر بانکها بزرگ ترین بازیگران ابزارهای مالی مبتنی بر نفت و فرآورده های نفتی هستند و در کشور ما نیز این مهم نیازمند همراهی بانکها و حمایت بانک مرکزی است. در دو سال قبل بیش از هفت میلیارد دلار فرآورده از مسیر بورس انرژی صادرشده و در قالب رقابتی که اتفاق افتاده درآمد بیش تری را نیز نصیب دولت کرده است.
او با اشاره به اینکه انعطاف شرکت نفت در قراردادهای نفتی باید بیش تر شود، اضافه کرد: در صورت بازبینی در بعضی شروط تهاتر نفت خام و قرادادهای نفتی، امکان انتشار اوراق و تامین مالی در این چارجوب ها نیز فراهم می شود.
نقوی در آخر با اشاره به اینکه معاملات در زمینه نفت چون سودآوری بالایی دارد، ریسک پذیری بیش تری را نیز می طلبد، اظهار داشت: بورس انرژی آماده توسعه همکاری ها با شرکت ملی نفت ایران بمنظور استفاده از ابزارهای مختلف مالی همچون سلف موازی، و سایر ابزارهای تامین مالی است و این آمادگی را دارد درباب معاملات سواپ و ترانزیت نیز با مجموعه وزارت نفت همکاری کند.

منبع: