در هفته ای كه گذشت رکورد بالاترین قیمت سکه و طلا در ۶ ماهه اخیر شکست

به گزارش زیپو کالا به دنبال بیشترین رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی طی شش ماهه اخیر و همینطور نوسانات افزایشی نرخ ارز در داخل، قیمت سکه و طلا هم در این هفته به بیشترین میزان خود در شش ماهه اخیر رسید. این در شرایطی است که عامل تقاضا در این افزایش قیمت ها تاثیری نداشت؛ چونکه میزان تقاضا در بازار در پایین ترین حالت خود قرار دارد و بازار در رکود به سر می برد و همین مبحث سبب کاهش حباب سکه در عین افزایش قیمت ها شده است.
محمد کشتی آرای در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار داخلی سکه و طلا، اظهار نمود: در طول هفته ای که گذشت، قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایشی پیش رفته است. اونس جهانی طلا بالاترین رشد هفتگی را در شش ماهه گذشته در این هفته تجربه نمود و با حدود ۴۴ دلار افزایش همراه شد. از طرفی با عنایت به فعل و انفعال های صورت گرفته در بازار ارز، نرخ ارز هم حدود ۷۰۰ تومان افزایش داشته است.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: ازاین رو دو عامل افزایش قیمت جهانی طلا و نرخ ارز این هفته سبب افزایش قیمت سکه و طلا در داخل شد؛ بگونه ای که طی شش ماه گذشته، افزایش قیمت سکه و طلا به این حد را نداشتیم. این افزایش قیمت ها در حالی شکل گرفت که در بازار طلا و سکه به هیچ عنوان تقاضایی وجود نداشت؛ ازاین رو به علت همین نبود تقاضا، حباب سکه با ۱۴۰ هزار تومان کاهش هفتگی مواجه گردید. این کاهش حباب نشان دهنده این است که عامل تقاضا یا سوادگری، سبب افزایش قیمت سکه و طلا نشده است؛ بلکه دو شاخص اصلی قیمت اونس جهانی و نرخ ارز در داخل منجر به افزایش قیمت سکه و طلا شده است.

افزایش سکه ۸۰۰ هزار تومان و مثقال طلا ۴۰۰ هزار تومان
این مقام صنفی در ارتباط با تغییرات قیمت ها در آخرین معاملات هفته (معاملات روز گذشته/ پنجشنبه) نسبت به ابتدای هفته، اظهار داشت: در یک هفته اخیر هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۸۰۰ هزار تومان افزایش به ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه تمام قدیم هم با افزایش ۷۵۰ هزار تومانی در انتها هفته به ۱۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسیده است. نیم سکه هم بعد از افزایش قیمت ها به شش میلیون و ۴۵۰ هزار تومان صعود قیمت داشته و بدین ترتیب نسبت به ابتدای هفته ۳۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است. ربع سکه با افزایش ۲۰۰ هزار تومانی به سه میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسیده است و سکه های یک گرمی هم با افزایش ۷۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته، دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان قیمت دارد.
وی ادامه داد: همینطور قیمت هر مثقال طلای آب شده (۱۷ عیار) که مبنای معاملات طلا است، در این هفته ۴۰۰ هزار تومان بالا رفته و با عبور از مرز پنج میلیون تومان به پنج میلیون و ۴۷۸ هزار تومان رسیده است. در نهایت هر گرم طلای ۱۸ عیار در انتها هفته با قیمت یک میلیون و ۲۶۵ هزار تومان دادوستد شده و براین اساس هر گرم طلای ۱۸ عیار به نسبت ابتدای هفته با افزایش ۷۵ هزار تومانی روبرو شده است.
کشتی آرای خاطرنشان کرد: باوجود این افزایش قیمت ها اما همانطور که اشاره شد، نبود تقاضا سبب شد حباب سکه با ۱۴۰ هزار کاهش روبرو شود. هم اکنون حباب سکه در محدوده ۱۵۰ هزار تومان قرار دارد که این خود یک رکورد جدید بشمار می رود و نشان داده است معاملات سوداگرانه در بازار وجود ندارد؛ بلکه برپایه شاخصهای اقتصادی، قیمت ها گرفتار نوسان شده است.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران برای هفته پیش رو هم پیش بینی نمود که به نظر می آید که قیمت اونس جهانی باتوجه به تحولات اقتصادی (به ویژه شاخصهای اقتصادی آمریکا) و مسائل سیاسی، گرفتار تغییراتی شود اما احیانا با مدیریت دولت و بانک مرکزی، قیمت ارز کنترل شود و نرخ ارز در همین محدوده باقی بماند.