۲۵ درصد متقاضیان، تسهیلات رونق تولید گرفتند

زیپو کالا: برمبنای تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در هشت ماهه امسال ۲۵ درصد متقاضیان تسهیلات رونق تولید و ۴۴.۶ درصد متقاضیان تسهیلات برنامه تولید و اشتغال دریافت نمودند.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در هشت ماهه امسال بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان در قالب ۳۰۳۹ فقره تسهیلات برای تامین مالی بنگاه های تولیدی کوچک، متوسط و طرح های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد، در امتداد اقتصاد مقاومتی و بیش از ۲۰۱۵ میلیارد تومان تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) در قالب ۲۲۸ فقره به استانهای مختلف پرداخت شده است.
در طول این مدت ۱۲ هزار و ۱۲۴ مورد ثبت نام جهت استفاده از تسهیلات رونق تولید انجام شده که ۶۳۹۹ مورد برای دریافت بیش از ۳۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بانکها عرضه شدند و در نهایت ۳۰۳۹ فقره تسهیلات به ارزش بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است. یعنی حدود ۲۵ درصد از کل ثبت نام کنندگان در هشت ماهه امسال موفق به دریافت این تسهیلات شدند.
همین طور در هشت ماهه امسال ۵۱۱ مورد ثبت نام جهت استفاده از تسهیلات برنامه تولید و اشتغال انجام شده که ۲۷ مورد برای دریافت تسهیلات ۳۹۴ میلیارد تومانی به بانک معرفی شده اند. در نهایت ۲۲۸ مورد پرداخت تسهیلات به ارزش ۲۰۱۵ میلیارد تومان صورت گرفته است. یعنی حدود ۴۴.۶ درصد از کل ثبت نام کنندگان موفق به دریافت این تسهیلات شدند.
لازم به یادآوری است که تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه با بهره ۱۴ درصد پرداخت می شود که متقاضیان می توانند با ثبت نام در سامانه بهین یاب از این ظرفیت در امتداد تامین سرمایه در گردش، نوسازی و بازسازی و یا تکمیل واحدهای تولیدی بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی استفاده کنند.
استان های کم برخوردار، دریافت کننده کمترین تسهیلات رونق تولید
در این میان برمبنای جزییات آمار هفت ماهه، البرز بیشترین تسهیلات رونق تولید و اصفهان بیشترین تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) را دریافت کرده اند، اما خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان در زمینه تسهیلات رونق تولید و در حوزه تسهیلات تولید و اشتغال، مناطق آزاد هیچ تسهیلاتی دریافت نکرده ند.

منبع: