نسبت به ۱۰ روز اخیر خودرو ارزان گردید

زیپو کالا: طبق اعلام رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران، در حالی که بازار خودرو در آرامش کامل به سر می برد و تقاضای کاذب یا هیجانی در بازار دیده نمی گردد، از روند افزایشی شدن خود دست کشیده و به سمت وسوی کاهشی شدن حرکت کرده و قیمت ها در بازار امروز (شنبه) نسبت به ۱۰ روز اخیر ارزان تر قیمت گذاری شده اند.
سعید موتمنی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اعلام این خبر که خودرو های پرتیراژ کاهش قیمت را تجربه کرده اند، اظهار نمود: بازار خودرو هم اکنون در وضعیت کاملا آرام قرار گرفته است و قیمت ها نسبت به ۱۰ روز گذشته، پایین تر آمده است؛ به طور مثال پژو پارس که تا ۳۰۰ الی ۳۰۵ میلیون تومان هم پیش رفت، امروز (شنبه) ۲۷۳ تا ۲۷۵ میلیون تومان معامله شده است یا سمند EF۷ که تا چند روز گذشته در محدوده ۳۵۰ میلیون قرارداشت، امروز ۳۲۴ یا ۳۲۵ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. همین طور در محصولات گروه سایپا نیز کاهش دو تا سه میلیون تومانی قیمت ها دیده می شود.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران اشاره کرد: همچنان مشتری در بازار کم و بازار بر مدار معاملات واقعی برقرار است. مصرف کنندگان واقعی که نیاز به خودرو دارند، خرید خودرا انجام می دهند و تقاضا برای سرمایه گذاری و تقاضای کاذب در بازار دیده نمی گردد.
وی ضمن اشاره به طرح آزادسازی طرح مشروط واردات خودرو، اشاره کرد: چنانچه واردات صورت گیرد، تعادل سازی در بازار خصوصاً در مورد خودرو های خارجی صورت خواهد گرفت و از قیمت خودرو های خارجی خواهد کاست اما هنوز به جهت این که اتفاقی نیفتاده است، تاثیری نداشته است.
موتمنی علت اصلی ریزش قیمت ها در بازار خودرو را آزادسازی سند خودرو های در رهن خودروسازان، دانسته و اظهار داشت: برای آن دست افرادی که در طرح های فروش خودروسازان به جهت سرمایه گذای شرکت کرده بودند، به جهت این که سند خودرو به مدت یکسال در رهن خودروساز باقی می ماند، امکان فروش وجود نداشت. حال که امکان فک رهن زودتر از موعد خودرو ها فراهم گشته است، این افراد فروشنده شده و خودروی خودرا در بازار عرضه نموده اند. بدین سبب با توجه به این که هم اکنون فروشنده در بازار بیشتر از خریدار است.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو اشاره کرد: طبیعی است که با عرضه متناسب ( حتی افزایش جزئی عرضه/ نسبی) فاصله قیمتی کارخانه تا بازار کمتر می شود. باتوجه به این که هم اکنون فروش از تقاضا بیشتر شده است و خودرو های در رهن خودروسازان هم آزاد شده و برای فروش به بازار آماده است، قیمت ها نسبت به ۱۰ روز گذشته کاهشی شده است.

منبع: