نه اردوغان کوتاه می آید نه لیر!

زیپو کالا: لیر با تصمیم جدید بانک مرکزی ترکیه باردیگر ریزش کرد. این در حالیست که رییس جمهور ترکیه نرخ بهره بالا را علت اصلی مشکلات می داند.
به گزارش زیپو کالا به نقل از بلومبرگ، بانک مرکزی ترکیه بار دیگر نرخ بهره را کم کرد که این مساله باردیگر واکنش شدید بازار ارز را در پی داشت. تنها یک روز بعد از آن که اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نرخ بهره بالا را علت اصلی مشکلات و خلاف دستورات دینی خواند، بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را باردیگر یک درصد کم کرد و به ۱۵ درصد رساند. اردوغان در خط و نشان روز گذشته خود اظهار داشته بود: من نه می خواهم و نه می توانم کنار طرفداران نرخ بهره بالا قرار گیرم.
دومینوی ریزشی لیر ترکیه کماکان ادامه دارد و حتی اخبار خوبی نظیر کاهش نرخ بیکاری نیز کماکان نتوانسته است جو روانی به وجود آمده را از بین ببرد. دور جدید سقوط لیر بعد از آن شروع شد که بانک مرکزی با نادیده گرفتن حساسیت شدید بازار، نرخ بهره را کم کرد آن هم دو درصد کاهش که بسیار بالاتر از انتظارات بازار بود.
رسیدن نرخ تورم ترکیه به بالاترین سطح سه سال اخیر بیش از پیش تمایل شهروندان این کشور را برای نگهداری دلار بمنظور حفظ ارزش پول خود افزایش داده است. پول ملی ترکیه در ادامه روند نزولی خود حالا محدوده برابری ۱۰ لیری به ازای هر دلار را نیز از دست داده است و از دست رفتن این مقاومت روانی مهم در صورتیکه روند بازار در ایام اخیر تغییری نکند می تواند روزهای سخت تری را برای این ارز رقم بزند.
لیر که هفته پیش به پایین ترین سطح چند سال اخیر خود رسیده بود، بار دیگر روندی نزولی را تجربه نمود و به پایین ترین نرخ برابری خود مقابل دلار در طول تاریخ معاصر خود رسید؛ تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال ۱۱.۱ تثبیت شد. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۶.۱۴ درصد افزایش به ۱۱.۱۱۸ لیر رسید.
در مقابل دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۱۲.۶۲۵ لیر و هر پوند معادل ۱۴.۹۹۴ لیر اعلام گردید.

منبع: