كریمی: تالار اختصاصی معاملات آلومینیوم در اراک ایجاد شود

مرکزی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با عنایت به فعالیت واحدهای پایین دستی صنعت آلومینیوم و انبوه شرکتهای قطعه ساز در استان مرکزی و این که بیشتر از ۳۰ درصد صنعت آلومینیوم کشور در استان مرکزی فعال است، بنابراین انتظار می رود تالار اختصاصی معاملات آلومنیوم در اراک ایجاد شود.
علی اکبر کریمی روز یکشنبه ۲۸ آذر در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی اظهار نمود: بورس کالا یک امکانی برای اقتصاد کشور بود که شکل گرفت و مزایای زیادی را می تواند برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد، این امکان یک مزیت بزرگ برای تولید است.
وی با اشاره به اینکه باآنکه عمر بورس کالا در کشور ما کمتر از ۲۰ سال است، اما سابقه بورس در دنیا بالاست، اضافه کرد: خوشبختانه روند فعالیت بورس کالا در ایران و کلیت بازار سرمایه دائم رو به رشد بوده و مزیت هایی به همراه داشته که مهم ترین آنها حذف واسطه ها و کاهش نوسانات بازار و حداقل کردن ریسک برای تولید کننده، امکان انجام معاملات نقدی و…. بوده است.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای حرکت از سمت بازار سنتی به یک بازار مدرن در حوزه تأمین کالا، از بورس کالا و ابزار موجود در این بورس استفاده می شود.
کریمی بیان نمود: در سال ۹۷ جهش بزرگی را در قیمت ارز شاهد بودیم و شرایط از تک نرخی به سمت چند نرخی حرکت کرد و مهم ترین مشکل، رانتی بود که در خریدها به وجود آمد و سهمیه بندی خرید ها این رانت را تشدید کرد، بنابراین مشکلات زیادی در این خصوص از جانب تولیدکنندگان عنوان شد که این موارد به تدریج در وزارت صمت پالایش شده و هم اکنون به تدریج این رانت ها کاسته شده و هم اکنون سهیمه ها درحال حذف شدن است تا شرایط پایداری ایجاد شود، همینطور انتظار می رود با عنایت به مشکلات موجود، سازوکارهای لازم برای پاسخگویی به تقاضای واحدهای خرد ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه در استان مرکزی عرضه کنندگان بزرگی در حوزه بورس کالا وجود دارد و این استان محل استقرار بزرگترین تولیدکننده آلومینیوم کشور(ایرالکو) است، افزود: با وجود واحدهای پایین دستی صنعت آلومینیوم و انبوه شرکتهای قطعه ساز در استان و این که بیشتر از ۳۰ درصد صنعت الومینیوم کشور در استان مرکزی فعال است بنابراین انتظار می رود تالار اختصاصی معاملات آلومنیوم در اراک ایجاد شود تا مرکزیت صنعت آلومینیوم برای اراک فراهم گردد.
کریمی اظهار داشت: طرح توسعه، تولید و نظارت بر زنجیره فولاد در مجلس تصویب شده تا هر بخشی از فولاد را خواستیم صادرات نماییم، قبل از آن در بورس کالا ارائه شود و اگر متقاضی در داخل نداشت بعنوان مازاد تولید صادر شود.
علیرضا نظری نماینده خمین در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با اشاره به اینکه قول هایی در خصوص رفع نگرانی های موجود در حوزه بورس از جانب مسئولین مربوطه داده شده است، اضافه کرد: آنچه که در کلان کشور مشاهده می شود حاکی از یک اراده جدی در کشور و تفاهم و همدلی برای رفع مشکلات تلنبار شده و فشارهای مضاعف در حوزه های مختلف است.