فولاد به نرخ جهانی و سنگ آهن با قیمت دستوری، عادلانه نیست!

به گزارش زیپو کالا درحالی که انجمن فولاد نسبت به سیاست های وزارت صمت در حوزه بازار محصولات زنجیره فولاد و همینطور کشف قیمت کالاها همچون آهن اسفنجی برپایه عرضه و تقاضا مخالفت کرده است، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که الان عرضه کل زنجیره در بورس نه یک انتخاب بلکه یک لزوم و اجبار است و فروش فولاد به نرخ جهانی و سنگ آهن با قیمت دستوری، عادلانه نیست.
صادق قاسمی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به این که الان تعادل در زنجیره فولاد وجود ندارد اظهار نمود: در شرایط فعلی قیمت مواد اولیه بالادستی مانند سنگ آهن، آهن اسفنجی و گندله برپایه ضریبی از قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین می شود که فاصله بسیاری با قیمت های جهانی دارد، اما در مقابل تولیدکنندگان شمش و میلگرد محصولات خویش را نزدیک به نرخ های جهانی به فروش می رسانند. این عدم تعادل سبب شده است تا تمام زنجیره از یک سود منطقی برخوردار نباشند و بدین ترتیب سرمایه گذاری در عرصه تولید مواد اولیه بالادست و همینطور اکتشافات در این بخش کاهش پیدا کند.
عرضه بورسی تمام زنجیره فولاد اقدام بسیار مثبتی است
وی افزود: در شرایط فعلی عرضه تمام زنجیره فولاد در بورس کالا اقدام بسیار مثبتی است که در آینده تمام بخش های این زنجیره از مزایای آن برخوردار می شوند. الان عمده بحث درباره عرضه مواد اولیه بالادستی مانند سنگ آهن و گندله در بورس کالا است. طبق ضرایبی که برای قیمت گذاری این محصولات تعیین شده است، سنگ آهن با ضریبی حدود ۲۰ درصد شمش فولاد خوزستان، گندله با ضریب ۲۷ تا ۳۰ درصد و آهن اسفنجی با ضریب ۶۰ درصد قیمت گذاری می شود که با قیمت های جهانی فاصله بسیاری دارد.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: این درحالی که است که قیمت گذاری محصولات فولادی بگونه ای انجام می شود که به نفع فولادساز تمام شده و شرکتهای بالادستی از درآمد واقعی محروم شده اند؛ به عبارت بهتر، فولاد به نرخ جهانی، سنگ آهن با قیمت دستوری، عادلانه نیست.
مشکل در تأمین مواد اولیه
قاسمی در ادامه با اشاره به اینکه برپایه هدف گذاری های صورت گرفته باید تا سال ۱۴۰۴ تولید فولاد کشور به ۵۰ میلیون تن برسد که تابحال موفقیت های خوبی به دست آمده است، اظهار داشت: اما حقیقت این است که به علت قیمت گذاری دستوری در تولید و تأمین مواد اولیه سنگ آهن با مشکل مواجه هستیم که صنعت فولاد را تهدید می کند. به علت رانت قیمتی که در تولید فولاد وجود دارد، این بخش از زنجیره توسعه قابل توجهی پیدا کرده، اما در بالادست به میزان نیازها توسعه نداشته ایم که به معنای نبود یک صرفه اقتصادی درکل زنجیره است.
کاهش سود فولادسازان جبران می شود
وی با تکیه بر این که عرضه تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا مزایای بسیاری به همراه دارد که از آن جمله میتوان به شفاف شدن قیمت ها و افزایش سرمایه گذاری در تولید مواد اولیه بالادست اشاره نمود، افزود: هرچند امکان دارد، خروج مواد اولیه از شمول قیمت گذاری سبب افزایش قیمت تمام شده شود، اما به علت این که به نفع کل زنجیره تمام می شود، آثار مثبتی دارد.
درحالی که فولادسازان بر این باورند که با این کار هزینه های آنها افزایش و سودآوری آنها کاسته می شود، اما با عنایت به این که عمده فولادسازان سهامدار یا صاحب معادن فلزی هستند، درنهایت زیانی متوجه آنها نمی گردد. به این معنا که اگر سود فولادسازان کاهش پیدا کند در بخش بالادستی جبران خواهد شد.
بر اساس این گزارش، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه ای انتقادی به مدیرعامل شرکت بورس کالا ایران، ضمن ابراز اعتراض شدید خود نسبت به رویه اخیر این شرکت در رویارویی با واحدهای تولیدی و تشکل های صنفی، ادعا کرد که بورس کالا به لحاظ عدم اطلاع رسانی کارشناسی و در شأن واحدهای تولیدی و همینطور عدم تعامل مناسب با تشکل های صنفی، یکی ازتاریک ترین دوران خود را سپری می کند.