در قالب برگزاری رویداد فناورانه محقق خواهد شد ایده های لیزر و فوتونیک تا تجاری سازی حمایت می شوند

به گزارش زیپو کالا رئیس هیات مدیره مرکز نوآوری لیزر از برگزاری اولین رویداد ایده شو با محوریت لیزر و فوتونیک اطلاع داد و اظهار داشت: در این رویداد ایده های این حوزه از طریق اندازی کسب و کار تا تجاری سازی حمایت خواهند شد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، اولین رویداد ایده شو با محوریت لیزر و فوتونیک به همت دانشکده فنی و حرفه ای شهید شمسی پور و با همکاری مرکز نوآوری لیزر ایران برگزار می گردد.
این رویداد در تلاش است تا با دعوت از متخصصین و فعالان اکوسیستم کارآفرینی و کاردان های با تجربه، ضمن آگاهی افزایی و انتقال تجربه و وبینارهای منظم آموزشی، دانشجویان را در دو فاز آموزش، تیم سازی و داوری برای شکل دهی مسیر شغلی خود یاری دهد و آنها را جهت شرکت در رویداد ایده شو آماده کند.
این رویداد در سطح تمامی مراکز علمی و دانشگاهی کشور برگزار می شود و دارای گستره کشوری بوده و تمامی دانشجویان، اساتید، کارکنان و صاحبان ایده در دانشگاه ها و پژوهشکده ها می توانند در این رویداد شرکت نمایند و ضمن یادگیری اصول پایه، راه اندازی کسب و کار از ایده های خویش را هم محک بزنند.
دلیل انتخاب حوزه لیزر و فتونیک بعنوان مبحث محوری این رویداد، نقش بی بدلیل لیزر در دنیای آینده و اهمیت این فناوری در صنایع و کسب و کارهای پیش رو است؛ چون که از این تکنولوژی میتوان در حوزه های نظامی (فاصله یابی دقیق، نشان روی دقیق و ارسال اطلاعات)، کاربردهای پزشکی (جراحی، زیبایی، تشخیص پوسیدگی دندان و درمان سرطان) و کاربردهای صنعتی (پرینترهای لیزری، برش اجسام، ثبت اطلاعات بر روی دیسکها و تصویربرداری) بهره برد.
این رویداد با محوریت لیزر و فوتونیک در دو فاز اجرا خواهد شد؛ در فاز اول، شرکت کنندگان می بایست در بوت کمپ آموزشی که بین ۶ تا ۱۰ روز خواهد بود، شرکت نمایند و در فاز دوم، با تیم سازی و قرار گرفتن منتورها در کنار تیم ها، ایده پروری اتفاق خواهد افتاد.
در نهایت ایده های برتر مورد داوری قرار گرفته و برترین ها ضمن دریافت جایزه، فعالیت خویش را به صورت عملی و واقعی با شرکت نوآوری لیزر ایران بعنوان سرمایه گذار اصلی ادامه خواهند.
دکتر جهانبخش مشایخی، رئیس هیات مدیره مرکز نوآوری لیزر در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به توسعه مراکز نوآوری و رشد در کشور، اضافه کرد: توسعه نوآوری و رشد ایده ها از اهداف این مراکز است و مرکز نوآوری لیزر و فوتونیک تلاش دارد که ایده های حوزه های لیزر، اپتیک و فوتونیک را پذیرش کند و مورد حمایت قرار دهد.
وی ایجاد اشتغال زایی و رشد شرکتهای دانش بنیان در این عرصه را از اهداف این اقدام نام برد و اظهار نمود: اولین رویداد ایده شو با محوریت لیزر و فوتونیک که به همت دانشکده فنی شمسی پور برگزار می شود، با اهدافی چون گسترش فرهنگ خلاقیت، ایده پروری، نوآوری و کارآفرینی در میان دانشجویان دانشگاه ها و تشکیل زیست بوم نوآوری، افزایش مشارکت کارگروهی و داوطلبانه‌ی دانشجویان در فعالیتهای در رابطه با نوآوری و کارآفرینی، ایجاد بستر مناسب برای ارتباط و همکاری گسترده و مستمر با مرکز نوآوری لیزر ایران، توسعه کسب و کار و کارآفرینی مبتنی بر دانش و فناوری همراه می باشد.
مشایخی برگزاری این رویداد را با همکاری مرکز نوآوری لیزر، دانشکده فنی شمسی پور و مرکز ملی علوم و فنون لیزر عنوان نمود و خاطرنشان کرد: در چارچوب این رویداد از صاحبان ایده در این عرصه حمایت خواهد شد.
رئیس هیات مدیره مرکز نوآوری لیزر ضمن اشاره به روند برگزاری رویداد ایده شو، توضیح داد: پس از ارسال ایده ها، مورد داوری و ارزیابی قرار می گیرند و در نهایت از تیم های برتر حمایت خواهد شد.
وی زمان ثبت نام در این رویداد را تا ۱۲ آذرماه ذکر کرد و افزود: روز ۱۰ دی مراسم اختتامیه این رویداد برگزار می شود و تیم های برتر معرفی خواهد شد.
به قول وی به ایده اول مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال، ایده دوم مبلغ ۸۰ میلیون ریال و به ایده سوم مبلغ ۴۰ میلیون ریال اعطا خواهد شد.
وی افزود: علاوه بر آن تیم ها از تسهیلات بلاعوض مرکز نوآوری لیزر ایران به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان در کنار حمایت های تخصصی این مرکز و دانشگاه جهت تجاری سازی ایده برخوردار خواهند شد.

منبع: