جزییات طرح آزمایشی جدید بنزین در کیش

زیپو کالا: طبق اعلام مسئولان منطقه آزاد کیش، در طرح جدید بنزین که مقرر است بصورت آزمایشی در این جزیره اجرا شود، قیمت بنزین تغییر نمی کند، بلکه به ازای هر کارت ملی ۲۰ لیتر بنزین تعلق می گیرد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، طی روزهای اخیر اخبار مختلف و گاهی متناقضی در مورد حذف سهمیه بنزین یا آزادسازی قیمت آن در منطقه آزاد کیش و قشم عنوان شد که البته مورد تایید رسمی هم قرار نگرفت. با این وجود تازه ترین توضیح شمسیان- معاون سازمان منطقه آزاد کیش- نشان داده است که طرح بنزینی برای این جزیره در دست اجرا است اما به نحوی دیگر.
طبق توضیح وی مقرر است این طرح در مرحله اول در جزیره کیش اجرائی شود و فقط جنبه آزمایشی دارد و پس از اصلاح اشکالات احتمالی در مناطق دیگر اجرا می گردد.
وی با اشاره به اینکه تا الان هر پلاک خودرو یک کارت سوخت داشته و سهمیه بنزین به آن تعلق می گیرد اظهار داشت: در این طرح مقرر است به ازای هر کارت ملی ۲۰ لیتر بنزین تعلق گیرد.
این مقام مسئول افزود: قرار نیست هیچ تغییری در وضعیت قیمت بنزین چه یارانه ای و چه آزاد اعمال شود؛ به صورتی که ارائه بنزین یارانه ای با ۱۵۰۰ و آزاد ۳۰۰۰ تومان ادامه دارد ولی بجای شارژ کارت سوخت برمبنای پلاک، به هر کارت ملی که مالک آن ساکن ایران و حداکثر یکسال است که از ایران خارج نشده و در کیش ساکن است ماهانه ۲۰ لیتر معادل بنزین تعلق می گیرد.
وی همچین ضمن اشاره به این که هیچ تغییری در میزان سهمیه خودرو های عمومی یعنی تاکسی و تاکسی های اینترنتی ایجاد نمی گردد خاطرنشان کرد: هیچ تغیری هم در وضعیت بنزین خودرو های دیزلی با هر نوع کاربری ایجاد نخواهد شد ولی خانواده این افراد نیز در این طرح مورد توجه قرار گرفته و سهمیه ای مانند بقیه دریافت می کنند.
قبل تر سخنگوی دولت در توضیحی گفته بود که مبنای طرح این است که اگر مقرر است یارانه ای داده شده و مابه التفاوتی دریافت شود، مبلغ آن مستقیم به جیب کسانی می رود که از بنزین استفاده نکرده اند؛ به صورتی که تا قبل از این بنزین عموم مردم به دارندگان خودرو ها تخصیص پیدا می کرد که مدل ناعادلانه ای بود؛ به این علت که قسمتی از مردم اساسا خودرو ندارند و چیزی به آنها تخصیص پیدا نمی کرد.

منبع: