اخطار اوپک درباره عواقب آزادسازی ذخایر نفت استراتژیک

به گزارش زیپو کالا اوپک پیشبینی می کند آزادسازی ذخایر نفت از جانب مصرف کنندگان بزرگ سبب افزایش قابل توجه مازاد عرضه جهانی در چند ماه آینده شود.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، چنین دورنمایی تصمیم گیری اوپک پلاس درباره سیاست تولید در ماه های آینده را پیچیده می کند اما چندین منبع مطلع اظهار کرده اند که هنوز مذاکراتی درباره توقف افزایش تولید برنامه ریزی شده این گروه وجود ندارد.

گروه کمیسیون اقتصادی اوپک که متشکل از کارشناسان است و به وزیران این گروه مشاوره می دهد، هفته جاری در آستانه دیدار دوم دسامبر وزیران اوپک پلاس تشکیل جلسه داد. این پنل پیش بینی نمود آزادسازی نفت سبب می شود بازار ۱.۱ میلیون بشکه در روز مازاد عرضه پیدا کند. اوپک در ایام اخیر نسبت به ایجاد مازاد عرضه در سال ۲۰۲۱ اخطار داده است.

به گفته یک منبع آگاه، کارشناسان اوپک انتظار دارد در صورت اجرایی شدن آزادسازی ذخایر نفت کشورهای مصرف کننده، ۴۰۰ هزار بشکه در روز مازاد عرضه در دسامبر شکل بگیرد و به ۲.۳ میلیون بشکه در روز در ژانویه و به ۳.۷ میلیون بشکه در روز در فوریه افزایش پیدا کند.

دولت بایدن در واکنش به بی اعتنایی اوپک پلاس به درخواستهای مکرر برای افزایش بیشتر تولید، سه شنبه هفته جاری با هدف پایین بردن قیمتها، آزادسازی ۵۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک در اقدامی هماهنگ با چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و انگلیس را اعلام نمود.

بایدن که با کاهش محبوبیت عمومی در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره در سال آینده روبروست، از بی اعتنایی اوپک پلاس به درخواستهای مکررش برای افزایش بیشتر تولید نفت به خشم آمده است. قیمت بنزین در آمریکا سال قبل بیشتر از ۶۰ درصد افزوده شد که سریعترین نرخ افزایش قیمت از سال ۲۰۰۰ بوده است.

بانک آمریکایی گلدمن ساکس اعلام نموده است برداشت ۷۰ تا ۸۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک قطره ای در اقیانوس خواهد بود.

اوپک پلاس در مقابل درخواستهای آمریکا برای افزایش سریعتر تولید ایستادگی کرده و سرگرم تسهیل تدریجی محدودیت عرضه است که تا آخر دسامبر به ۳.۸ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این گروه از اوت هر ماه ۴۰۰ هزار بشکه در روز به تولیدش اضافه و اعلام نموده که به علت پیشبینی مازاد عرضه بازار نفت در سال آینده، این حجم افزایش کافی است.

بعضی از تحلیل گران بازار همچون جی پی مورگان پیشبینی کرده اند که اوپک امکان دارد بعد از اقدام کشورهای مصرف کننده برای آزادسازی ذخایر ملی خود، افزایش تولید برنامه ریزی شده را متوقف نماید. با این وجود منابع آگاه در اوپک پلاس اعلام کردند که این گروه هنوز هیچ گونه مذاکره برای متوقف کردن افزایش تولید برنامه ریزی شده برای ژانویه را آغاز نکرده است.

در این بین، اعضای کلیدی اوپک حمایت خویش را از توافق اوپک پلاس اعلام نمودند. خبرگزاری WAM به نقل از وزیر انرژی امارات متحده عربی در گزارشی نوشت: وزارت انرژی تایید می کند که امارات متحده عربی به توافق همکاری با اوپک پلاس کاملا متعهد است و هیچ موضعی قبل از نشست آتی این گروه ندارد. این وزارت خانه تاکید می کند که تصمیمات در نشست آینده وزیران به سمت گروهی در اوپک پلاس گرفته می شود.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات روز سه شنبه به خبرنگاران گفته بود وقتی همه شاخصها به مازاد عرضه در سه ماهه نخست سال آینده اشاره دارند، هیچ منطقی در عرضه بیشتر نفت از جانب کشورش به بازارهای جهانی نمی بیند.

وزارت نفت عراق با انتشار اطلاعیه ای از برنامه فعلی اوپک برای افزایش ماهانه تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز حمایت و اعلام نمود دورنمای بازار نفت به علت تلاطم بازارهای جهانی نامعلوم است. اوپک به علت شکننده ماندن بازارهای نفت، در افزایش یا کاهش عرضه نفت محتاط می ماند.

بر اساس گزارش رویترز، خبرگزاری Kuna به نقل از محمد الفارس، وزیر نفت کویت گزارش کرد کویت حمایت خود از توافق عرضه نفت اوپک پلاس را ابراز می کند.

منبع: